Polska - Holandia. Bartosz Salamon: niech ten zły wynik nie zabiera nam pewności siebie Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
Polska - Holandia. Jan Bednarek: jedyne czego zabrakło, to tej wisienki na torcie w postaci wyniku Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
REDAKCJA POLSKA Aktualności 16 czerwca godz. 17:30 W programie: ustalenia szczytu G7 w sprawie Ukrainy, najbogatsze kraje świata porozumiały się w przełomowych kwestiach; goście programu opowiedzą o podręczniku do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie; na koniec tradycyjnie Magazyn Kuriera Galicyjskiego. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 16-06-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: Бригада «Азов» проводит призывную кампанию. 3. Добро пожаловать в Польшу: Варшавские пляжи на Висле. 4. Вкус Польши: Все больше и больше поляков не едят мясо. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 16-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Мир как на ладони: Закон Грузии об «иностранных агентах». Zobacz więcej na temat:
W Jezioranach - odcinek 3268 Powieść Radiowa "W Jezioranach” powstała w 1960 roku, jako wiejski odpowiednik bardzo wtedy popularnych "Matysiaków”. Od początku była utrzymana w konwencji vérité, czyli słuchowiska będącego jak najbliżej rzeczywistości, co zmuszało twórców do zachowania trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Odcinek 3268. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 Maria Skłodowska poznała Tatry, Zakopane i Morskie Oko już jako młoda dziewczyna (jeździła tam z ojcem). Potem, już jako pani Curie, odbyła podróż tatrzańską wraz z mężem – w 1899 roku m.in. wspinali się na Rysy. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Pierwszy raz Maria Skłodowska zobaczyła morze w Odessie (przyjechała tu jako nastolatka wraz z ojcem). W 1889 roku poznała natomiast Sopot – wtedy pruski Zoppot – gdzie pracowała jako guwernantka. Zobacz więcej na temat:
Bereza Kartuska 17 lipca 1934 prezydent Rzeczypospolitej profesor Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie z mocą ustawy o utworzeniu obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Czym była Bereza, obroną państwa przed zagrożeniami wewnętrznymi, czy bezprawiem w czystej postaci, jak wyglądało życie za jej murami i kto nazywał ją obozem koncentracyjnym? Zobacz więcej na temat:
Las i Puszcza jako schronienie - także dla tych co w podróży 20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Co mają wspólnego rośliny z nomadyzmem? Czy wędrują jak uchodźcy? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź w najnowszym Królestwie Roślin Pawła Sztarbowskiego. Zobacz więcej na temat: Trójka
Ciekawostka 3 Swoją pierwszą podróż do Paryża Maria odbyła pociągiem. Trzydniową jazdę przyszła noblistka spędziła w wagonie klasy czwartej: siedząc na zabranym przez siebie rozkładanym stołeczku, chroniąc się kocem przed chłodem. Zobacz więcej na temat:
Laurka 16 czerwca 1817 r. 7-letni Fryderyk wystąpił na rodzinnej uroczystości, recytując życzenia napisane dla swej matki Justyny w dniu jej imienin. Na pięknej laurce, kształtnymi literami wypisane były następujące słowa: „Imienin Twoich, Mamo, Ci winszuję! // Niech ziszczą nieba, co w mem sercu czuję! // Obyś zawsze zdrową wraz szczęśliwą była, // Jak najdłuższe życie pomyślnie pędziła”. Pod tym wzruszającym wierszykiem widniał podpis Frycka. Opanował nie tylko kaligraficzne pisanie, ale umiał też nie najgorzej rysować. Jedna z przygotowanych przez niego laurek ozdobiona została wieńcem z liści dębowych i laurowych, przewiązanych u dołu wstążką. Wieniec narysowany przez Frycka ołówkiem okalał cały tekst powinszowań, a zamykał się nad efektownym monogramem złożonym z liter jubilatów. Frycek matkę swą, która uczyła go pacierza polskiego i której zawdzięczał swe pierwsze wrażenia muzyczne, kochał nad życie. Nie mniej przywiązany był do swego ojca. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 15 czerwca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 22:00 Dzisiejszą audycję zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Mówimy o strefie buforowej przy białoruskiej granicy, obowiązującej na mocy rozporządzenia szefa MSWiA. Rozmawiamy o ogłoszonych - Na Zamku Królewskim w Warszawie nominacjach do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Naszym gościem jest dziś Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym po raz pierwszy w Europie będzie można zobaczyć sztukę gruzińską od jej początków do współczesności. Zobacz więcej na temat:
Dzieciaki kochają zwierzaki - 09 - Szczur. Może być jak pies - Szczury potrafią nawiązać z człowiekiem naprawdę głęboką więź, która może istnieć do końca życia - powiedziała Justyna Koczorowska, wiceprezes Rodent Club, miłośniczka i hodowczyni szczurów. Ekspertka doradziła, żeby podchodzić do hodowli szczurów odpowiedzialnie i nie zrzucać całej odpowiedzialności na dzieci, które wymarzyły sobie takie zwierzątko. - Jeśli gryzonie te są dobrze traktowane, wszystkie ich potrzeby są spełnione i mają dobre relacje z opiekunem, to potrafią się odwdzięczyć - dodała gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat: