Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

Józefa Bryg o rzezi wołyńskiej: każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu czy spaleniu

- Każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu, spaleniu itd. U sąsiadów, którzy obchodzili imieniny urządzili straszną rzeź. Wyrżnęli wszystkich siekierami. To było coś okropnego, jako dziecko słuchałam o tym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Józefa Bryg, ocalała z rzezi wołyńskiej. Gościem audycji był także Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zabójstwo II wojna światowa UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Trudne do zaakceptowania". Badzio o słowach Sikorskiego nt. reparacji wojennych

- Radosław Sikorski dbając o własną karierę, stara się pokazać w jak najlepszym świetle pewnym kręgom w Niemczech, które na pewno nie są pozbawione wpływów - mówił Paweł Badzio (Gazeta Obywatelska), o wypowiedziach byłego ministra spraw zagranicznych dotyczących kwestii reperacji wojennych dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa pieniądze POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Chodzi o możliwości zablokowania pożywki dla oszustów". Wiceszef MSZ o nowelizacji k.p.a

- Sprawa nie dotyczy historii i pamięci o Holokauście, jak chcą to przedstawiać niektóre środowiska za granicą. Dotyczy możliwości zablokowania pożywki dla oszustów. Historia reprywatyzacji była w dużej mierze historią nadużyć prawnych. Parlament, blokując drogę administracyjną, zabezpiecza interesy zwykłych ludzi. Natomiast droga procedury cywilnej pozostaje otwarta dla tych, którzy mają odpowiednie dokumenty - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust Żydzi

"Nie powinno być konfliktów na linii Polska-Izrael-USA". Napieralski o k.p.a.

- Rozumiem, że polski MSZ rozmawia z organizacjami żydowskimi i poszczególnymi rządami. Już raz mieliśmy bardzo ostre stanowisko USA w tych kwestiach, jeszcze za rządów Donalda Trumpa. Polski rząd wycofał się wtedy z niektórych rozwiązań - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Grzegorz Napieralski Izrael USA Holokaust

"Nie jest tamą do dochodzenia roszczeń, zamyka drogę przestępcom". Wiceszef MSZ o nowelizacji k.p.a.

 - Ustawą, i tak to przekazujemy stronie izraelskiej, zamykamy drogę do działania przestępców. Nie chcemy zamykać i nie zamykamy drogi do dochodzenia roszczeń osobom do tego uprawnionym - powiedział prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem części ekspertów przyjęcie zmian zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wawrzyk ŚWIAT Izrael Holokaust II wojna światowa

"Sytuacja jest paradoksalna, jestem zdumiony". Prof. Kleiber o komunikacie ambasady Izraela

- Zniszczenia po wojnie były tak totalne, szczególnie w Warszawie, że Polacy musieli wszystko odbudowywać i ponosić tego koszty. Jednocześnie mieszkańcy Izraela przez lata korzystali z pomocy Niemiec, podczas gdy do nas taka pomoc nie docierała - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze" i były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust Niemcy III Rzesza

"Naziści" i "kolaboranci" w komunikacie ambasady Izraela. Historyk wyjaśnia znaczenie pojęć

- Nazista to członek niemieckiego ruchu narodowosocjalistycznego, który działał w Niemczech w latach 1919-1945 w ramach legalnych struktur. W rozumieniu po roku 1945, gdy nie było już na terenie Niemiec formalnych struktur, nazistą jest też człowiek, który podziela zespół poglądów głoszonych przez ruch - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Berendt z Uniwersytety Gdańskiego, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael Niemcy Żydzi III Rzesza

Premier: Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II WŚ

- W Palmirach po wojnie ekshumowano 1720 osób. Miejsce to na zawsze pozostanie świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, w 81. rocznicę największej egzekucji w Palmirach.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki II wojna światowa Palmiry Niemcy III Rzesza nazizm pamięć społeczeństwo POLSKA

Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Dmitrowicz: mamy obowiązek bronić się przed kłamstwami

- Dzisiaj mamy obowiązek nie tylko przypominać, że Auschwitz był obozem niemieckim i był zbudowany dla Polaków, aby ich tam mordować, ale musimy bronić się przed szerszym kłamstwem mówiącym, że Polacy uczestniczyli w tej machinie niemieckich mordów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne hitler II wojna światowa śmierć Niemcy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Celem Niemców była eksterminacja polskich elit". Wiceszef Instytutu Pileckiego w wywiadzie dla "Berliner Zeitung"

- Celowa eksterminacja polskiej elity była jednym z głównych celów nazistów, ale los chłopów był równie okrutny. Polacy mieli służyć Niemcom jako niewolnicy - przypomina na łamach dziennika "Berliner Zeitung" wiceszef berlińskiej filii Instytutu Pileckiego Mateusz Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa Europa Niemcy Instytut Pileckiego Żydzi nazizm historia Polski