Polskie Radio
Section05

wywiad

Wierzę w plakat

Gdy pierwsze plakaty filmowe pojawiły się na ulicach, łatwo było poznać czy wyszły spod ręki Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy czy Franciszka Starowieyskiego. Dziś, kiedy kupowane są razem z całym pakietem reklamowym, trudno mówić o ich artystycznych walorach, a także o naczelnej funkcji jaka jest im przypisana- by zatrzymać wzrok odbiorcy na kilka sekund i pobudzić do myślenia. Czy jest jeszcze szansa na rehabilitację polskiego plakatu filmowego Polskiemu Radiu odpowiada Lech Majewski.
Zobacz więcej na temat:  FILM Lech Majewski SZTUKA POLSKA Niemcy pieniądze firma

Proza zadaje pytania

Swoją przygodę z literaturą rozpoczął od gatunku science fiction. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych publicystów politycznych w Polsce. Jego książki publicystyczne "Polactwo", "Michnikowszczyzna", "Zapis choroby", "Czas wrzeszczących staruszków" rozeszły się na pniu. Po trzech latach Rafał Ziemkiewicz, laureat Nagrody Kisiela z 2001 roku, wraca z kolejną powieścią "Żywina".
Zobacz więcej na temat:  literatura proza POLSKA mieszkanie podróże grunty historia Polski

W służbie rozpędzonego języka- WYGRAJ BILET

W warszawskim Teatrze Dramatycznym trwa właśnie Winter of Love - Tydzień miłości, któremu towarzyszy szereg wydarzeń teatralnych, audiowizualnych i edukacyjnych skoncentrowanych wokół tematyki miłości, uczuć, erotyzmu. Kluczowym wydarzeniem będzie dzisiejsza (31.01.2009) premiera spektaklu „Fragmenty dyskursu miłosnego" w reżyserii Radosława Rychcika. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR SZTUKA mali

Co z tymi komediami?

Od piątku na ekranach polskich kin gości kolejna produkcja tandemu Konecki & Saramonowicz „Idealny facet dla mojej dziewczyny". Sukces „Testosteronu" i „Lejdis" pozwala prognozować, że w najbliżych dniach Polacy entuzjastycznie udadzą się do kin. Czy rzeczywiście warto? Na czym polega sukces wymienionych produkcji? Co dziś śmieszy nas w kinie? Czego oczekujemy od polskick komedii? Polskiemu Radiu opowiada Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny miesięcznika „Kino".
Zobacz więcej na temat:  FILM grunty POLSKA Juliusz Machulski Andrzej Kołodyński Agnieszka Grochowska

Tischner schodzi z wyżyn - WYGRAJ BILET

"Filozofia po góralsku" to książka niemal legendarna. W pełnych humoru filozoficznych felietonach, będących równocześnie arcydziełem stylu i myślowej precyzji, ks. Tischner nadzwyczaj trafnie przełożył systemy pierwszych filozofów na język i odczuwanie podhalańskich górali. Za równie udane można uznać przełożenie tekstu na język teatru przez Irenę Jun i Wiesława Komasę. Spektakl „Filozofia po góralsku” ponownie wraca do repertuaru Teatru Studio. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszen
Zobacz więcej na temat:  filozofia TEATR

Alternatywny bruderszaft z Belzebubem

Maciej Rybiński rocznik 1945. Zaczynał od dziennikarstwa sportowego, następnie osiadł w redakcji „ITD” – za PRL jednego z ciekawszych tygodników. Od 1982 na emigracji – NRF, Wielka Brytania. Od lat 90. współpracownik „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Gazety Polskiej”, „Faktów”. Kilka dni temu wydawnictwo Axel Springer Polska, rzuciło na rynek jego powieść: „Bruderszaft z Belzebubem”.
Zobacz więcej na temat:  FILM literatura Maciej Rybiński POLSKA podróże Warszawa Rzeczpospolita Wielka Brytania