Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci pr24

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

Walczyli o niepodległość. "Dumą było mieć mundur"

„Żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O walce niepodległościowej mówili w audycji Rozmowa PR24 mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj” (żołnierz zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”) i mjr Wacław Sikorski ps. „Bocian” (członek AK i WiN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci POLSKA PRL Armia Krajowa historia Polski stalinizm

"Dzień Pamięci Narodowych świętem polskiej wolności"

1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętnia żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy mimo zakończenia II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. O święcie mówili w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej doktor Mirosław Szumiło. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski

"Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za walkę"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski stalinizm

"Żołnierze Wyklęci to idee i wartości niezwykle ważne"

Zbliża Dzień Żołnierzy Wyklętych działających w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, którzy pomimo obecności okupanta walczyli o wolną Polskę. Kim byli i jak są postrzegani dzisiaj przez młode pokolenie? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Kinga Bednarek (Studenci dla Rzeczpospolitej), Michał Siuda (Młodzi dla Polski), Maciej Zaremba (Magazyn historyczny Histmag.org) oraz Wojciech Łobodziński (Studencki Komitet Antyfaszystowski), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski polityka historyczna stalinizm

Ogłoszono nazwiska ponad 20 ofiar totalitaryzmów

– To polscy patrioci. To osoby, które były mordowane za walkę z Niemcami i sowietami. To ofiary dwóch najstraszniejszych reżimów totalitarnych XX wieku – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji „Łączka”, publicysta związany m.in. z PR24. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszono nazwiska 22 ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda totalitaryzm komunizm Tadeusz Płużański Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Żołnierze Wyklęci

"Oficerowie mordowani w Katyniu byli pierwszymi niezłomnymi"

- Ubecy starali się wymusić od żołnierzy niepodległościowego podziemia zeznania, gdzie poukrywane są magazyny broni. Szukamy pamiątek, dlatego odwiedzamy miejsca bitew, by zyskać jak najwięcej śladów po żołnierzach „niezłomnych” – mówił w Polskim Radiu 24 szef Stowarzyszenia Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław” Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Katyń historia Polski NKWD Zbrodnia Katyńska

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje w Ostrołęce

Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Karczewski. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce na naszej antenie mówił o powstającej na terenie byłego aresztu śledczego placówce – w poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Ostrołęka PRL komunizm Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Znamy laureatów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Złoty Opornik, czyli główną nagrodę za najlepszy film Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymała Krystyna Krazue, reżyserka produkcji „Braciszek Karel”. Na temat zakończonej IX edycji wydarzenia mówił Karol Darmoros, wysłannik Polskiego Radia na gdyński festiwal. Patronem imprezy było Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdynia festiwal filmowy historia Polski Żołnierze Wyklęci komunizm Karel Kryl

"Chciałbym żeby Mauzoleum Wyklętych powstało na Łączce"

W poniedziałek z „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Zostały odnalezione przez IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”. Uroczystość relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Łączka PRL UB Żołnierze Wyklęci IPN Krzysztof Szwagrzyk Powązki

Niezłomny Stanisław Sojczyński, ps. "Warszyc"

1 lipca grupa społeczników z Radomska zorganizowała pierwszy rajd rowerowy im. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Otwarcie imprezy nastąpiło w miejscu byłej katowni Gestapo i UB, dwukrotnie zdobytej przez żołnierzy "Warszyca". O organizatorze Konspiracyjnego Wojska Polskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa PRL komunizm

Działania edukacyjne IPN. "Odbudować etos"

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęły 7 czerwca cykl spotkań "Przystanek Historia" w Nowym Jorku. W inauguracji centrum edukacyjnego wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek. O nauczaniu historii i działaniach podejmowanych w tym celu mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Justyna Skowronek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci PRL Katyń Wołyń

Historia Na Dziś: Tragiczny los Danuty Siedzikówny „Inki”

Wróciła tam, gdzie się urodziła i wychowała i skąd wyszła, by bronić Ojczyzny. Te słowa często można było usłyszeć w niedzielę w miejscowości Gruszki koło Narewki na Podlasiu, gdzie odsłonięto pomnik sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki". Ta młoda dziewczyna w 1946 roku została skazana na śmierć przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i rozstrzelana. Jej losy w audycji Historia na Dziś przybliżał dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Danuta Siedzikówna Patryk Pleskot IPN