Polskie Radio
Section05
religia

NASZ WYWIAD Zmiana lekcji religii. "Nie rozumieją istoty problemu"

Żeby w Polsce była możliwa mądra reforma edukacji religijnej dzieci i młodzieży, czymś koniecznym jest określenie przez polityków i biskupów, jak rozumieją religię i w jaki sposób chcą oddzielić przekaz wiedzy religijnej od katechezy. Gdy się tego wcześniej nie ustali, to wszelkie debaty o reformie są stratą czasu i niepotrzebnym biciem piany - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński dla portalu polskieradio24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół religia fundusz kościelny Rafał Trzaskowski wiara

Hostia, krople krwi i pierwsze procesje. Początki Bożego Ciała

Historia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – bo tak brzmi pełna nazwa katolickiego święta określanego zwyczajowo Bożym Ciałem – rozpoczęła się w średniowieczu. U jej genezy stoją m.in. objawienia pewnej młodej zakonnicy oraz niezwykłe wydarzenie uznane przez Kościół za cud.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki Boże Ciało teologia filozofia religia średniowiecze

Korpo-Matka. Kobieta sukcesu.

Kobieta potrzebuje samorealizacji. To jej prawo. Niepodważalne. W przestrzeni zawodowej ale przede wszystkim życiowej – czegoś, co wydobędzie cały jej potencjał, w czym będzie nie do zastąpienia. Przez mężczyznę. Czy dla kobiety najlepsza kariera to macierzyństwo? Czy to powołanie konkurencyjne do jej ambicji zawodowych, a może przeciwnie – jedno i drugie się dobrze uzupełniają i napędzają?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Savonarola. Prorok apokalipsy, wróg grzechu, krytyk papieża

23 maja 1498 roku na centralnym placu Florencji został powieszony, a następnie spalony na stosie Girolamo Savonarola. Mnich ten, który swoimi płomiennymi kazaniami porywał tłumy, przeszedł do historii jako postać niejednoznaczna: dla jednych stał się synonimem fanatyzmu, inni widzieli w nim żarliwego idealistę.  
Zobacz więcej na temat:  renesans średniowiecze chrześcijaństwo Kościół katolicki Włochy Florencja religia

Jubileusz ekumenii na Nowej Drodze

Ekumeniczna wspólnota Chemin Neuf świętuje 50-lecie istnienia. Jej nazwa to Nowa Droga, a powstała w duchu posoborowej odnowy Kościoła. Czym zajmuje się dziś? Czy ekumeniczny wymiar jest dziś niezbędny w działaniach całego Kościoła, czy wystarczą „dedykowane” mu wspólnoty, jak Chemin Neuf? Zapraszamy na spotkanie, w którym lepiej będzie można poznać współczesne oblicza ekumenizmu i działania ruchu apostolskiego, jakim jest wspólnota Chemin Neuf. Na audycję zaprasza Przemysław Goławski.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć