Jak rozpocząć przygodę z japońską literaturą?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 15:00
- Niektórzy postrzegają literaturę japońską jako jeden gatunek. Tymczasem ona jest bardzo różnorodna i pod względem tematycznym, i gatunkowym - mówi Sandra Hojda znana w sieci jako Tabibito no ho. - Każdy w tej literaturze znajdzie coś dla siebie, tak jak i w literaturze europejskiej czy amerykańskiej.
Jeden z najsłynniejszych antykwariatów w Japonii - Jimbocho w Japonii.
Jeden z najsłynniejszych antykwariatów w Japonii - Jimbocho w Japonii. Foto: VTT Studio /Shutterstock.com
  • Japońska literatura jest różnorodna i nawiązuje do filozofii i kultury tego kraju.
  • "Zanim wystygnie kawa" Toshikazu Kawaguchi to jeden z największych bestsellerów na świecie.
  • Japońska literatura była obecna w Polsce już od lat 60. XX wieku.
  • W tym roku wśród premier znajdą się japońskie książki fantasy oraz wznowienie "Krainy śniegu", którą napisał noblista Yasunari Kawabata.

"Zanim wystygnie kawa" - książka, która otula

Jednym z największych bestsellerów na światowym rynku wydawniczym jest książka "Zanim wystygnie kawa" japońskiego pisarza Toshikazu Kawaguchi. - To "książka-otulacz". Ciepła, krótka historia, która wzrusza i porusza emocje i z którą jesteśmy się w stanie utożsamić - opowiada blogerka. - U nas jak dotąd zostały wydane trzy tytuły w tej serii, ale będzie ich co najmniej pięć, bo autor się nie zatrzymuje w procesie tworzenia.

Akcja toczy się w małej kawiarni w Tokio, która pozwala swoim gościom na podróż w czasie pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. Każda książka podzielona jest na cztery, powiązane ze sobą, opowieści, a jej głównym motywem jest właśnie podróż w czasie. - Bohaterowie mogą powrócić do przeszłości, ale tylko jeden raz w swoim życiu. Nie mogą zmieniać biegu wydarzeń, ale mogą ukoić swoje serca - tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe. Książka "Zanim wystygnie kawa" to bestseller japońskiej literatury, który na świecie rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

Cechy literatury japońskiej

  • różnorodność gatunków i tematów
  • nawiązania do starożytnych legend, mitów, folkloru, filozofii i kultury Japonii
  • wielowymiarowi i wiarygodni psychologicznie bohaterowie 
  • subtelny, liryczny styl i emocjonalna głębia
Posłuchaj
19:14 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - japonia 13.01.2024.mp3 Japońska literatura - co czytać, gdzie jej szukać? (Czwórka do kwadtartu/Czwórka)

Na jakie tytuły czekamy w tym roku?

W Polsce literatura japońska była wydawana już w latach 60. XX wieku, ale nie cieszyła się dużą popularnością. Teraz to się zmieniło i można powiedzieć, ża mamy boom na literaturę azjatycką. - Wydawnictwa sięgają nie tylko po japońską literaturę piękną, ale też po niszowe gatunki - zauważa gość Czwórki. - W tym roku w końcu pojawi się u nas japońskie fantasy, m.in. "Lonely Castle in the Mirror", której autorką jest Mizuki Tsujimura.

Powieść zaczyna się we współczesnym świecie, ale potem akcja przenosi nas do rzeczywistości równoległej. Opowiada ona o tym, jak ważna jest pomoc drugiej osobie i stawianie czoła lękom. Kolejną nowością będzie też "Spełniona obietnica" Takaoka Tetsuji - dodaje.

Japońskie książki || Tabibito no ho

Najpopularniejsze pisarki i pisarze z Japonii

  • Haruki Murakami 
  • Yasunari Kawabata
  • Yukio Mishima
  • Banana Yoshimoto
  • Yoko Ogawa

- Przygodę z literaturą japońską zaczynałam od Harukiego Murakamiego, więc pewnie jak większość czytelników. W Polsce znany jest także Yasunari Kawabata - laureat literackiego Nobla w 1968 roku - wymienia Sandra Hojda. - W tym roku w Polsce ukażą się jego kolejne książki, więc warto się zainteresować tym pisarzem.  Ja polecam jego "Krainę śniegu". Pierwszy polski przekład tej powieści ukazał się w naszym kraju już w 1964 roku. W tym roku doczekamy się jej wznowienia.  

Zobacz także:

Kim jest Sandra Hojda?

Sandra Hojda w sieci znana jest jako Tabibito no hon Opowiada o książkach i o podróżach, o czym informuje już sama nazwa jej bloga. "Tabibito no hon" w języku japońskim oznacza "książkę podróżniczki". - Podróżuję nie tylko po Japonii, ale z japońską literaturą związana jestem od lat - opowiada. - Przede wszystkim czytam książki japońskie, które zostały wydane w Polsce. Znajomość tego języka na razie pozwala mi na lekturę krótkich opowiadań, ale cały czas się uczę

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Sandra Hojda (blogerka książkowa, Tabibito no hon)

Data emisji: 13.01.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/mg

Czytaj także

Joanna Bator: bez Japonii w ogóle nie byłabym pisarką

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:02
- Książka sprawiła mi prezent. Dzięki temu, że ukazała się tak szybko po "Roku Królika" i dlatego, że jest tak bardzo inna od tego, co napisałam do tej pory - przekonywała autorka Joanna Bator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shinrin-yoku. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:10
Autor książki "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria leśnych kąpieli", dr Qing Li swoimi badaniami udowodnił, że obcowanie z drzewami, a nawet wdychanie olejków eterycznych, może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy.
rozwiń zwiń