Ciąg zwątpień 14 czerwca 1842 r. Eugeniusz Delacroix bawiący w Nohant, napisał: „Na próżno starałem się wzbudzić w sobie namiętność do bilardu, w który uczą mnie grać, na nic ciekawe rozmowy [...], na nic muzyka, której ulotne strzępki raz po raz dolatują do moich uszu; wciąż czuję potrzebę, by coś robić”. Monotonia życia w Nohant nierzadko działała przygnębiająco także na Chopina. Nieodrywany jednak od pracy twórczej, nawet podczas wizyt gości, mógł całkowicie oddawać się komponowaniu. George Sand, patrząc na niego okiem artysty, pisała: „Sposób, w jaki tworzył, by spontaniczny i cudowny. Znajdował, nie szukając, nie planując. Idee nieoczekiwanie przychodziły mu pod palce, kiedy siedział przy fortepianie – nagłe, gotowe i wzniosłe – albo też śpiewały w jego głowie podczas przechadzki i wtedy wracał do domu, by je wygrać. Ale z tą chwilą dopiero zaczynała się praca najbardziej rozdzierająca serce. To był ciąg zwątpień, irytacji i prób. […] Siedział nieraz sześć tygodni nad jedną stroną, by ostatecznie napisać ją tak, jak zanotował na początku”. (md) Zobacz więcej na temat:
Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami - 10 - Dziecko niejadek vs. dziecko łakomczuch Dziecko niejadek vs. dziecko łakomczuch: jak zbalansować obie tendencje żywieniowe, aby nie zaszkodzić dziecku. Które skrajności wymagają konsultacji ze specjalistą. Czy można ich uniknąć prowadząc dziecko w konkretny sposób na etapie rozszerzania diety, a może są to skłonności indywidualne z którymi dziecko się rodzi. Czy na pewnym etapie mogą być naturalne? Gościem podcastu Polskiego Radia Dzieciom jest Magdalen Czyrynda-Koleda, dietetyk. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 13 czerwca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 13 czerwca godz. 22:00 Dziś o przyjętym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ planie zawieszenia broni w Strefie Gazy, podsumujemy też międzynarodową konferencję w Berlinie, poświęconą odbudowie Ukrainy, powiemy o walce z otyłością w Polsce, a gościem programu będzie dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej, która powie o książce „Jego były Czerwone Maki”, poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni. Zobacz więcej na temat:
Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski przed meczem otwarcia: niespodzianki się zdarzają Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
Українська служба Польського радіо 13-06-2024, 19:00 Українська служба Польського радіо 13-06-2024, 19:00 Zobacz więcej na temat:
"Feblik" - ostatnia premiera sezonu w Teatrze Narodowym Rozmowa z twórcami podczas konferencji medialnej. Lena Frankiewicz reżyseruje dramat Feblik Małgorzaty Maciejewskiej. Wiejska wspólnota zawieszona w bezczasie i jej odmalowany poetyckim językiem wszechświat – tajemniczy, fascynujący i dziwnie bliski, bo uniwersalne są mechanizmy funkcjonowania w dusznej społeczności. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 13-06-2024, 17:00 1. Новости 2. Обзор польской печати. 3.Правозащитная Россия. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 13 czerwca godz. 17:30 W tym wydaniu: o spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, o utworzeniu strefy buforowej przy białoruskiej granicy, o programie stypendialnym resortu kultury "Młoda Polska" oraz o Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 13-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Гибридная агрессия Лукашенко и Путина против Польши с использованием нелегальных миргантов. 4.Вкус Польши: Вегетарианство среди поляков. Zobacz więcej na temat:
Беларуская служба Польскага радыё 13-06-2024 , 15:30 У перадачы: - Маладыя педагогі не хочуць працаваць у школах, у настаўнікі ідуць пенсіянеры; - Перамовы аб захаванні патокаў газу па ключавым трубаправодзе Расія-Украіна; Польскі салдат, забіты мігрантам на польска-беларускай мяжы, не меў на сабе бронекамізэлькі; - У бліжэйшую суботу на Нацыянальным стадыёне адбудзецца вялікае мерапрыемства Навуковы пікнік Польскага радыё. Запрашаем на стэнд Беларускай службы; - Прэмʼер-міністр Арменіі Нікол Пашынян заявіў, што любы прадстаўнік уладаў яго краіны не наведае Беларусі, пакуль там ва ўладзе Аляксандр Лукашэнка. Пра Арменію і яе сувязі з Польшчай і з Беларуссю - у перадачы Варшаўскі мост. Zobacz więcej na temat:
O kobietach w świecie władzy: b. prezydentka Słowacji Zuzana Čaputová Dlaczego prezydentka Słowacji Zuzanna Czaputowa zrezygnowała ze startu na drugą kadencję? Skąd się wzięły ogromne podziały w słowackim społeczeństwie, skąd taka gorąca atmosfera na słowackiej scenie politycznej i radykalny język w dyskursie - wyjaśnia dr Irena Bilińska (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego). Podcast "Głosy kobiet" prowadzi Ludwika Włodek. Zobacz więcej na temat:
Maria Skłodowska-Curie, "Autobiografia" Z powodu ograniczonych środków zmuszona byłam większość część zajęć gospodarskich spełniać sama i nawet, co było najgorsze, gotować obiady. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 Piotr Curie, starając się o rękę Marii, zaproponował nawet, że pójdzie w ślad za planami ukochanej i wyjedzie razem z nią do Polski. Mógłby, jak mówił, uczyć tam francuskiego, a może dostałby posadę w jakimś laboratorium… Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Latem 1905 roku Helena Skłodowska-Szalay przyjechała na wakacje do Francji wraz z 7-letnią córką Hanią. Maria, wiedząc o kłopotach finansowych siostry, zatroszczyła się o nowy strój kąpielowy dla Hani (taki sam kupiła córce Irenie), wynajęła także dom przy plaży w Normandii. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 3 Pieniądze z Nagrody Nobla (70 tys. franków) i z przyznanej nieco później Marii Nagrody Ozyrysa (50 tys.) państwo Curie rozdzielili również między bliskich: na rzecz zakopiańskiego sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich; dla Jacques’a, brata Piotra i dla Heleny Skłodowskiej-Szalay. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 4 Państwo Curie za pieniądze zebrane na swoim ślubie nabyli rowery i zaczęli być namiętnymi ich użytkownikami. Pojazdy Marii i Piotra należały do nowoczesnych: oba koła były już tej samej wielkości, a zamiast obręczy gumowych posiadały pneumatyczne opony. Zobacz więcej na temat: