"Łagodny zamek". Zapraszamy do Czerska

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 21:00
W samym sercu Polski, blisko Warszawy, na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły, leży Czersk - dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski. To tajemnicze miejsce z wieloma historiami - które nie do końca są wyjaśnione.
Zamek w Czersku
Zamek w CzerskuFoto: shutterstock.com/fotorince

Dlaczego Wisła obraziła się na Czersk?

- Ostatnie wykopaliska odnalazły tu ślady kultury łużyckiej sprzed 3 tysięcy lat i kultury przeworskiej sprzed dwustu lat przed naszą erą - opowiada Halina Świrska z działu edukacyjnego na Zamku w Czersku. - Sam gród powstał natomiast w XX-XXI wieku, a budowę zamku zakończono w roku zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Paradoksalnie, w tym samym czasie, Czersk zaczął tracić swoje znaczenie jako stolica Mazowsza na rzecz Warszawy. - A wszystko przez Wisłę, która obraziła się na gród i odsunęła od niego o kilometr - dodaje Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii.  

Zamek, który nie straszy

Z Zamkiem w Czersku wiążą się ciekawe historie, warte odkrycia i działające na wyobraźnię: grób normańskiego wojownika, którym był prawdopodobnie komes Mazowsza Magnus Haroldson, Smok czerski na tarczy księcia Trojdena czy też legendy o ukrytym skarbie. - Jesteśmy "łagodnym" zamkiem i u nas nikt ani nic nie straszy - przekonują rozmówcy Jakuba Jamrozka. - Na Zamku w Czersku toczyło się głównie życie dworskie. Jak głosi popularna opowieść - kiedy w posiadanie czerskiej warowni weszła Królowa Bona, na widok żyznej gleby i nasłonecznionego podnóża czerskiego zamku postanowiła zainwestować w założenie w tym miejscu winnicy i sadu. Według legendy to właśnie Bona własnoręcznie posadziła tu pierwsze krzewy winorośli. I rozrzuciła perły…  

Sprawdź też:

Labirynt Królowej Bony 

Jedna z legend głosi, że po śmierci swojego męża, uciekająca pośpiesznie z zamku Królowa Bona, rozerwała sznur pereł. Rozsypały się one po okolicy i zaginęły. - Od tamtej pory każdego roku, na początku lipca pole zarastało nikomu nienznanym gatunkiem roślin. Królowa domyśliła się, że ma to związek z perłami, które musiały mieć magiczną moc i zapragnęła je odzyskać obiecując wielkie bogactwa śmiałkowi, który odnajdzie perły w labiryncie kukurydzy. Nikomu to się jednak nie udało, a co więcej, mało kto odnajdywał drogę powrotną - opowiada Halina Świrska. 

Posłuchaj
16:18 CZWÓRKA Majówka z Czwórká - czersk 01.05.2023.mp3 Z wizytą na Zamku w Czersku (Majówka z Czwórką/Czwórka) 

Dziś Labirynt Królowej Bony to jedna z turystycznych atrakcji Zamku. Każdy, kto zechce wejść do labiryntu, dostaje specjalną mapę Są na niej miejsca na dziewięć pieczęci, które również ukryte są w zawiłych ścieżkach labiryntu. Za odnalezienie ich, na mecie otrzymuje się unikatowy medal. Niezwykłe widoki roztaczające się dziś z ruin Zamku w Czersku, cisza i panujący wokół spokój, stwarzają doskonałe warunki do odpoczynku w bliskim kontakcie z naturą i historią - dodają goście Czwórki. 

*** 

Tytuł audycji: Majówka z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Halina Świrska (dział edukacyjny Zamku w Czersku), Dariusz Falana (dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii)

Data emisji: 01.05.2023

Godzina emisji: 18.00

kul

Czytaj także

Łódź zwiedzaj od podwórka. "Tu dzieje się najwięcej"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 12:30
To charakterne miasto, które - jak twierdzą mieszkańcy - albo się kocha, albo nienawidzi. Ostatnio przybywa tych, których Łódź zachwyca, a żeby dać się uwieść jej urokom, warto zajrzeć na jej podwórka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto jak cebula. "Wrocław ma wiele warstw"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 13:50
Trudno dorównać jego starówce. Przyciąga piękną architekturą, burzliwą historią, niepowtarzalnym klimatem. Nic dziwnego, że kto pojedzie tam raz, chce do Wrocławia wracać.
rozwiń zwiń