Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Się po Namiestniku nie spodziewał

13 czerwca 1775 r. urodził się w Wilnie ks. Antoni Radziwiłł, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a także kompozytor amator i wiolonczelista. Poznał on małego Frycka podczas swych częstych wizyt w Warszawie i zachwycił się jego niezwykłym talentem. Namawiał wtedy Mikołaja Chopina, by nie wahał się poświęcić swego genialnego syna karierze zawodowego muzyka. W niedługim czasie Fryderyk wraz ze swymi krewnymi Wiesiołowskimi złożył wizytę w Antoninie, w pałacu myśliwskim księcia Radziwiłła. Gdy 18-letni Chopin wybrał się po raz pierwszy do Berlina, bardzo liczył na pomoc księcia. Pragnął, by ten przedstawił go włoskiemu kompozytorowi Gasparo Luigi Spontiniemu, ówczesnemu wielkiemu autorytetowi muzycznemu. Nadzieja zawiodła jednak. Podczas kolejnego pobytu w Antoninie u księcia Radziwiłła, Fryderyk poznał jego operę „Faust”, o której pisał do swego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego: „[...] wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się po Namiestniku tego spodziewać nie mógł”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 12 czerwca godz. 22:00

Dziś w programie podsumujemy szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbył się w Rydze i dotyczył głównie pomocy Ukrainie oraz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO; następnie przeniesiemy się do Sejmu, gdzie trwa trzydniowe posiedzenie poświęcone działaniom na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa; polecimy też wyjątkowe wydarzenia organizowane przez Polskiego Radio -Piknik Naukowy w Warszawie czy Festiwal Dwa Teatry w Sopocie; na koniec gość programu opowie o unijnym  programie Copernicus, w który zaangażowany jest polski sektor kosmiczny. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

Русская служба Польского Радио 12-06-2024, 15:00

1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: «Как грех на душе» — премьера документального фильма Яна Стренковского о фальсификации Катынского преступления 1940 г. 4. III сектор: Интернет-насилие. Как защитить от него детей?
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 12-06-2024 , 15:30

Сёння ў праграме: выпуск навін і агляд польскага друку, і сярод тэмаў: адна з польскіх газет занялася пытаннем экс-суддзі Томаша Шмыта, які ўцёк у Беларусь; У Варшаве адбыўся вечар салідарнасці з беларускімі палітвязнямі; варшаўская Нацыянальная філармонія прадставіла планы на новы музычны сезон.
Zobacz więcej na temat: 

Grzegorz Kupczyk (exTurbo, Ceti) - Nie Ma Lekko #1

Gościem pierwszego odcinka podcastu Nie Ma Lekko jest absolutna legenda – Grzegorz Kupczyk, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiego metalu. Artysta związany z zespołami Turbo i Ceti, którego solowa płyta ukazała się w maju br. Muzyk opowiada o realiach życia metalowca w latach 80-tych, spotkaniu z Jamesem Hetfieldem, pierwszym koncercie Iron Maiden w Polsce, a także działalności w branży reklamowej. 
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nazwy kwiatów letnich

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o nazwach kwiatów letnich. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

"Ród smoka". Czy Westeros to średniowieczna Anglia? Prawdziwa historia, która zainspirowała George'a R.R. Martina I prof. Robert Suski

17 czerwca premiera 2. sezonu "Rodu smoka" na podstawie prozy George'a R.R. Martina. Sam Martin podczas wystąpienia na panelu w ramach San Diego Comic Con przyznawał się do historycznych inspiracji: "»Grę o tron« zainspirowała Wojna Dwóch Róż. »Ród smoka« jest oparty na wcześniejszych wydarzeniach z dziejów Anglii – podkradałem dość swobodnie z okresu zwanego Anarchią". I właśnie o tym, jak bardzo Martin inspirował się historią rozmawiamy z prof. Robertem Suskim z Uniwersytetu w Białymstoku, historykiem i fanem twórczości Martina. 
Zobacz więcej na temat: 

Aktor

12 czerwca 1836 r., mąż stanu, pisarz i publicysta, Julian Ursyn Niemcewicz, w swych „Pamiętnikach” nawiązał do aktorskiego talentu Fryderyka Chopina, przypominając go jako „wesołego, dowcipnego, umiejącego przedrzeźniać każdego”. Mieczysław Tomaszewski w publikacji „Chopin. Uchwycić nieuchwytne”, napisał: „Liszta zadziwiał zdolnością naśladowania zachowań i gry znanych pianistów paryskich. George Sand zapamiętała Chopina nagle przeobrażonego we flegmatycznego Anglika, impertynenckiego staruszka, w sentymentalną Angielkę lub wyrachowanego Żyda”. „Popisy aktorskie” Fryderyka miały swój początek w Warszawie, kiedy to z siostrą Emilką przygotowywali przedstawienia z okazji imienin ich ojca Mikołaja. Kolegów ujmował oryginalnym poczuciem humoru i zdolnościami parodystycznymi. Podczas jednej z paryskich Wigilii Świat Bożego Narodzenia, Chopin w obecności 80-letniego już wówczas Niemcewicza, grał, śpiewał i improwizował, a także rozśmieszał obecnych dowcipami. W przekonaniu wielu przyjaciół, jego talent aktorski przekraczał skalę amatorstwa. (md)
Zobacz więcej na temat: