Polskie Radio
Section05

США: тривають пропалестинські протести в університетах

У багатьох американських університетах досі тривають пропалестинські протести. Найбільший із них знаходиться в нью-йоркському Колумбійському університеті. 
Zobacz więcej na temat:  США протести студенти Палестина Ізраїль-Палестина

Transmisja mszy świętej w Programie 1 Polskiego Radia i online [SŁUCHAJ O GODZ. 9.00]

Program 1 Polskiego Radia prowadzi transmisje mszy świętych z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Dzięki temu słuchacze, którzy z różnych powodów pozostali w domach, mogą wziąć udział w nabożeństwach. Zapraszamy do wysłuchania transmisji mszy świętej online.
Zobacz więcej na temat:  Msza święta wiara Kościół katolicki religia msza święta z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

Marek Hłasko "Drugie zabicie psa". Premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce [GODZ. 21.05]

Akcja utworu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych w Izraelu. Opowiada o dwójce przyjaciół, dla których źródłem utrzymania są oszustwa matrymonialne. Powieść udowadnia nam, że życie jest teatrem – egzystencja dwóch mężczyzn wędrujących z psem polega na ciągłej grze. Robert i Jakub wyłudzają pieniądze od starzejących się spragnionych wielkiej miłości kobiet, spędzających wakacje w Izraelu. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Janusz Kukuła Agnieszka Szczepańczyk Piotr Skotnicki Adam Woronowicz Marcin Troński Anna Cieślak

Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

28 kwietnia 1939 roku Adolf Hitler rozpoczął przemówienie w Reichstagu. Stwierdził w nim, że pakt o nieagresji zawarty z Polską zaledwie pięć lat wcześniej już nie obowiązuje. Tydzień później na wypowiedź niemieckiego kanclerza stanowczo zareagował polski minister spraw zagranicznych Józef Beck, stwierdzając, że "Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da". 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Józef Beck III Rzesza 1939 przemówienie historia Polski HISTORIA Wielka Brytania Francja

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 14 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Jan Sztaudynger. Posłuchaj radiowych wspomnień poety i satyryka

120 lat temu, 28 kwietnia 1904 roku, w Krakowie urodził się Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz literatury niemieckiej oraz redaktor pism poświęconych lalkarstwu. Jako twórca "niepoważny" traktowany był z przymrużeniem oka, choć wbrew pozorom wniósł sporo do współczesnego języka.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura polska Jan Sztaudynger HISTORIA historia Polski literatura Kraków Zakopane

Roberto Bolaño. "Jako pisarz był jednocześnie zabawny i przerażający"

– "Dzicy detektywi" jest książką idealną. Łączy w sobie i cechy kontestacji, i dobrej literatury – mówiła w Polskim Radiu Mercedes Monmany, hiszpańska krytyczka literacka, o najsłynniejszej powieści Roberta Bolaño. 28 kwietnia 2024 roku ten chilijski, przedwcześnie zmarły pisarz skończyłby 71 lat.
Zobacz więcej na temat:  Chile Ameryka Południowa literatura polityka Hiszpania filozofia psychologia HISTORIA