Ania Michałowska o płycie "Back to the Trees" W centrum koncepcji nowej płyty Ani Michałowskiej stoi symbol drzewa, rozumianego jako życie, wolność i mądrość natury. Jazzowa wokalistka nagrała album z towarzyszeniem znakomitych muzyków: Aga Derlak (fortepian, flet), Ola Trzaska (wokal), Sebastian Kuchczyński (perkusja), Andrzej Święs (bas, kontrabas), Michał Tomaszczyk (puzon), Michał Zaborski (altówka), Michał Iwanek (fortepian) i Jakub Kotynia (gitara). Zobacz więcej na temat:
Zdziwiony, że się poci 15 czerwca 1846 r. upływał termin złożenia przez George Sand rękopisu jej nowej powieści „Lucrezia Floriani”. Oczekiwał tego wydawca pisma „Le Courrier Français”, który zamierzał publikować powieść w odcinkach. Obiecał także pisarce należne pięć tysięcy franków. Pracowała nad ukończeniem swej powieści siedem dni w tygodniu, od ósmej rano do piątej po południu, z krótką przerwą na posiłek. W Nohant panowały wówczas uciążliwe upały, które bardzo dokuczały Chopinowi, utrudniając ma nawet komponowanie: „Robię wszystko, co w mej mocy, aby pracować – ale jakoś mi to nie idzie – a jak tak dalej będzie, to moje utwory nie będą przypominały świergotu żołn ani nawet dźwięku tłuczonej porcelany”. Zajęta swą pracą George nie okazywała kompozytorowi współczucia. Z nutką ironii pisała do Marii de Rozières: „Chopin jest niezmiernie zdziwiony, że się poci. Rozpacza z tego powodu; utrzymuje, że mycie nic nie pomaga, że jest zapowietrzony! Śmiejemy się z tego do łez”. (md) Zobacz więcej na temat:
Holandia rozpracowana. Bartosz Bereszyński: wiemy, czego się spodziewać Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
REDAKCJA POLSKA Aktualności 14 czerwca godz. 22:00 W dzisiejszej audycji podsumowujemy dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Mówimy także o rozpoczętych w Niemczech mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W meczu otwarcia Euro 2024 Niemcy grają ze Szkocją. Rozmawiamy o najnowszej, 21-szej edycji Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", w ramach którego Sto siedem osób otrzymało stypendia na swoją działalonść. Naszymi gośćmi są Anika Idczak i Dawid Dziedziczak z Instytutu Adama Mickiewicza, który w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta realizuje projekt interdyscyplinarny „Ścieżkami Pana Herberta”. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 14-06-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: Русская служба Польского Радио на Научном пикнике в Варшаве. 3. Польша по итогам недели. 4. Спорт. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 14 czerwca godz. 17:30 W dzisiejszej audycji podsumowujemy najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego tygodnia. Mówimy także o rozpoczętych w Niemczech mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W meczu otwarcia Euro 2024 Niemcy grają ze Szkocją. Mówimy także o wystawie Władysława Hasiora w Zamku Królewskim w Warszawie. Naszym gościem jest natomiast Piotr Rosiński, kurator wystawy "Grzegorz Rosiński w ilustracjach", retrospektywy twórczości najbardziej znanego na świecie polskiego grafika komiksowego, ilustratora i malarza. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 14-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Украинские журналисты в российских тюрьмах. 4. Культурное пространство: Театр в эмиграции. Zobacz więcej na temat:
Polski sejm to materiał na grę. Jakub Żulczyk Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza z Jakubem Żulczykiem, pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem, amerykanistą i współtwórcą seriali Belfer oraz Ślepnąc od świateł, a prywatnie fanem gier wideo i komiksów. Zobacz więcej na temat: gry wideo
