Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów

- Nie ustają działania mające na celu odnalezienie szczątków "Żelaznego". Od 2017 roku podejmowaliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny - powiedział Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA ludzie komunizm Tadeusz Płużański IPN Józef Franczak PRL Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość

"Jedyna kobieta na liście". Dorota Kania o powstaniu filmu "Baśka" wyświetlonego na Festiwalu NNW

- Dlaczego zajęłam się tą historią? To przypadek. (...) Szłam korytarzem Rakowieckiej i zobaczyłam spis nazwisk osób, które zostały tam zamordowane. I w tym spisie zobaczyłam nazwisko jednej jedynej kobiety - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania, współreżyserka filmu "Baśka" opowiadającego historię Heleny Żurowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko Krzysztof Szwagrzyk Dorota Kania IPN POLSKA Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Rusza festiwal filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy czy promocje książek związanych z Polską historią - to najważniejsze wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów o tematyce historycznej, rozpocznie się w czwartek w Gdyni i potrwa do niedzieli. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia POLSKA HISTORIA

"Jeden z największych herosów w dziejach świata". Minister kultury o Witoldzie Pileckim

"80 lat temu rozpoczęła się misja Witolda Pileckiego, w trakcie której celowo trafił do Auschwitz, stworzył tam ruchu oporu oraz napisał raport o Holokauście" - przypomniał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski II wojna światowa komunizm pamięć Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

Krzyże Służby Niepodległości. Odznaczono 150 działaczy antykomunistycznych

Działaczom opozycji antykomunistycznej oraz organizacjom niepodległościowym wręczono dziś w Warszawie Krzyże Służby Niepodległości. Uroczystość odbyła się podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowej. Jej głównym organizatorem była Fundacja Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej komunizm PRL historia Polski Warszawa Siedlce POLSKA IPN

IPN: kolejne ludzkie szczątki odnalezione w więzieniu "Toledo"

Sześć kolejnych ludzkich szkieletów odkryto na terenie dawnego więzienia "Toledo" w Warszawie - poinformował zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Liczba osób, których ciała odkryto w tym miejscu, wzrosła do 12. - Odkryliśmy zaledwie fragment terenu, a już ujawniło się tak wiele jam grobowych - powiedział wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Szwagrzyk IPN POLSKA HISTORIA PRL bezpieka

"O wolność i niezależność Polski". Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej

W czwartek, 17 września br., Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Fundacją Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Instytutem Pamięci Narodowej organizują w Warszawie Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowski-Avis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki II wojna światowa Solidarność PRL niepodległość

"Nawet katowi zadrżała ręka". Rocznica śmierci ks. Gurgacza, kapelana żołnierzy wyklętych

- Wszystko, co zostało zawarte w relacjach świadków, pierwszych biografów ks. Gurgacza, (...) w pełni się potwierdziło. Potwierdził się nawet taki szczegół (...), że ks. Gurgacz nie zginął od pierwszego strzału, tylko dopiero drugi strzał więziennego kata pozbawił go życia. Najwyraźniej nawet temu strażnikowi więziennemu zadrżała ręka, kiedy miał strzelać do polskiego kapłana - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski Kościół Instytut Pamięci Narodowej IPN

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki Michał Migała NKWD Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński