Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

REDAKCJA POLSKA Aktualności 14 czerwca godz. 22:00

W dzisiejszej audycji podsumowujemy dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Mówimy także o rozpoczętych w Niemczech mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W meczu otwarcia Euro 2024 Niemcy grają ze Szkocją. Rozmawiamy o najnowszej, 21-szej edycji Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", w ramach którego Sto siedem osób otrzymało stypendia na swoją działalonść.  Naszymi gośćmi są Anika Idczak i Dawid Dziedziczak z Instytutu Adama Mickiewicza, który w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta realizuje projekt interdyscyplinarny „Ścieżkami Pana Herberta”.
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 14 czerwca godz. 17:30

W dzisiejszej audycji podsumowujemy najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego tygodnia. Mówimy także o rozpoczętych w Niemczech mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W meczu otwarcia Euro 2024 Niemcy grają ze Szkocją. Mówimy także o wystawie Władysława Hasiora w Zamku Królewskim w Warszawie. Naszym gościem jest natomiast Piotr Rosiński, kurator wystawy "Grzegorz Rosiński w ilustracjach", retrospektywy twórczości najbardziej znanego na świecie polskiego grafika komiksowego, ilustratora i malarza.
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 14-06-2024 , 15:30

Сёння ў перадачы: - У чацвер, 13 чэрвеня, пачала дзейнічаць пастанова аб часовай забароне знаходжання ў раёнах, якія знаходзяцца ўздоўж мяжы з Беларуссю. Мы задаліся пытаннем, як мясцовыя жыхары на Падляшшы ўжо на працягу трох гадоў жывуць пад уплывам гібрыднай агрэсіі; Нейкі час таму на руках у Лукашэнкі быў заўважаны гадзіннік швейцарскарскага брэнду Patek Philippe. Згаданая гадзіннікавая кампанія добра вядомая сярод аматараў люксавых брэндаў, але мала хто ведае, што яе заснаваў паляк Антоній Патэк.
Zobacz więcej na temat: 

Facet w formie - jak zacząć

W premierowym odcinku Rejonu Ruchu "Facet w Formie" moim gościem jest Konrad Nowak, doświadczony trener i szkoleniowiec, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego treningu i zdrowego stylu życia. Podczas rozmowy omawiamy kluczowe aspekty, które pozwolą Ci skutecznie osiągnąć swoje cele treningowe i zdrowotne: Wybieranie odpowiedniego celu treningowego, Unikanie najczęstszych błędów, które spowalniają postępy, Skuteczne zarządzanie czasem podczas treningów, Wybór odpowiedniej aktywności fizycznej dopasowanej do Twoich potrzeb, Prawidłowe dobieranie ciężaru i intensywności ćwiczeń, Znaczenie regeneracji i odpoczynku w procesie budowania formy, Rola genetyki i hormonów w osiąganiu sylwetkowych celów. Zapraszam Piotrek Galus
Zobacz więcej na temat: 

[S4-25] Dlaczego Jerozolima NIE JEST świętym miastem?

Zapomnij o tym, czego uczono Cię w szkole. Jerozolima, uważana za najbardziej święte miasto na ziemi, wcale nie jest święta. A bardzo wiele rzeczy o których słyszysz na lekcji religii czy w kościele, wcale tak nie wygląda. Udowodnią Ci to dwaj zaangażowani katolicy. Zapraszam Cię na nietypowy odcinek „Podcastu Świat“. To archeologiczna podróż do świętego dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów miasta. A równocześnie przewodnik po Jerozolimie dla zaawansowanych, niezależnie od tego, czy wierzących, czy nie. Dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko kilku powtarzanych od lat frazesów. Muzyka: Aaron Kenny - „Desert Caravan“ Hanu Dixit - „Underground Academy“ JR Tundra - „Shesh Pesh“ The Tides - „Somnolent“
Zobacz więcej na temat: 

Ciąg zwątpień

14 czerwca 1842 r. Eugeniusz Delacroix bawiący w Nohant, napisał: „Na próżno starałem się wzbudzić w sobie namiętność do bilardu, w który uczą mnie grać, na nic ciekawe rozmowy [...], na nic muzyka, której ulotne strzępki raz po raz dolatują do moich uszu; wciąż czuję potrzebę, by coś robić”. Monotonia życia w Nohant nierzadko działała przygnębiająco także na Chopina. Nieodrywany jednak od pracy twórczej, nawet podczas wizyt gości, mógł całkowicie oddawać się komponowaniu. George Sand, patrząc na niego okiem artysty, pisała: „Sposób, w jaki tworzył, by spontaniczny i cudowny. Znajdował, nie szukając, nie planując. Idee nieoczekiwanie przychodziły mu pod palce, kiedy siedział przy fortepianie – nagłe, gotowe i wzniosłe – albo też śpiewały w jego głowie podczas przechadzki i wtedy wracał do domu, by je wygrać. Ale z tą chwilą dopiero zaczynała się praca najbardziej rozdzierająca serce. To był ciąg zwątpień, irytacji i prób. […] Siedział nieraz sześć tygodni nad jedną stroną, by ostatecznie napisać ją tak, jak zanotował na początku”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami - 10 - Dziecko niejadek vs. dziecko łakomczuch

Dziecko niejadek vs. dziecko łakomczuch: jak zbalansować obie tendencje żywieniowe, aby nie zaszkodzić dziecku. Które skrajności wymagają konsultacji ze specjalistą. Czy można ich uniknąć prowadząc dziecko w konkretny sposób na etapie rozszerzania diety, a może są to skłonności indywidualne z którymi dziecko się rodzi. Czy na pewnym etapie mogą być naturalne? Gościem podcastu Polskiego Radia Dzieciom jest Magdalen Czyrynda-Koleda, dietetyk.
Zobacz więcej na temat: