Polskie Radio
Section05

Viktor Orban

Sakiewicz: UE nie jest instytucją demokratyczną

Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Tym samym europarlament wezwał państwa członkowskie do wszczęcia procedury w celu przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka. W Polskim Radiu 24 komentarz Tomasza Sakiewicza (Gazeta Polska) i Agatona Kozińskiego (Polska The Times)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Parlament Europejski Unia Europejska

Parlament Europejski uruchomi artykuł siódmy wobec Węgier?

- Wydaje się wielce prawdopodobne, że Parlament Europejski uruchomi całą procedurę wobec Węgier, ponieważ prawnicy uznali, że wstrzymujące się głosy nie będą liczone. Taki manewr już raz przeprowadzono przy odwołaniu Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego PE - powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja Węgry Unia Europejska Parlament Europejski Beata Płomecka Dariusz Rosiak

Europejska Partia Ludowa wstrzyma się od głosu ws. Węgier?

W Parlamencie Europejskim zakończyła się debata ws. praworządności Węgier i ewentualnego uruchomienia art. 7. Duży wpływ na wszczęcie wspomnianej procedury może mieć głos Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz jej lidera Manfreda Webera. - Z jednej strony Weber broni Węgier, ale nie zadecydował o tym, jak będzie głosować - komentuje w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Dominik Héjj, doktor politologii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski debata

Węgry na celowniku KE. "Zarzuty są całościowe"

- Pytanie, jak daleko może się posunąć Komisja Europejska w postępowaniu przeciwko państwu, które uważa za niesforne, którego polityka odbiega od mainstreamu Unii Europejskiej. Polska jest po tej samej stronie co Węgry - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, publicysta. Na naszej antenie o działaniach władz UE wobec Budapesztu mówili również dr Grzegorz Gil, europeista, prof. Robert Grzeszczak, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, a także prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Unia Europejska Komisja Europejska Parlament Europejski

7 Dni: Wschód. Napięcie na linii Kijów-Budapeszt

Przedstawiciel ambasady Węgier w Kijowie został wezwany do ukraińskiego MSZ. Usłyszał tam negatywne opinie na temat niedawnych wypowiedzi premiera Wiktora Orbana o Ukrainie, a także działań węgierskiego rządu w stosunku do Zakarpacia - regionu Ukrainy zamieszkiwanego przez mniejszość węgierską. Gośćmi audycji 7 Dni: Wschód byli Olga Popowycz z Fundacji Nasz Wybór i Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Ukraina Europa

Łukasz Pawłowski: kampania antyunijna może nie być skuteczna

- Problem polega na tym, że sam Bannon mówi o sobie, że jest gospodarczym nacjonalistą. Stawia raczej na obronę interesów poszczególnych krajów. Rodzi się pytanie, co nacjonaliści z poszczególnych krajów mają ze sobą wspólnego oprócz niechęci do UE – mówił w radiowej Jedynce Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa eurosceptycyzm Donald Trump Stany Zjednoczone Parlament Europejski USA konserwatyzm Michał Żakowski

Polityka Unii Europejskiej wobec Węgier

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym. Do relacji na linii Bruksela-Budapeszt odniósł się w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Węgry Unia Europejska Komisja Europejska imigranci w Europie imigracja Budapeszt Bruksela