Polskie Radio
Section05
Trójka

Pustostany - problem powszechny na rynku mieszkań w całej Polsce

Choć chętnych na własne cztery kąty nie brakuje, mieszkań brakuje lub ich ceny osiągają niebotyczne kwoty. Tymczasem wiele obiektów stoi pustych, choć niekoniecznie wymagają remontu. Temat pustostanów pojawia się w debacie na temat rosnących cen na rynku mieszkań oraz ich dostępności. Blisko 100 tysięcy lokali stoi pustych tylko w samej Warszawie - wynika z najnowszych wyliczeń na podstawie danych energetycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Michał Matus mieszkanie mieszkania nieruchomości rynek mieszkań

Temperatura Adriatyku sięgnęła 30 stopni! Wbrew pozorom to nie jest dla nas dobra wiadomość

Adriatyk staje się coraz cieplejszy: w okolicach Dubrownika zanotowano rekordowo wysoką temperaturę sięgającą 30 stopni. I choć wielbiciele morskich kąpieli są zachwyceni, to mimo wszystko nie jest dobra wiadomość, gdyż konsekwencje, np. przyrodnicze, mogą być bardzo poważne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA przyroda natura ekologia klimat pogoda Adriatyk woda powietrze Aleksandra Dobieszewska

Bosak: wniosek o aresztowanie Romanowskiego to pokazówka

– Nie potrzebujemy substytutu sprawiedliwości w postaci medialnych zatrzymań i aresztu. Potrzebujemy sprawiedliwości, tego, by sąd zważył materiał dowodowy i wydał wyrok – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja), odnosząc się do zatrzymania Marcina Romanowskiego. Jego zdaniem, wniosek o aresztowanie polityka Suwerennej Polski to "pokazówka". – Nie dziwię się, że sąd to uchylił – przekonywał.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Krzysztof Bosak POLSKA prokuratura Fundusz Sprawiedliwości Solidarna Polska Marcin Romanowski

Z Prowansji prosto na polskie odludzie – reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Las, las, las, potem polna droga i drewniany dom ukryty za stodołą i wielkim kasztanem. Na tym odludziu Marcin, Lydie i pies, który rozumie tylko język francuski. Przybyli tutaj prosto z Prowansji, z wielkiego miasta w delcie Rodanu. Co ich tutaj urzeka i jak świętują kolejną rocznicę rewolucji francuskiej na podlubelskiej wsi…?
Zobacz więcej na temat:  reportaż Prowansja Agnieszka Czyżewska-Jacquemet miłość relacje

Uwaga plażowicze, sinice w Bałtyku! Sprawdź, gdzie są zamknięte kąpieliska

Co może przeszkodzić w wypoczynku nad morzem? Niskie temperatury, burze, deszcz czy silne wiatry, ale też sinice, które występują m.in. w Bałtyku. W sezonie letnim, przy odpowiednich warunkach, te samożywne bakterie zaczynają kwitnąć, więc kąpiel w morzu staje się niemożliwa. Z tym właśnie problemem zmaga się od kilku dni część nadmorskich kąpielisk w Polsce. Dlaczego jednak sinice są tak niebezpieczne? I czy każda ich odmiana stwarza dla nas zagrożenie?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej sinice Bałtyk Morze Bałtyckie

Czy Strefa Czystego Transportu wyeliminuje samochody z centrum polskiej stolicy?

Na początku lipca w Warszawie została wprowadzona Strefa Czystego Transportu, ograniczająca wjazd starych samochodów do centrum miasta. Za rok Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać w Krakowie. Od początku budziły one olbrzymie kontrowersje i są też przedmiotem wielu fałszywych informacji pojawiających się i rozsyłanych w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  news fake news społeczeństwo strefa czystego transportu Warszawa Kraków samochody diesel benzyna Piotr Łodej

Romanowski na wolności. Tuleya: niezależne sądy to podstawa

- Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest kwestia, aby w sądach orzekali niezawiśli sędziowie, żeby sądy były niezależne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Dodał, że w sprawie Romanowskiego istotne jest stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, który stwierdził, że polityk jest chroniony immunitetem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Renata Grochal igor tuleya Fundusz Sprawiedliwości Marcin Romanowski

"Wszystkie Książki Świata". Nathan Thrall: patrząc daleko w przyszłość, jestem optymistą

Gościem Michała Nogasia był Nathan Thrall, amerykański pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, od lat mieszkający w Jerozolimie. Jego teksty na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego publikowały i publikują czołowe gazety świata. Jest także tegorocznym laureatem Nagrody Pulitzera za książkę "Jeden dzień z życia Abeda Salamy". We "Wszystkich Książkach Świata" opowiedział, jak dziś, po atakach z 7 października i w obliczu wojny w Strefie Gazy, wygląda życie w Izraelu, oraz o szansie na pokój, pracy nad książką i tym, co musiałoby się stać, by – ewentualnie – zmienił miejsce zamieszkania.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura reportaż Nagroda Pulitzera Jerozolima Strefa Gazy Palestyna konflikt w Strefie Gazy Michał Nogaś Nathan Thrall

Wspomnienie Jerzego Stuhra. "Na każdej roli pozostawiał piętno swej osobowości"

Jerzy Stuhr, uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów. Doskonale odnajdował się na deskach teatralnych, jak i przed kamerą, a wiele z jego kreacji przeszło do historii. Był również reżyserem, scenarzystą, a także cenionym pedagogiem. W przededniu pogrzebu, w "Klubie Trójki" wspominaliśmy dokonania Jerzego Stuhra jako aktora, reżysera i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA TEATR FILM Jerzy Stuhr aktor pedagog reżyser odeszli 2024 Katarzyna Borowiecka Tomasz Kolankiewicz Grażyna Torbicka

Krystyna Dąbrowska: ludzie traktują słowo "poetka" jako coś bardzo pretensjonalnego

Jaką rolę może pełnić w życiu człowieka poezja? Kiedy rodzi się wiersz? Jak bardzo inspirujące mogą być spotkania z twórczyniami i twórcami z innych części świata? Gdzie szukać źródeł własnego języka? I wreszcie – jak tłumaczy się wiersze innych poetów, w tym noblistki Louise Glück? A dodatkowo też – w jaki sposób reperuje się skrzydła motyli monarchów? O to wszystko Michał Nogaś w swojej audycji pytał Krystynę Dąbrowską, poetkę, tłumaczkę, laureatkę Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja tłumaczenie Krystyna Dąbrowska Michał Nogaś