- Basia Starecka postanowiła zainicjować Dzień Jagodzianki - święto tego wypieku.
- Przepis na jagodzianki - ich sekret tkwi w czułym podejściu do ciasta drożdżowego i ilości jagód.
- Eksperci Klubu Wielkiej Jagody ruszyli w Polskę testować jagodzianki.
- 2 lipca to najlepsza data na Dzień Jagodzianki. Wtedy jagody są w całej Polsce, to imieniny Jagody i święto Matki Boskiej Jagodnej.
- Cukiernie całej Polski przygotowały mnóstwo niespodzianek na Dzień Jagodzianki.
- Przygoda Basi Stareckiej z tym słodkim wypiekiem zaczęła się we Wrocławiu.
- Gdzie w kuchni swoje miejsce znajdą jagody, poza jagodziankami.
Według naszej dziennikarki Marty Hoppe w czerwcu człowiek składa się z truskawek, młodych ziemniaków, fasolki, bobu, koperku, szparagów i lodów. W lipcu do tej gromady dołączają jagody i oczywiście jagodzianki.
Skąd się wziął pomysł na Dzień Jagodzianki?
- Jestem w trakcie poszukiwań najlepszej jagodzianki w galaktyce, a takowe występują w Polsce, bo to charakterystyczny, unikatowy dla naszej kuchni wypiek. To deser, którym powinniśmy się chwalić i doceniać go - mówi Basia Starecka, autorka bloga "Nakarmiona Starecka", dziennikarka kulinarna. - Dzień Jagodzianki to święto, które sobie sama wymyśliłam i sama wprowadziłam w życie. Świat to przyjął i celebruje ten dzień, jak swój własny. To święto się zmaterializowało. Zachęcam, by 2 lipca oddać się przyjemności jedzenia jagodzianek.
Czwórkowy gość przyznaje, że czuła się w obowiązku to święto powołać. Zwraca uwagę na niedostatki polskiej dyplomacji kulinarnej. Przywołuje przykład Koreańczyków, którzy rozsławili na całym świecie swoje kimchi. - Patrząc na takie inspiracje, uznałam, że jagodzianka mogłaby się z Polską kojarzyć i budzić miłe skojarzenia - podkreśla. - Niech ta bułeczka robi karierę w świecie. Niech też zwróci nasz wzrok w stronę tego rzemiosła, bo jagodzianka to niełatwy wypiek.
W wyrób jagodzianek zaangażowana jest cała masa ludzi, od zbieraczy jagód, po cukierników. Zdaniem Basi Stareckiej Dzień Jagodzianki może być też miłym gestem w stronę tych, którzy stoją za tym wypiekiem.
21:10 czwórka czwórka do kwadratu 02.07.2023 15.11.mp3 O jagodziankach i Dniu Jagodzianki opowiada Basia Starecka (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
Jak się robi jagodzianki?
Jagodzianka jest wypiekiem z ciasta drożdżowego, które przy produkcji wymaga mnóstwo czułości i troski. - Tego się nie da zrobić na skróty, nie da się użyć jakichś fiksów-miksów - podkreśla gość Marty Hoppe. - Ciasto musi wyrosnąć, potem wyrosnąć z pakunkiem jagodowym. Dużej precyzji i zręczności wymaga też sklejanie ciasta z jagodami w środku.
W naszych cukierniach znajdziemy przeróżne jagodzianki:
- słodkie bułeczki
- drożdżówki
- placki
- te z kruszonką i bez.
- Mnie np. rozczula, gdy jagodzianka puszcza jagodowy sok, ale są tacy smakosze, dla których jest to niedopuszczalne - zdradza Starecka. - Na scenie jagodziankowej dla każdego jest miejsce.
Jagodziankowi eksperci ruszyli w Polskę
Smakosze, kulinarni eksperci złączeni w inicjatywie Dnia Jagodzianki, a nazywający siebie Klubem Wielkiej Jagody, ruszyli w Polskę, by znaleźć jagodziankę idealną. Basia Starecka sprawdza bułeczki warszawskie, do Krakowa pojechała Paulina Nawrocka, w Poznaniu są Natalia i Piotr, czyli "Smaki Warte Poznania", Pomorze obstawia zaś Małgosia Maruszko, która tam organizuje duży plebiscyt na najlepszą nadmorską jagodziankę. 14 lipca na Pomorze rusza też Basia Starecka, inicjatorka całego jagodziankowego zamieszania.
- 2 lipca jest datą, która wydaje się optymalną dla jagodowej prognozy dla całej Polski. Trudno oszacować, kiedy ta jagoda jest wszędzie - mówi gość Czwórki. - 20 czerwca mamy już jagody na południu Polski, ale nadmorskie województwa czekają dłużej.
Za wyznaczeniem Dnia Jagodzianki na 2 lipca przemawiają również imieniny Jagody, które przypadają tego dnia, oraz obchodzone jeszcze do lat 60. kościelne święto Matki Boskiej Jagodnej.
Gdzie obchodzimy Dzień Jagodzianki?
W ostatnim czasie Basia Starecka miała okazję rozmawiać z cukiernikami z całej Polski, którym proponowała dołączenie do Dnia Jagodzianki. - Okazało się, że odzew jest bardzo entuzjastyczny. Jestem tym poruszona i bardzo mnie to raduje - przyznaje. - Wiele cukierni dołączyło do nas i szykowali jagodowe atrakcje na 2 lipca.
Gość Marty Hoppe zdradza również, że cała przygoda z jagodziankowym światem zaczęła się we Wrocławiu. - Kilka lat temu zjadłam tam jagodziankę i zrozumiałam, jaki kunszt stoi za tym deserem i że chcę się mu baczniej przyjrzeć, poznać ten fenomen - mówi. - W tej cukierni zjemy dwa rodzaje jagodzianek:
- klasyczną - czyli jagody zamknięte we wrzecionku
- otwartą - okrąglutką, na której jagody są na wierzchu, podawaną z łezką kwaśnej śmietany.
Gdy w tym roku dowiedziałam się, że te jagodzianki już są wypiekane - ruszyłam do Wrocławia. Polecam robić sobie takie kulinarne podróże - podpowiada.
Czwórkowy test jagodzianki
Marta Hoppe, ciekawa pracy ekspertki kulinarnej, przyniosła do studia Czwórki jagodziankę dla Basi Stareckiej. Specjalistka oceniła wygląd wypieku, ilość kruszonki, zajrzała też do środka i dopiero wtedy spróbowała. Zwróciła uwagę na braki w kruszonce i niedostatki masła w cieście. Podkreśliła jednak, że cieszy ją różnorodność jagodzianek na polskim rynku. - To różnorodność smaków, ale też różnorodność cenowa. Nie każdy może sobie pozwolić na jagodziankę za 16-24 złote - oceniła.
W jagodziance oprócz ciasta liczy się też jagoda, która nigdy nie jest taka sama. Jej smaki i konsystencja zależą od pogody, czasu zbierania, wiosennego i letniego słońca.
Jagoda nie tylko w jagodziance
Sezon na jagody sprawia, że te owoce odnajdujemy nie tylko w drożdżowych bułach, ale też w pierogach, racuchach i innych deserach. - Do naszego Dnia Jagodzianki dołączyło wiele cukierni z całej Polski. 2 lipca w swojej ofercie będą miały przede wszystkim jagodzianki, ale i inne jagodowe propozycje - zdradza Basia Starecka. - Będą podwójnie zapiekane croissanty z jagodami i twarogiem, ptysie z jagodami i bitą śmietaną, jagodowe pączki serwowane z lodami. Warto tego dnia zajrzeć do cukierni.
Dziś jagodzianki wiele mówią o naszym cukiernictwie. Pokazują trendy i mody. Okazuje się, że najciekawsze wcielenia jagodzianki powstają w małych manufakturach, które specjalizują się w wypieku prawdziwego, rzemieślniczego chleba. - Jagodzianka jest czymś bardzo polskim. Powinniśmy ją hołubić i oddawać jej należyte honory - podkreśla Basia Starecka.
***
Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Basia Starecka
Data emisji: 1.07.2023
Godzina emisji: 15.11
pj/DS