Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

"Państwo budowane przez 20 lat rozleci się jak domek z kart". Analityk o sytuacji w Afganistanie

- Chaos i dezintegracja tego państwa, cały ten projekt, w który społeczność międzynarodowa inwestowała, państwo budowane przez ostatnie 20 lat, rozleci się jak domek z kart i to jest chyba najgorszy scenariusz - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Kugiel, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Afganistan Michał Strzałkowski talibowie

"To, czego się domagamy, to kropla w morzu wobec ogromu zbrodni". Prof. Grzegorz Kucharczyk o reparacjach

- Domagamy się tylko kropelki w morzu tych wszystkich zbrodni, które stały się na ziemiach polskich z powodu agresji niemieckiej. Eksterminacja polskich elit to nie jest coś, co mogą zniwelować jakiekolwiek miliardy euro - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne reprywatyzacja Niemcy II wojna światowa Izrael Żydzi Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach

Do Polski wróciły dwie akwarele zrabowane w czasie wojny. Gliński: odzyskujemy dzieła, ale nie jest to łatwe

- Dwie straty wojenne, wykonane w technice akwareli - autoportret Josepha Kaltera oraz portret jego żony Amalii Kalter - wracają do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Polska systematycznie odzyskuje dzieła sztuki, choć nie jest to łatwe - powiedział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa kradzież dzieła sztuki Piotr Gliński KULTURA SZTUKA POLSKA społeczeństwo historia Polski

Mikołaj Pawlak o heroizmie dzieci podczas wojny: symbolem tego bohaterstwa jest Mały Powstaniec

- Dzieci to również Polacy i tak jak wiele milionów Polaków oddawało życie za wolną ojczyznę podczas drugiej wojny światowej w różnych bitwach i miejscach, to przecież dzieci także chłonęły te patriotyczne elementy wychowania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieci młodzież Mikołaj Pawlak Powstanie Warszawskie HISTORIA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Piotr Gursztyn o rzezi Woli: zaplanowane morderstwo, którego dokonali "zwykli" ludzie

- Gros rozstrzeliwań (podczas rzezi Woli - red.) spadło na jednostkę, którą w terminologii wojskowej określa się "kombinowanym batalionem". (...) To byli rezerwiści, którzy z racji wieku, zdrowia i sprawności fizycznej nie nadawali się do walki frontowej, więc zmobilizowano ich do żandarmerii, policji, służb pomocniczych  - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa ludobójstwo Niemcy HISTORIA Polskie Radio 24 POLSKA

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w USA. Antoniak: w Nowym Jorku także będzie słychać syrenę

- Wybuch Powstania Warszawskiego od kilku lat jest świętowany podczas centralnych uroczystości na Wschodnim Wybrzeżu. Tam podczas godziny "W", o godz. 11.00 naszego czasu, a o godz. 17.00 w Polsce, wciąga się flagę powstańczą i wyje syrena. Podobnie jak w Polsce, tak i w Nowym Jorku dobrze ją słychać - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Antoniak, szef klubu Gazety Polskiej w Filadelfii. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy pamięć ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

"Pamiętam entuzjazm ludności Warszawy". Powstaniec warszawski o swoich wspomnieniach sprzed 77 lat

- Pamiętam entuzjazm ludności Warszawy. Słyszało się słowa, że "będą do nas strzelać i bombardować, ale jestem pewien, że nie przyjdą do mnie w nocy żeby mnie torturować i mordować" - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Nowakowski ps. Tomek, powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Wojsko Polskie Niemcy historie HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Prof. Panfil o zasadności Powstania Warszawskiego: bezcelowość zrywu to narracja naszych ówczesnych wrogów

- Opinie o bezcelowości Powstania najczęściej powtarzają współcześni kanapowi historycy, których kanapy ustawione są w Berlinie czy Moskwie, bo to jest narracja naszych dwóch ówczesnych wrogów. Stalin pisał, że to bezsensowny akt bandytyzmu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy Rosja HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24