Беларуская служба Польскага радыё 14-06-2024 , 15:30 Сёння ў перадачы: - У чацвер, 13 чэрвеня, пачала дзейнічаць пастанова аб часовай забароне знаходжання ў раёнах, якія знаходзяцца ўздоўж мяжы з Беларуссю. Мы задаліся пытаннем, як мясцовыя жыхары на Падляшшы ўжо на працягу трох гадоў жывуць пад уплывам гібрыднай агрэсіі; Нейкі час таму на руках у Лукашэнкі быў заўважаны гадзіннік швейцарскарскага брэнду Patek Philippe. Згаданая гадзіннікавая кампанія добра вядомая сярод аматараў люксавых брэндаў, але мала хто ведае, што яе заснаваў паляк Антоній Патэк. Zobacz więcej na temat:
Facet w formie - jak zacząć W premierowym odcinku Rejonu Ruchu "Facet w Formie" moim gościem jest Konrad Nowak, doświadczony trener i szkoleniowiec, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego treningu i zdrowego stylu życia. Podczas rozmowy omawiamy kluczowe aspekty, które pozwolą Ci skutecznie osiągnąć swoje cele treningowe i zdrowotne: Wybieranie odpowiedniego celu treningowego, Unikanie najczęstszych błędów, które spowalniają postępy, Skuteczne zarządzanie czasem podczas treningów, Wybór odpowiedniej aktywności fizycznej dopasowanej do Twoich potrzeb, Prawidłowe dobieranie ciężaru i intensywności ćwiczeń, Znaczenie regeneracji i odpoczynku w procesie budowania formy, Rola genetyki i hormonów w osiąganiu sylwetkowych celów. Zapraszam Piotrek Galus Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 14.06.2024 Kraje członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły przedłużenie do marca 2026 roku ochrony tymczasowej dla Ukraińców przebywających na terenie Wspólnoty. Ochrona zapewnia m.in. prawo do pobytu, pracy, edukacji oraz dostęp do pomocy medycznej i społecznej. W krajach Unii Europejskiej jest prawie 5 milionów uchodźców z Ukrainy. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Grzesiowski, A. Makara. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 Maria Skłodowska-Curie przyznawała, że trzyma słoiczek z radem przy swoim łóżku, ponieważ podoba jej się światło, które emituje ta substancja, a którego źródłem jest promieniowanie jonizujące charakterystyczne dla wielu pierwiastków radioaktywnych. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Francuskie środowisko naukowe próbowało wykluczyć Marię Skłodowską-Curie z nominacji do nagrody Nobla w 1903 roku, jednak Piotr Curie w liście do Akademii Szwedzkiej podkreślił, że małżeństwo dokonało swych odkryć w ścisłej współpracy. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 3 Maria Skłodowska-Curie dała wyraz swemu idealistycznemu podejściu do rozwoju naukowego, udostępniając za darmo technologię izolowania radu i polonu. W kolejnych dekadach największym producentem czystego radu stały się przedsiębiorstwa z USA. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 4 Ernest Rutherford korzystał z próbki radu otrzymanej od Marii Skłodowskiej-Curie w swoich przełomowych badaniach fizycznych. To dzięki noblistce mógł sformułować planetarny model atomu oraz przeprowadzić pierwszą sztuczną reakcję jądrową. Zobacz więcej na temat:
Dlaczego Jerozolima NIE JEST świętym miastem. Nowy odcinek podcastu Wojciecha Cegielskiego Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
[S4-25] Dlaczego Jerozolima NIE JEST świętym miastem? Zapomnij o tym, czego uczono Cię w szkole. Jerozolima, uważana za najbardziej święte miasto na ziemi, wcale nie jest święta. A bardzo wiele rzeczy o których słyszysz na lekcji religii czy w kościele, wcale tak nie wygląda. Udowodnią Ci to dwaj zaangażowani katolicy. Zapraszam Cię na nietypowy odcinek „Podcastu Świat“. To archeologiczna podróż do świętego dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów miasta. A równocześnie przewodnik po Jerozolimie dla zaawansowanych, niezależnie od tego, czy wierzących, czy nie. Dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko kilku powtarzanych od lat frazesów. Muzyka: Aaron Kenny - „Desert Caravan“ Hanu Dixit - „Underground Academy“ JR Tundra - „Shesh Pesh“ The Tides - „Somnolent“ Zobacz więcej na temat: