Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 22:00

Dzisiejszą audycję zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Mówimy o strefie buforowej przy białoruskiej granicy, obowiązującej na mocy rozporządzenia szefa MSWiA. Rozmawiamy o ogłoszonych - Na Zamku Królewskim w Warszawie nominacjach do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Naszym gościem jest dziś Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym po raz pierwszy w Europie będzie można zobaczyć sztukę gruzińską od jej początków do współczesności.
Zobacz więcej na temat: 

Dzieciaki kochają zwierzaki - 09 - Szczur. Może być jak pies

- Szczury potrafią nawiązać z człowiekiem naprawdę głęboką więź, która może istnieć do końca życia - powiedziała Justyna Koczorowska, wiceprezes Rodent Club, miłośniczka i hodowczyni szczurów. Ekspertka doradziła, żeby podchodzić do hodowli szczurów odpowiedzialnie i nie zrzucać całej odpowiedzialności na dzieci, które wymarzyły sobie takie zwierzątko. - Jeśli gryzonie te są dobrze traktowane, wszystkie ich potrzeby są spełnione i mają dobre relacje z opiekunem, to potrafią się odwdzięczyć - dodała gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 17:30

W dzisiejszej audycji mówimy o sejmowych pracach nad prezydenckim projektem tzw. ustawy strategicznej, czyli nad przepisami regulującymi działania państwa w sytuacji zagrożenia. Rozmawiamy z Ireną Dawid-Olczyk, prezeską Fundacji La Strada która od blisko 30. lat zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi we wszystkich jego aspektach. Mówimy o podpisaniu W Gnieźnie listu intencyjnego w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Naszymi gośćmi są dziś Robert Adler i Tobiasz Piątkowski, autorzy kultowej cyberpunkowej serii komiksowej Status 7, z którymi rozmawiamy o powrocie tytułu na rynek po 20. latach.
Zobacz więcej na temat: 

Ania Michałowska o płycie "Back to the Trees"

W centrum koncepcji nowej płyty Ani Michałowskiej stoi symbol drzewa, rozumianego jako życie, wolność i mądrość natury. Jazzowa wokalistka nagrała album z towarzyszeniem znakomitych muzyków: Aga Derlak (fortepian, flet), Ola Trzaska (wokal), Sebastian Kuchczyński (perkusja), Andrzej Święs (bas, kontrabas), Michał Tomaszczyk (puzon), Michał Zaborski (altówka), Michał Iwanek (fortepian) i Jakub Kotynia (gitara).
Zobacz więcej na temat: 

Zdziwiony, że się poci

15 czerwca 1846 r. upływał termin złożenia przez George Sand rękopisu jej nowej powieści „Lucrezia Floriani”. Oczekiwał tego wydawca pisma „Le Courrier Français”, który zamierzał publikować powieść w odcinkach. Obiecał także pisarce należne pięć tysięcy franków. Pracowała nad ukończeniem swej powieści siedem dni w tygodniu, od ósmej rano do piątej po południu, z krótką przerwą na posiłek. W Nohant panowały wówczas uciążliwe upały, które bardzo dokuczały Chopinowi, utrudniając ma nawet komponowanie: „Robię wszystko, co w mej mocy, aby pracować – ale jakoś mi to nie idzie – a jak tak dalej będzie, to moje utwory nie będą przypominały świergotu żołn ani nawet dźwięku tłuczonej porcelany”. Zajęta swą pracą George nie okazywała kompozytorowi współczucia. Z nutką ironii pisała do Marii de Rozières: „Chopin jest niezmiernie zdziwiony, że się poci. Rozpacza z tego powodu; utrzymuje, że mycie nic nie pomaga, że jest zapowietrzony! Śmiejemy się z tego do łez”. (md)
Zobacz więcej na temat: