REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 22:00 Dzisiejszą audycję zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Mówimy o strefie buforowej przy białoruskiej granicy, obowiązującej na mocy rozporządzenia szefa MSWiA. Rozmawiamy o ogłoszonych - Na Zamku Królewskim w Warszawie nominacjach do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Naszym gościem jest dziś Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym po raz pierwszy w Europie będzie można zobaczyć sztukę gruzińską od jej początków do współczesności. Zobacz więcej na temat:
Dzieciaki kochają zwierzaki - 09 - Szczur. Może być jak pies - Szczury potrafią nawiązać z człowiekiem naprawdę głęboką więź, która może istnieć do końca życia - powiedziała Justyna Koczorowska, wiceprezes Rodent Club, miłośniczka i hodowczyni szczurów. Ekspertka doradziła, żeby podchodzić do hodowli szczurów odpowiedzialnie i nie zrzucać całej odpowiedzialności na dzieci, które wymarzyły sobie takie zwierzątko. - Jeśli gryzonie te są dobrze traktowane, wszystkie ich potrzeby są spełnione i mają dobre relacje z opiekunem, to potrafią się odwdzięczyć - dodała gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 17:30 W dzisiejszej audycji mówimy o sejmowych pracach nad prezydenckim projektem tzw. ustawy strategicznej, czyli nad przepisami regulującymi działania państwa w sytuacji zagrożenia. Rozmawiamy z Ireną Dawid-Olczyk, prezeską Fundacji La Strada która od blisko 30. lat zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi we wszystkich jego aspektach. Mówimy o podpisaniu W Gnieźnie listu intencyjnego w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Naszymi gośćmi są dziś Robert Adler i Tobiasz Piątkowski, autorzy kultowej cyberpunkowej serii komiksowej Status 7, z którymi rozmawiamy o powrocie tytułu na rynek po 20. latach. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 15-06-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: Украина в преддверии переговоров о вступлении в ЕС. 3. Тема дня: Фильм «Как грех на душе» о Катынском расстреле. 4. III сектор: Интернет-насилие. Zobacz więcej na temat:
Sytuacja Ukrainy po wyborach do Parlamentu Europejskiego Prof. Agnieszka Cianciara ISP PAN o wyborach do Parlamentu Europejskiego w kontekście Ukrainy i Rosji. Bogdan Zawadewicz, analityk Banku Gospodarstwa Krajowego o konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy po wojnie Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 15-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Тема дня: Итоги выборов в Европарламент. 3. Тема дня: Буферная зона на границе РП с Беларусью. 4. Summa Technologiae. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 W 1894 roku najbardziej radykalna część mężczyzn studiujących na Sorbonie zorganizowała demonstrację przeciw obecności studentek na uniwersytecie, wznosząc okrzyki "żadnych kobiet!" i "nauka to męska sprawa!" Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Wykładowcami Marii Skłodowskiej na Sorbonie byli m.in. Henri Poincaré, jeden z najsławniejszych i najbardziej wpływowych matematyków XIX i XX wieku oraz Gabriel Lippmann, fizyk, laureat Nagrody Nobla za odkrycie metody reprodukcji barw w fotografii. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 15.06.2024 W instytucjach Unii Europejskiej trwają przymiarki do obsady najwyższych stanowisk. Na pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej ma szanse Ursula von der Leyen, na kierowanie Parlamentem Europejskim Roberta Metsola. Na przewodniczącego Rady Europejskiej wymienia się Antonio Costę, unijną dyplomacją miałaby pokierować Kaja Kallas. Przygotowali: B. Płomecka, M. Strzałkowski, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 15.06.2024 W instytucjach Unii Europejskiej trwają przymiarki do obsady najwyższych stanowisk. Na pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej ma szanse Ursula von der Leyen, na kierowanie Parlamentem Europejskim Roberta Metsola. Na przewodniczącego Rady Europejskiej wymienia się Antonio Costę, unijną dyplomacją miałaby pokierować Kaja Kallas. Przygotowali: B. Płomecka, M. Strzałkowski, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 3 W 1906 roku Maria Skłodowska-Curie, nieufna wobec francuskich szkół publicznych, wraz z kilkoma innymi profesorami Sorbony założyła spółdzielnię, której członkowie, zgodnie ze specjalizacją, nauczali nawzajem swoje dzieci m.in. matematyki, fizyki, historii i literatury. Zobacz więcej na temat:
Jastrzębski po meczu otwarcia: Niemcy zaczęli marsz na Berlin Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
Mikołaj Poncyljusz i Jakub Krzeszowski o koncertach zespołu HoTS w Chinach Gitarzysta i kompozytor Mikołaj Poncyljusz oraz Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji Jazz Po Polsku, opowiedzieli o pierwszej trasie koncertowej zespołu HoTS w Chinach. Warszawski kwintet zagra 12 koncertów, odwiedzi 7 miast i spędzi w drodze 18 dni, a to wszystko w ramach projektu Jazz Po Polsku "Dookoła Świata" pod patronatem Trójki. Zobacz więcej na temat:
Ania Michałowska o płycie "Back to the Trees" W centrum koncepcji nowej płyty Ani Michałowskiej stoi symbol drzewa, rozumianego jako życie, wolność i mądrość natury. Jazzowa wokalistka nagrała album z towarzyszeniem znakomitych muzyków: Aga Derlak (fortepian, flet), Ola Trzaska (wokal), Sebastian Kuchczyński (perkusja), Andrzej Święs (bas, kontrabas), Michał Tomaszczyk (puzon), Michał Zaborski (altówka), Michał Iwanek (fortepian) i Jakub Kotynia (gitara). Zobacz więcej na temat:
Zdziwiony, że się poci 15 czerwca 1846 r. upływał termin złożenia przez George Sand rękopisu jej nowej powieści „Lucrezia Floriani”. Oczekiwał tego wydawca pisma „Le Courrier Français”, który zamierzał publikować powieść w odcinkach. Obiecał także pisarce należne pięć tysięcy franków. Pracowała nad ukończeniem swej powieści siedem dni w tygodniu, od ósmej rano do piątej po południu, z krótką przerwą na posiłek. W Nohant panowały wówczas uciążliwe upały, które bardzo dokuczały Chopinowi, utrudniając ma nawet komponowanie: „Robię wszystko, co w mej mocy, aby pracować – ale jakoś mi to nie idzie – a jak tak dalej będzie, to moje utwory nie będą przypominały świergotu żołn ani nawet dźwięku tłuczonej porcelany”. Zajęta swą pracą George nie okazywała kompozytorowi współczucia. Z nutką ironii pisała do Marii de Rozières: „Chopin jest niezmiernie zdziwiony, że się poci. Rozpacza z tego powodu; utrzymuje, że mycie nic nie pomaga, że jest zapowietrzony! Śmiejemy się z tego do łez”. (md) Zobacz więcej na temat:
Holandia rozpracowana. Bartosz Bereszyński: wiemy, czego się spodziewać Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo