Porcelana - luksusowa elegancja na świątecznym stole. Jak powstaje?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 12:20
Porcelana kojarzona jest z luksusem, elegancją, prestiżem i pięknem. W niektórych domach pojawi się niedługo na świątecznych stołach, podkreślając wyjątkowe znaczenie rodzinnych spotkań. W Czwórce sprawdzamy, na czym polega unikalność tego materiału i jak rozpoznać dobrą porcelanę.
Porcelana jest luksusowym dopełnieniem świątecznego stołu.
Porcelana jest luksusowym dopełnieniem świątecznego stołu.Foto: shutterstock/ Teresa Kasprzycka.
  • Kolebką porcelany są Chiny, gdzie pojawiła się w VII wieku. Do Europy trafiła dopiero w wieku XVIII. 
  • Porcelana w wielu domach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jest ozdobą rodzinnych przyjęć.
  • Porcelanowe zestawy cenione są wśród kolekcjonerów oraz inwestorów. 

Porcelana została wynaleziona w China w VII wieku. Do Europy trafiła ponad dziesięć stuleci później, bo w XVIII wieku. W Polsce pierwsza fabryka porcelany został otwarta w 1790 roku w Ćmielowie.

Porcelana - od czego zależy jej cena?

W wielu domach komplety porcelany przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Niektórzy otrzymują ją w formie wyjątkowych podarunków, albo sami kupują. Dobrej jakości porcelana może kosztować majątek. Od czego uzależniona jest jej cena?

- Na cenę filiżanki porcelanowej składa się bardzo wiele czynników. Jest to m.in. sposób, w jaki ta filiżanka została wykonana, czy była ręcznie odlewana najstarszą technologią produkcji, czy powstała w procesach nieco bardziej zautomatyzowanej poprzez formowanie - tłumaczy Joanna Niedziela, ekspert ds. porcelany. - Kolejnym elementem, który ma wpływ na cenę filiżanki, jest jej zdobienie. Może być ona biała, może być też pokryta kolorem szkliwa, ale także może być malowana prawdziwym złotem lub platyną. Do tego na rynku pojawiają się też kolekcje limitowane lub powstające z okazji jakiegoś jubileuszu. To wszystko ma wpływ na cenę.

Dobrej jakości porcelanę można poznać nie tylko po asygnacie producenta, ale także po tym, że przepuszcza światło. Testem jest także łyżeczka, która po uderzeniu w filiżankę powinna dawać dźwięk jak dzwoneczek.

Źr. Youtube/Polska Grupa Porcelanowa - Fabryka porcelany Ćmielów

Ponadczasowa klasyka

W przypadku porcelany można mówić o pewnych okresowych trendach, jednak są takie modele, które z powodzeniem są stosowane przez dziesięciolecia, a nawet wieki.

- Z moich obserwacji wynika, że porcelana potrafi być modna przez lata. Tego dowodem są serwisy porcelanowe, które chociażby w Polsce, istnieją od prawie 200 lat i ciągle cieszą się nieustającym powodzeniem - zwraca uwagę specjalistka. - Często ta moda i trendy również wracają. Teraz mieliśmy etap, że modne znowu stały się rzeczy art deco. Tworząc porcelanę kierujemy się przede wszystkim tym, żeby ona była uniwersalna i klasyczna, żeby pasowała do każdego wnętrza. 

Źr. Youtube/Fabryka porcelany stołowej - Fabryki w Polsce


Technologia niezmienna od wieków

W różnych procesach porcelana może być wypalana nawet trzykrotnie. W początkowej fazie trafia do pieca o temperaturze około 1400 stopni. Jak podkreśla rozmówczyni Mateusza Kulika, technologia wytwarzania porcelany od wieków jest praktycznie niezmienna.

- Ona jedynie może być dostosowywane do nowoczesnych procesów wypalania porcelany. Kiedyś wypalana była przy pomocy węgla, teraz używamy do tego gazu bądź energii elektrycznej - tłumaczy. - Kiedyś wszystkie rzeczy formowano ręcznie, dzisiaj używa się również maszyn czy też linii do formowania filiżanek i kubków.

 

Posłuchaj
17:04 CZWORKA/Czwórka do kwadratu/ - porcelana 17.12.2023.mp3 O porcelanie i jej historii opowiada Joanna Niedziela, ekspert ds. porcelany (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Porcelana - wartość kolekcjonerska

Porcelanę można kolekcjonować, ale także w nią inwestować. - filiżanka czy też talerzyk może kosztować tysiące złotych. - Zastawy w stylu art deco dzisiaj kosztują kilkanaście tysięcy złotych, a do kupienia są także historyczne zastawy za kilkadziesiąt tysięcy - zauważa Joanna Niedziela. - Inwestując w porcelanę przede wszystkim trzeba wybrać wyroby dobrej, renomowanej marki, a także zwrócić uwagę na to, z jakiej kolekcji pochodzą. Wydaje mi się, że kolekcje przedwojenne cieszą się dzisiaj największą popularnością wśród kolekcjonerów i pasjonatów.


***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Joanna Niedziela (ekspert ds. porcelany)

Data emisji: 16.12.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/kk

Czytaj także

Zakopane. W poszukiwaniu ducha Młodej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 12:40
Kiedyś miasto słynęło jako uzdrowisko, dziś jest to świetna baza wypadowa w góry. A turyści, którzy miłość do stolicy Tatr mają w genach, przekonują, że do Zakopanego się wyrusza, nie jedzie, w Zakopanem się spożywa, a nie je. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady jesienią. Znajdziesz tam wiele dzikich miejsc

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:00
Jesienne barwy gór przyciągają w Bieszczady wielu turystów - których większość kieruje się na połoniny, Wetlińską i Cyrańską - ale te góry wciąż kryją wiele dzikich, nieodkrytych miejsc, które warto poznać. 
rozwiń zwiń