Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Idea budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu

W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa z Romualdem Rzeszutkiem, społecznikiem i rekonstruktorem z Mielca. Opowiedział o swojej idei, która przyświeca mu od lat i którą obecnie realizuje. – Pomysł narodził się z potrzeby serca. Przez wiele lat ludzie walczący za ojczyznę byli zapomniani – wyjaśnił źródła inicjatywy budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA PRL komunizm

O. Władysław Gurgacz. Kapelan Wyklętych

– Działalność kapłana sprowadziła na niego wrogość i nienawiść ze strony komunistów. Narosło to do tego stopnia, że przeprowadzano nawet zamachy na jego życie – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" rozmowa o postaci o. Władysława Gurgacza, duchownego zaliczanego do Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA komunizm II wojna światowa ludzie

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci Wolność i Niezawisłość II wojna światowa PRL historia Polski HISTORIA ludzie Armia Krajowa

Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie

– Fantazja, odwaga i wręcz bezczelność charakteryzowały działania partyzantów dowodzonych przez "Orlika" – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" szlak bojowy jednego z Wyklętych, który dla walki o Polskę poświecił życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski ludzie HISTORIA II wojna światowa komunizm Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość Tadeusz Płużański

IPN szuka miejsc pochówku ofiar bezpieki. Prace w Warszawie

IPN rozpoczął prace archeologiczne na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie. Specjaliści Instytutu chcą odnaleźć szczątki osób straconych przez bezpiekę w dawnym areszcie przy ul. Rakowieckiej. - Jest zbyt wcześnie, by podawać konkretne nazwiska, bo może to budzić niepotrzebne nadzieje ze strony poszczególnych rodzin, które na taką informację czekają - powiedział PolskiemuRadiu24.pl wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Warszawa