Polskie Radio
Section05

Witold Pilecki

Obchody 70. rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego

W dniu 25 maja 1948 roku o godz. 21.30 został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie rotmistrz Witold Pilecki. - To jedna z najpiękniejszych postaci Wojska Polskiego, polskiej armii jaką była Armia Krajowa, Żołnierz Niezłomny, ochotnik do Auschwitz – mówił w audycji 24 Pytania dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych

"Witold Pilecki był jednym z największych herosów"

Musimy działać i działamy na rzecz upowszechniania wiedzy o pełnej heroizmu i poświecenia dla ojczyzny biografii rtm. Witolda Pileckiego - podkreślił minister kultury Piotr Gliński podczas niedzielnych uroczystości w Warszawie upamiętniających 117. rocznicę urodzin rotmistrza. Ocenił też, że młode pokolenia Polaków same postawiły sobie Witolda Pileckiego za wzór. Marsze ku czci rotmistrza zorganizowano w wielu polskich miastach.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński historia Polski

Marsz Witolda Pileckiego. "Przesłanie rtm. jest uniwersalne"

Upamiętnienie i uczczenie Witolda Pileckiego jest główną ideą Warszawskiego Marszu Rotmistrza, który odbędzie się w  niedzielę 13 maja. Na temat tego wydarzenia, a także o znaczeniu rotmistrza dla naszej historii mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej. – Marsz jest bardzo dobrym sposobem na to, by wzmocnić pamięć o jednym z naszych narodowych bohaterów – powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa Holokaust Auschwitz

"Szczątki Pileckiego zostaną zidentyfikowane. Wierzymy w to"

70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. – Ten wyrok nie zapadł na sali sądowej, a w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk IPN stalinizm historia Polski

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych