Polskie Radio
Section05
terapia

Muzeoterapia - muzea, które leczą

- Muzea opowiadają nam o życiu, opowiadają nam o przeszłości, opowiadają nam o ludziach, opowiadają nam o trudnych momentach w historii. Ta narracja muzealna jest swego rodzaju kierunkowskazem, można by powiedzieć też zwierciadłem - mówi prof. Robert Kotowski, historyk, wykładowca UW, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prekursor muzeoterapii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska muzeum terapia psychologia arteterapia zdrowie

Zwierzęta: nasi "bracia mniejsi" i wspaniali terapeuci, poprawiający humor i zdrowie, także psychiczne

Naukowcy już wiedzą, dlaczego filmiki z małymi kotkami i pieskami biją internetowe rekordy popularności: podobnie jak widok dziecka, uwalniają w naszym organizmie oksytocynę, zwaną hormonem miłości. Ogólnie zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na ludzką kondycję psychofizyczną, dlatego bywają wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach wspomagających.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie terapia zwierzęta domowe pies kot koń pomoc Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

"Góry nadziei". Bajka edukacyjna, która daje nadzieję na zdrowie

"Góry Nadziei" to bajka edukacyjna Marcina Mortki, która trafia do dzieci i ich rodziców wraz z maskotką Jelonka Janka. Bajka, a także audiobook mają przygotować dzieci na długotrwały i niełatwy proces leczenia oraz dać nadzieję na zdrowie. – Jest to bardzo dobre narzędzie do pracy z chorymi dziećmi, ale również z ich rodzicami – mówiła Monika Mrozowska – aktorka czytająca audiobook.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci terapia zdrowie

Nasza teraźniejszość a historie rodowe. Psychoterapeutka o ustawieniach systemowych

Dużą rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa wychowanie. Nie dziwi więc, że dziadkowie i babcie mogą mieć wpływ na życie swoich wnucząt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie znamy naszych dalszych przodków, a mimo to ich losy rezonują w nas? Według Berta Hellingera przeszłość przodków ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, a nieprzepracowany może wpływać także na przyszłe pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  terapia rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia terapia dziecko radio dla rodziców emocje

Zooterapia: kiedy zwierzęta też mogą leczyć

Metody leczenia, w których wykorzystywano zwierzęta, są znane od bardzo dawna, jak choćby stawianie pijawek. Dzisiaj jednak zooterapia, bo tak nazywa się ta część medycyny, skupia się przede wszystkim na współpracy z końmi (hipoterapia), kotami (felinoterapia) i psami (dogoterapia). Można jednak także poddać się kozoterapii, świnioterapii bądź... ślimakoterapii!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie terapia zwierzęta pomoc Karol Gnat Trójka

Światowy Dzień Alzheimera. Czy można zatrzymać bądź opóźnić rozwój tej choroby?

Choroba Alzheimera jest jedną z wielu chorób otępiennych (zaburzeń neuropoznawczych), którą powoduje odkładanie się w mózgu białek, takich jak beta amyloid, wyłączające fragmenty mózgu. Według Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Polsce z otępieniem żyje ponad pięćset tysięcy osób, w tym ponad trzysta tysięcy cierpi na chorobę Alzheimera. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie terapia pamięć mózg radio dla rodziców

Nowe leki refundowane – przewrót kopernikański w walce z SMA

SMA (rdzeniowy zanik mięśni) to ciężka choroba o podłożu genetycznym, na którą choruje ok. tysiąca Polaków. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z czterech zapewniających kompleksowe leczenie tego schorzenia. Od 1 września w naszym kraju refundowane będą dwa nowoczesne leki na SMA: Zolgensma i Evrysdi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka medycyna genetyka terapia