Polskie Radio
Section05

Zbigniew Krajewski

Prof. Pomianowska: Tekla Bądarzewska była genialną melodystką. Azjatyckie śmieciarki grają jej melodie

Prof. Maria Pomianowska jest "odpowiedzialna" za uratowanie przed zapomnieniem muzyki naszej wspaniałej kompozytorki z czasów Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej. - Moim zdaniem ona była genialną melodystką. Stworzyć ładną melodię, której jeszcze nikt nie wymyślił i która będzie grać każdemu w duszy, to jest ogromny talent, inspiracja, palec Boży. Coś co człowiek ma, albo nie ma. Tekla to miała - podkreśliła w audycji "Czas pogody".
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska MUZYKA KULTURA kultura ludowa Tekla Bądarzewska

Belle époque: wracamy do Paryża z przełomu XIX i XX wieku

- Paryż to miasto, które kocham, w którym mieszkałam przez 10 lat i którego uliczki przechodziłam setki razy wzdłuż i wszerz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Orzeszyna, która wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk stworzyła książkę "Paryż belle époque. Sekrety miasta świateł". Jak wyglądał Paryż XIX i XX wieku?
Zobacz więcej na temat:  belle epoque Paryż historia Europy literatura Marta Orzeszyna Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Kim była Joanna Chmielewska? Opowieść Katarzyny Drogi o pisarce, która słała uśmiechy

Popularna pisarka Joanna Chmielewska to bohaterka najnowszej książki Katarzyny Drogi. - Pomyślałam sobie: "Pani Joanno, może przyszedł czas powiedzieć światu, że byłaś nie tylko aktywną kobietą, taką hop do przodu, ale też wrażliwą Polką, matką i zakochaną kobietą, która dawała sobie ze wszystkim radę" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Droga.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Chmielewska Katarzyna Droga

Musicial "40-latek" w Teatrze Rampa. Joanna Drozda: pokazujemy, że trzeba żyć tu i teraz

Okazją do powrotu do czasów dzieciństwa i pokazania młodemu pokoleniu, jak wygląda świat bez internetu jest spektakl "40-latek - warszawski musical", którego premiera we wrześniu odbyła się Teatrze Rampa. - Ten "40-latek" łączy nas wszystkich - mówi w "Czasie pogody" Joanna Drozda, reżyserka spektaklu, która wciela się w nim także w niezapomnianą Kobietę Pracującą, w serialu telewizyjnym kreowaną przez Irenę Kwiatkowską.
Zobacz więcej na temat:  musical Irena Kwiatkowska TEATR Jerzy Gruza Joanna Drozda Teatr Rampa

Sławomir Zygmunt: wychowywałem się w cieniu legendy Baczyńskiego

- Ujęło mnie to, że tak młody człowiek pisał tak wspaniałe, piękne wiersze. W tak okrutnych, strasznych czasach on potrafił wydobywać takie piękne zwroty, takie piękne metafory i piękne słowa - tak o miłosnych wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi Sławomir Zygmunt, który na płycie "Z wiatrem" zaśpiewał te teksty do swojej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński poezja śpiewana poezja

Homo Homini ponad pół wieku na scenie. Aleksander Nowacki: jestem z natury optymistą

Teksty do muzyki skomponowanej przez naszego gościa pisał sam poeta Edward Stachura. Aleksander Nowacki, bo o nim mowa, niedawno zdecydował się na powrót do Homo Homini. Jak się okazało, zespół po ponad 50 latach wciąż zyskuje kolejnych fanów. A w "Czasie pogody" artysta opowiedział o m.in. o niegasnącej popularności pewnego przeboju oraz o swoim sposobie na radość z życia.
Zobacz więcej na temat:  homo homini Aleksander Nowacki muzyka rozrywkowa

"Zyskały długowieczność i drugie życie". Jak powstawały kultowe piosenki Marka Dutkiewicza?

Zastanawiał się, czy Jolka pamięta, pragnął biegać aleją gwiazd, narzekał na szklaną pogodę, życzył słodkiego, miłego życia, ale prosił też, by podarowano mu trochę słońca... W Programie 1 odwiedził nas autor wielu przebojów, Marek Dutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Dutkiewicz muzyka rozrywkowa piosenka Majka Jeżowska Dwa plus Jeden polska piosenka Sławomir Łosowski

Anna Seniuk: przy odrobinie poczucia humoru można znieść nawet starość

Jak sama mówi - nigdy nie chciała grać w monodramie. Po latach przyszła jednak pora na zmiany. Obecnie możemy obejrzeć ją m.in. w monodramie "Życie Pani Pomsel" w Teatrze Polonia w Warszawie i podczas wieczoru poetyckiego "Księga ziół, czyli jak uleczyć duszę i ciało". W radiowej Jedynce z kolei podkreśla, że poczucie humoru jest dobre na wszystko. - Przy odrobinie poczucia humoru można znieść nawet starość - zaznacza Anna Seniuk, którą gościliśmy w "Czasie pogody".
Zobacz więcej na temat:  Anna Seniuk aktor aktorstwo

"To zaszczytna służba". Weteran misji w Iraku i Afganistanie o byciu żołnierzem Wojska Polskiego

- Na misje jadą żołnierze, którzy są najlepsi z najlepszych. Ja byłem w Iraku i Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia st. chor. sztab. Dariusz Pastor, będący st. podoficerem dowództwa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Weteran wojenny zachęca wszystkich do obejrzenia defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, która odbędzie się 15 sierpnia na warszawskiej Wisłostradzie.
Zobacz więcej na temat:  defilada Wojsko Polskie

Partita kiedyś i dziś. Andrzej Frajndt: od początku wiedzieliśmy, że kochamy muzykę

Wiedzą, co się zdarzy w miłości, "Kiedy wiosna buchnie majem", pokazują piękno "Ze starej płyty", tańczą "Walca z dobrego snu". Zespół Partita od pół wieku jest w naszych rozśpiewanych marzeniach z młodości. O tym, co kiedyś i obecnie, opowiadał w audycji "Czas Pogody" współtwórca i wokalista Andrzej Frajndt – teraz również dziadek.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Frajndt muzyka rozrywkowa zespół Opole Alicja Majewska

Robert Rozmus: każda minuta naszego życia jest najważniejsza na świecie

Robert Rozmus to człowiek orkiestra - aktor teatralny, filmowy, teatrów muzycznych, dubbingowy i sportowiec. Jego pasją jest golf, w którym odnosi liczne sukcesy na krajowych i międzynarodowych turniejach. Był także gospodarzem wielu programów telewizyjnych. - Każda minuta naszego życia jest najważniejsza na świecie. Trzeba chwytać dzień - podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Rozmus aktorstwo Martyna Podolska