Polskie Radio
Section05
W POLSKIM RADIU

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Polskie Radio zaprasza na koncert charytatywny

Polskie Radio organizuje charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Odbędzie się on w niedzielę 20 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Cały dochód zostanie przekazany Caritas Polska na pomoc Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Ukraina W POLSKIM RADIU Warszawa koncert społeczeństwo KULTURA

Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom II - "Zima" Władysława Stanisława Reymonta

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy - ponownie - po prozę Władysława Stanisława Reymonta - prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA Władysław Reymont W POLSKIM RADIU

"Historia Żywa" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na poniedziałek

Powiemy o platformie uasos.org łączącej uchodźców z Ukrainy z Polakami. Z okazji 26 rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - przypomnimy muzykę z jego filmów, także posłuchamy muzyki takich twórców z Ukrainy,  jak Bryozone, Zavoloka, czy Poly Chain. Spotkanie z Lubow Jakymczuk, ukraińską poetką i krytykiem literackim - transmisja z radiowego studia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Audycje specjalne i premierowe. Polskie Radio na sobotę

Porozmawiamy o pomocy udzielanej Ukrainie przez polskich strażaków oraz skutkach geopolitycznych związanych z wojną. Powiemy też o darmowych kursach polskiego na YouToube, które prowadzi młoda Ukrainka - projekt nazywa się "polski.projekt.asap". Wspomnimy twórczość Szymona Kobylińskiego, a muzycznie - o walcach melancholijnych, nie do tańczenia, lecz do słuchania. Refleksyjne walce na początek refleksyjnego czasu w roku, pióra kompozytorów od Chopina do Debussy'ego i Sibeliusa
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Recital fortepianowy Krzysztofa Książka. Premiera płyty Polskiego Radia

Mazurki i inne utwory Fryderyka Chopina, a nawet kompozycja autorstwa Zhang Zhao - jednego z najbardziej znanych i szanowanych współczesnych chińskich kompozytorów. To wszystko na jednym krążku, który wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Płyta jest zapisem ze studia im. Witolda Lutosławskiego, a utwory w wykonaniu wybitnego pianisty Krzysztofa Książka można było usłyszeć podczas Dnia Polskiego z okazji udziału polskiej reprezentacji olimpijskiej w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Tę płytę powinien mieć każdy wielbiciel Fryderyka Chopina i każdy kibic reprezentacji Polski. Krążek ukazuje się dziś (11 marca). 
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Polskie Radio Krzysztof Książek W POLSKIM RADIU

Wyśmienita muzyka i najlepsza literatura. Polskie Radio na piątek

Na wszystkich antenach nadal rozmawiamy o różnorakiej pomocy uchodźcom i na pograniczu, i w miastach. Trójząb - to znak wpisany w herb Ukrainy, opowiemy jaki jest rodowód tego znaku. O zaletach muzykoterapii w leczeniu chorób serca i o wsparciu, jakiego naszym wschodnim sąsiadom udzielają polscy artyści. Wieczorem transmisja koncertu z NOSPR pod dyrekcją Lawrence’a Foster’a.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Sygnał Polskiego Radia wciąż dociera do Charkowa

Redakcja Polskiego Radia dla Zagranicy otrzymała mail od jednego ze słuchaczy z ukraińskiego Charkowa. Mężczyzna przekazał w nim, że do ostrzeliwanego przez Rosjan miasta docierają wiadomości nadawane przez Polskie Radio. - Jesteśmy w szoku, bo wydaje nam się, że Charków jest już zrównany z ziemią, a tutaj odzywa się głos człowieka, który słucha Polskiego Radia - mówi nam redaktor Halina Ostas z Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Polskie Radio dla Zagranicy Polskie Radio media W POLSKIM RADIU ŚWIAT

Kultura, relacje, dyskusje. Polskie Radio na czwartek

Opowiemy o tym, jak wojna wpływa na postawy obywatelskie. Będziemy także świętować jubileusz 50-lecia pracy artystycznej aktorki Grażyny Barszczewskiej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego proste decyzje sprawiają tyle trudności. A także: wojna oczami fotoreportera, jak wygląda praca wolontariuszki i jak przekonać uchodźców, żeby nie próbowali zostawać na siłę w dużym mieście, lecz korzystali z ofert pobytu w miasteczkach i na wsi.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Szkoły dla Ukraińców i walka z dezinformacją. Polskie Radio na środę

O tym, jak placówki oświatowe w Polsce przygotowują się do przyjęcia ukraińskich dzieci. Opowiemy też o specjalnych zbiórkach na ratowanie ukraińskich zabytków i o planie pomocowym Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej dla filmowców z Ukrainy. Wyjaśnimy również, na czym polega walka z rosyjską dezinformacją oraz wprowadzone przez Twitter specjalne etykiet dla postów rosyjskich mediów rządowych. Psychotraumatolog podpowie, jak wesprzeć osoby uciekające przed wojną, jak się z nimi komunikować i jak samemu mierzyć z trudnymi sytuacjami.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

Nowe technologie i wsparcie dla Ukrainy. Polskie Radio we wtorek

8 marca - o sile i poświęceniu ukraińskich kobiet. Archiwum Pomocy, czyli jak dokumentować pomoc i solidarność z Ukrainą. Starlink - co to jest Internet z kosmosu, idea, którą zmaterializował Elon Musk, a także, jak branża gamingowa reaguje na agresję Putina na mieszkańców Ukrainy, o odłączaniu się Rosji od globalnego internetu. O tym, czy w obliczu wojny literatura może być wsparciem, zwłaszcza dla dzieci, oraz na czym polega jej terapeutyczna moc.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU