Polskie Radio
Section05

Witold Pilecki

Powstaną filmy o Szmulu Zygielbojmie oraz o rotmistrzu Pileckim

– Chcemy inwestować w inicjatywy kulturalne, które będą w stanie naszą narrację przekazywać poza granice Polski i budować prawdziwy obraz historii – powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński. Fundacja umawia się z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ws. produkcji filmu o Szmulu Zygielbojmie. Trwają też rozmowy na temat filmu o Witoldzie Pileckim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM

Witold Pilecki - ofiara komunistycznego terroru

Siedemdziesiąt lat temu 25 maja 1948 roku zginął rotmistrz Witold Pilecki, jeden z największych polskich bohaterów. Oficer wywiadu Tajnej Armii Polskiej, a potem Armii Krajowej, jedyny człowiek który, aby dostać się do Auschwitz, sprowokował swoje aresztowanie,  a potem stworzył w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowych ZOW, do którego należało ponad 800  więźniów.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA Józef Cyrankiewicz

"Pilecki reprezentuje tragiczne losy całego pokolenia"

W piątek na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej odbyły się obchody 70. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Uczestnicy oddali hołd rotmistrzowi, a dokładnie o godzinie 21.30 delegacje złożyły wieńce w miejscu, gdzie jeden z najsłynniejszych żołnierzy AK został zabity strzałem w tył głowy. O Pileckim, który może być wzorem do naśladowania dla Europejczyków i świata, mówił w Polskim Radiu 24 Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Lech Kaczyński Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

"Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy"

– Rtm. Pilecki to polski bohater. Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy – powiedział w audycji Nos Kleopatry dr Dariusz Gałaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 o postaci rtm. Witolda Pileckiego, w 70. rocznicę jego śmierci, mówił również prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN historia Polski II wojna światowa komunizm

70. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś mija 70 lat od zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień Auschwitz, autor raportów o Holokauście, zginął w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Właśnie w tym miejscu zorganizowano główne obchody 70. rocznicy jego śmierci. O rotmistrzu Pileckim opowiadał w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Łączka komunizm PRL historia Polski