Polska - Austria. Stadion Olimpijski w Berlinie - tu "z byka" Zidane trafił Materazziego Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
Polska - Austria. Pachnie meczem na wodzie. "Wyż Aviv ma spotkać się w Berlinie z niżem Xandria" Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
Zdolny, ale jednobarwny 21 czerwca 1848 r. niemiecki kompozytor Flodoard Geyer, żyjący w czasach Chopina, w „Neue Berliner Musikzeitung” zrecenzował jego Sonatę g-moll op. 65. Swój artykuł rozpoczął słowami: „Do zdolnych kompozytorów zalicza się także i Chopin, jako jeden z pierwszych”, zauważając jednak, że dominuje u niego „kombinacja harmoniczna, a melodia występuje przeważnie w formie pieśni”. Nie omieszkał wytknąć Chopinowi „głosów trzymających się razem, nieomal duszących się nawzajem”, z czego wynikały same szkody, w tym przede wszystkim zamieranie swobodnego rozwoju tych głosów, Autor recenzji stwierdził też, że w przypadku chopinowskiej Sonaty g-moll trudno mówić o „duecie czy przemienności obu instrumentów. Sztuka kontrapunktu wydaje się tu Chopinowi obca”. Podsumowując swą recenzję, Geyer napisał: ,,Brak nam męskiej siły, zdecydowania, wielkości, ognia, zamiast tych przymiotów znajdujemy delikatność, ciepło, tęsknotę, żal, rezygnację, słodki uśmiech przez łzy”. „Jednobarwność” według niego jest dominującą cechą chopinowskiej muzyki. (md) Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 11 - Porwania Czy jest sposób, by uchronić przed porwaniami siebie, naszych bliskich, a zwłaszcza nasze dzieci? Monika Sławecka, autorka książki na temat porwań, opowiedziała o wstrząsających przejściach osób, które przeżyły uprowadzenie. O tragedii rodzin i bliskich tych, którzy nigdy nie zostali odnalezieni. O trudnej pracy detektywów operacyjnych, agentów CBŚ i psychologów, a także o kulisach działań samych przestępców. Jak reagować kiedy dziecko znika, do kogo zwrócić się po pomoc? Jakie są procedury? Jak uczulić dziecko na sytuacje potencjalnie niebezpieczne? O tym w podcaście Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 20 czerwca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia. Między innymi raport z obozu polskiej kadry, która przygotowuje się do drugiego meczu na Euro 2024. Biało-Czerwoni 21 czerwca zmierzą się z Austrią czy o wygranej Hiszpanii w hicie z Włochami. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 20 czerwca godz. 22:00 Dzisiejszą audycję zaczynamy od rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, m.in. o walce z dezinformacją, relacjach z Ukrainą i Europie po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówimy także o obchodach Święta Służby Ochrony Państwa, które miały miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie i o eskalacji napięcia społecznego przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy czeka nas rozmowa z Robertem Tyszkiewiczem, koordynatorem Senatu ds. Polonii i Polaków za granicą. Zobacz więcej na temat:
[S4-26] Skąd się wziął głód w Gazie? Gaza umiera. Dwa miliony ludzi nie tylko w każdej chwili mogą stracić życie od bomb. Większość z nich może wkrótce umrzeć z głodu. W palestyńskiej enklawie brakuje bowiem jedzenia. A ceny są niewiarygodnie wysokie. W tym odcinku chcę opowiedzieć Ci jak naprawdę wygląda życie w Gazie. I dlaczego ludzie muszą jeść trawę czy karmę dla psów, żeby przeżyć. Posłuchaj do końca, a dowiesz się skąd się wziął głód w Gazie. Muzyka: The Whole Other - „Ether Oar“ Noir Et Blanc Vie - „AnalogueCabin“ I Think I Can Help You - „The Six Realms“ Godmode - „Future Renaissance“ Zobacz więcej na temat:
Українська служба Польського радіо 20-06-2024, 19:00 Українська служба Польського радіо 20-06-2024, 19:00 Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 20 czerwca godz. 17:30 Dzisiejszą audycję zaczynamy od rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim m.in. o walce z dezinformacją, relacjach z Ukrainą i Europie po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówimy także o wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Korei Północnej, a także o wizycie marszałka polskiego Sejmu Szymona Hołowni w Kijowie, i o aktualnej sytuacji na ukraińskim froncie. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 20-06-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: судьба детей беженцев из Украины в польских школах; 3. Правозащитная Россия; 4. Музыкальная неделя. Zobacz więcej na temat:
Беларуская служба Польскага радыё 20-06-2024 , 15:30 Сёння ў праграме: навіны; агляд польскага друку, у якім даведаемся, сярод іншага, пра вострыя кадравы недахоп у польскай паліцыі; Сусветны дзень уцекача: Дзеці-сведкі брутальнага затрымання бацькоў прыходзяць да нас з дрыжачымі рукамі; Палякі ў Сібіры з’явіліся больш за 400 гадоў таму, гэта ў т.л. выхадцы з тэрыторыі сучаснай Беларусі. Zobacz więcej na temat:
O sytuacji kobiet na granicy polsko-białoruskiej "Nie byłam w stanie wysiedzieć w ciepłym, bezpiecznym domu mając świadomość, że nieopodal w lasach są ludzie głodni, zastraszani, nie wiedzący co mają robić, ludzie oszukani przez przemytników” – mówi Monika, która od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy zaangażowała się w pomoc. Gościła u siebie w domu wielu uchodźców. Była świadkiem narodzin dziecka uratowanej z lasu emigrantki. Autorką podcastu "Głosy kobiet" jest Ludwika Włodek. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 20-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор прессры; 3. Тема дня: Интервью главы польского МИДа Радослава Сикорского; 4. Вкус Польши: кухня Западного Поморья. Zobacz więcej na temat: