Łódź zwiedzaj od podwórka. "Tu dzieje się najwięcej"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 12:30
To charakterne miasto, które - jak twierdzą mieszkańcy - albo się kocha, albo nienawidzi. Ostatnio przybywa tych, których Łódź zachwyca, a żeby dać się uwieść jej urokom, warto zajrzeć na jej podwórka. 
Panorama Łodzi.
Panorama Łodzi.Foto: Tomasz Warszewski/Shutterstock.com

Kim był "lodzermench"?

Opowiadając o Łodzi, nie sposób nie wspomnieć o jej przemysłowej przeszłości. Miasto zaczęło się prężnie rozwijać na przełomie XIX i XX wieku i przed I wojną światową mieszkało w nim około 600 tysięcy ludzi. Szybki rozwój powodował też problemy - głównie mieszkaniowe. - Na początku XX wieku budowano w Łodzi szybko, dużo i tanio. Wiele z tych kamienic stoi do dziś, a duża część z nich nigdy nie przeszła generalnego remontu - opowiada autorka audycji. Łódź była głównym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, a związanych z nią ludzi nazywano "lodzermenschami". - To były jednostki wyróżniające się z tłumu, bardzo ambitne i przedsiębiorcze. Najważniejszym celem ich działań był rozwój miasta i pomnażanie kapitału. Najsłynniejszym "lodzermenschem" był Izrael Poznański - jeden z "królów bawełny". A więcej na ten temat można się dowiedzieć z filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana" - dodaje Martyna Matwiejuk.    

Historia "polskiego Manchesteru"

- Łódź, nazywana jest niekiedy także "polskim Manchesterem". Jej historia to zbiór paradoksów, począwszy od samej nazwy. Nie posiada dostępu do większej rzeki, a jednak w herbie ma łódkę. Robotnicza historia miesza się w niej z inteligenckimi tradycjami - opowiadali w Polskim Radiu Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak, autorzy książki "Łódź. Miasto po przejściach". W latach dziewięćdziesiątych i pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku z Łodzi tylko się wyjeżdżało, ale i to bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Sprawdź także:

Łódź to nie tylko ulica Piotrkowska 

- Zanim się tu przeprowadziłam, byłam w Łodzi tylko raz, na wycieczce. Szczerze mówiąc, nie przekonała mnie do siebie - wspomina Weronika Najdychor, studentka. - Ale kiedy przeniosłam się tu na dobre i miałam czas, żeby "pobyć z nią sam na sam", to polubiłyśmy się trochę bardziej. Gość audycji proponuje rozpocząć zwiedzanie Łodzi od Piotrkowskiej, na której zawsze najwięcej się dzieje. - OFF Piotrkowska i inne pofabryczne kompleksy, które otworzyły się na kulturę, zawsze mają coś do zaoferowania. To nasze imprezowe centrum - opowiada. - Ale warto też zobaczyć łódzkie parki, podwórka kamienic i nasze murale.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Sztuka w miejskiej tkance

Sztuka jest zresztą wyróżnikiem Łodzi, i to od dekad. 9 czerwca rozpoczęła się kolejna odsłona Fotofestiwalu 2022 - corocznego międzynarodowego święta fotografii. W tym roku, z potrzeby solidarności i wspólnego działania, organizatorzy zaprosili wystawy z Ukrainy i Białorusi. Ekspozycje fotograficzne będzie można zobaczyć w centrach festiwalowych: Art_Inkubator, Muzeum Książki Artystycznej, w pofabrycznym kompleksie OFF Piotrkowska, budynku pouniwersyteckim Motyl UŁ, a także w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w programie "Miasto".

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Posłuchaj
14:30 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - lodz 11.06.2022.mp3 Miasto z charakterem. Co warto zobaczyć w Łodzi? (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

GośćWeronika Najdychor (studentka)

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 10.08

kul

Czytaj także

Ryga - secesja, koty i kapelusze

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 10:20
- Ryga jest kulturowym tyglem i miastem wielu wpływów. Dla ludzi, którzy lubią architekturę, to idealne miejsce do zwiedzania - opowiada Mateusz Jakubiak, współtwórca bloga Pocztówka z Łotwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

San Marino. Minipaństwo na pół dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:45
Przez wielu uważane za pierwszą republikę na świecie - San Marino - jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Zachwyca przyrodą, a także średniowiecznymi fortyfikacjami, placami i domami. 
rozwiń zwiń