Polskie Radio
Section05

1 września

Polski snajper na misjach. "Wyostrza się słuch i wzrok"

- Wymiana ognia, wzajemne się zastępowanie, "rolowanie" to wszystko mieliśmy w małym palcu. Nawet nie zorientowałem się, kiedy wystrzeliłem jedenaście magazynków - wspomina chor. rezerwy Przemysław Wójtowicz swoją pierwszą "prawdziwą" wymianę ognia. Strzelec wyborowy opowiedział dziennikarzowi portalu PolskieRadio24.pl o misjach w Afganistanie i Iraku.
Zobacz więcej na temat:  wojna hybrydowa misja w Afganistanie Irak armia NATO II wojna światowa Snajper służby i bezpieczeństwo

Były szef MON: Stalin inspiratorem zgładzenia Polski

– Nie zrozumiemy konsekwencji 1 września, jeżeli zapomnimy powiedzieć o sprawie najważniejszej. Nie byłoby ataku Niemiec na Polskę, gdyby nie sojusz sowiecko-niemiecki. Inspirująca rola do zgładzenia państwa polskiego leżała po stronie Stalina – powiedział Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej. Z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polskim Radiu 24 debata na temat niemieckiej agresji, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski HISTORIA Antoni Macierewicz polityka

Piotr Apel: Cieszy to, że absurdalny pomysł prezydenta Gdańska został oddalony

– Należy zastanowić się, dlaczego polityka sięga coraz dalej i wchodzi w kolejne sfery naszego życia – zwrócił uwagę Piotr Apel, poseł ruchu Kukiz’15. W audycji „Przekładaniec Jachowicza” odniósł się w ten sposób do coraz częstszych dyskusji i kontrowersji towarzyszących obchodom uroczystości państwowych związanych z historycznymi wydarzeniami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Piotr Apel Gdańsk Paweł Adamowicz Westerplatte święto wojska polskiego pr24 II wojna światowa

Machina propagandowa III Rzeszy. Gdańsk symbolem

"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Adolf Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Kilka dni później do Radiostacji Gliwice wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w polskich mundurach. Natomiast 25 sierpnia 1939 roku wpłynął do Gdańska szkolny pancernik Schleswig-Holstein. O dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej mówili w audycji Nos Kleopatry historycy dr Andrzej Chmielarz i dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Adolf Hitler Instytut Pamięci Narodowej