Polskie Radio
Section05
W POLSKIM RADIU

"Cztery pory roku" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na środę

O kolejnej odsłonie plebiscytu "Nieprzeciętni", w którym wyłaniani są młodzi ludzie z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami, zmieniającymi na lepsze otaczającą rzeczywistość. O projekcie "Leki ze staropolskiej apteki", którego ideą jest odtworzenie dawnych preparatów medycznych na podstawie zachowanych receptur. O misteriach i dramatach liturgicznych oraz o ich roli i znaczeniu w czasie wielkopostnym i wielkanocnym.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin - zgłoszenia młodych pianistów

Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin to konkurs dla dzieci i młodzieży, którzy kochają muzykę Patrona anteny. Uczestnicy konkursu mogą mieć od pięciu do szesnastu lat, a zgłoszenia są przyjmowane do niedzieli 24 kwietnia. Główna nagroda to 5 tysięcy złotych, a laureaci w poszczególnych kategoriach wystąpią na rejestrowanym koncercie w koncertowym studiu radiowym. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA W POLSKIM RADIU konkurs pianino fortepian

Misteria Paschalia i projekty edukacyjne. Polskie Radio na wtorek

We wtorek zastanowimy się, czy w Polsce zostanie stworzone stanowisko startowe rakiet kosmicznych. Powiemy też, jakie korzyści daje dzieciom las. Przedstawimy też program Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej, a w felietonie językowym "Nowa Mowa" wyjaśnimy pojęcie "romantyzować". Opowiemy również konkursie filmowym #63PL organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego - "Nadzieja. Czym jest dla ciebie?". Wieczorem: Misteria Paschalia - transmisja. Zapraszamy!  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom IV - "Lato" [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy - ponownie - po prozę Władysława Stanisława Reymonta - prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA Władysław Reymont W POLSKIM RADIU

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Polskim Radiu. Wspomnienia, koncerty, reportaże

Za nami obchody 12.rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na antenach polskiego Radia emitowaliśmy audycje specjalne, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne anten przekazywały relacje z obchodów 12. rocznicy katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Smoleńsk 2022 Trójka katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Maria Kaczyńska

Relacje, ciekawostki i zaproszenia. Polskie Radio na poniedziałek

W Polski Dzień Radia przypomnimy, kiedy i gdzie został wyemitowany pierwszy program radiowy oraz kiedy rozpoczęła nadawanie pierwsza polska stacja radiowa, a także przyjrzymy się pracy reportażysty radiowego. Zaprosimy również na festiwal Misteria Paschalia, związany z czasem Wielkiego Tygodnia. Odkryjemy blaski i cienie kariery tenisisty oraz powiemy jak zauważyć w dziecku talent muzyczny, plastyczny, aktorski, językowy, sportowy, kulinarny czy taneczny? Wieczorem transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Polskim Radiu

Na antenach Polskiego Radia emitowaliśmy (w niedzielę 10 kwietnia) audycje specjalne, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne anten przekazywały na bieżąco relacje z obchodów dwunastej rocznicy katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Smoleńsk 2022

Rocznica smoleńska, koncerty i pasje. Niedziela z Polskim Radiem

Na wszystkich antenach Polskiego Radia transmisje, audycje specjalne i rozmowy z okazji dwunastej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Poza tym między innymi: słuchowisko Wacława Holewińskiego "Strach trawi sumienie powoli", reportaż Ewy Szkurłat "Zostawił dwie róże" o generale Bronisławie Kwiatkowskim oraz "Bach EXTREME Johannes-Passion" - transmisja pasji z Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także na niedzielę palmową - kantata Bacha "Bądź pozdrowiony Królu Niebios", napisana specjalnie na tę okazję.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

"Śniadanie w Trójce" i "Mazurek słucha". Sobota z Polskim Radiem

Jak Rosjanie podtrzymywali kłamstwo katyńskie, a także jak katastrofa smoleńska - tragiczne, epokowe wydarzenie - kształtuje nasze życie polityczne, społeczne i pamięć historyczną. Czy artyści w sytuacji zagrożenia są gotowi przedefiniować sztukę w taki sposób, aby była pokrzepieniem serc? O młodych ludziach, którzy wchodzą na rynek pracy i wolą być bezrobotni niż nieszczęśliwi w pracy. Dla melomanów mazurki polskich kompozytorów w najnowszych nagraniach Łukasza Chrzęszczyka.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Wyjątkowe wystawy i historyczne rocznice. Polskie Radio na piątek

Co znaczy "tokenizować" i dlaczego ten trend cieszy się olbrzymią popularnością na całym świcie. O staraniach Polski dotyczących unijnego wsparcia kultury na Ukrainie i zabezpieczenia dzieł sztuki z tamtejszych kolekcji. Jak budować sportowe nawyki i czym jest witamina N, a także, kiedy rozwój dziecka i jego wychowanie staję się zadaniem ponad siły dla rodzica. Wieczorem transmisja z Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Nauka, rozrywka, wydarzenia kulturalne. Polskie Radio na czwartek

O poszukiwaniu "bliźniaków genetycznych" dla chorujących na nowotwory krwi i o polskich naukowcach, którzy pracują nad internetem szóstej generacji. Będzie też o sztuce tworzenia pisanek na Dolnym Śląsku i o przedstawieniach w ramach Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Powiemy również o projekcie "Czytanie dla Ukrainy - zapiski z wojny" - performatywnej akcji prezentacji ukraińskich tekstów nadsyłanych z wojny oraz o radiowym plebiscycie Nieprzeciętni, prezentującym młodych ludzi, którzy w swojej pracy, środowisku, robią rzeczy niebanalne i nieprzeciętne. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU