Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Szef KPRM: nastąpiła zmiana w ocenie Żołnierzy Wyklętych

- Jeszcze parę lat temu problematyka Żołnierzy Wyklętych nie była tak popularna, jak dzisiaj, a wiele osób inaczej oceniało rolę żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego - podkreślił w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Dobrze, że ta zmiana nastąpiła - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk POLSKA społeczeństwo komunizm stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Adam Hlebowicz (IPN): nowa książka o "Burym" wywoła dyskusję

- Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował wystwę "Zapomniane ogniwo", która jest poświęcona konspiracji młodzieżowej. Jest też wiele publikacji, m.in. biografia "Burego" autorstwa Michała Ostapiuka, która z pewnością wywoła wielką dyskusję - powiedział w "Sygnałach dnia" Adam Hlebowicz (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Adam Hlebowicz Polskie Radio polityka historia Polski IPN Katarzyna Gójska

Debata Dnia. Pamięć o "Żołnierzach Wyklętych"

- Bilans działań patriotycznych po 1945 r jest zdecydowanie pozytywny. Nie zamykając oczu na niewinne czasem ofiary, mamy do czynienia z jasną legendą. Zawdzięczamy im mnóstwo – mówił w Polskim Radiu 24 o Żołnierzach Wyklętych Robert Tekieli . W debacie dyskutowali również Miłosz Manasterski  (Agencja Informacyjna) oraz Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojciech Kolarski: bez wsparcia cywilów nie byłoby Wyklętych

- Przesłaniem tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powinno być zwrócenie uwagi na fakt, iż nie byłoby niepodległościowego podziemia po 1945 roku, nie byłoby walki oddziałów zbrojnych, gdyby nie wsparcie uzyskane od ludności cywilnej – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski POLSKA

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Prace na finiszu

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, symbolicznie odbierzemy klucze do naszej przebudowanej siedziby i oficjalnie zakończymy pierwszy etap prac - powiedział Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Muzeum w Ostrołęce jest pierwszą w Polsce placówką prezentującą historię żołnierzy wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzeum historia Polski