Savoir-vivre - zasady, które ułatwiają życie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 16:30
Czerwiec to czas ślubów, spotkań rodzinnych i pikników na świeżym powietrzu. Jakie zasady dobrego zachowania obowiązują w takich sytuacjach? 
W etykiecie towarzyskiej przejście na ty pierwsza proponuje kobieta albo osoba starsza. W przypadku etykiety biznesowej taka propozycja powinna wyjść od osoby wyższej rangą. (zdj. ilustracyjne)
W etykiecie towarzyskiej przejście na „ty” pierwsza proponuje kobieta albo osoba starsza. W przypadku etykiety biznesowej taka propozycja powinna wyjść od osoby wyższej rangą. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A
  • Savoir-vivre ewoluuje i dostosowuje się do naszych czasów.
  • Żeby nie strzelić gafy, warto uważnie obserwować otoczenie i to, jak zachowują się inni. 
  • Na imprezach nie kładziemy telefonu obok talerza, nie zmieniamy butów pod stołem, a makijaż poprawiamy tylko w toalecie. 
  • - Kiedyś nie do pomyślenia było też, żeby na wesele ubrać się w czarną sukienkę. Dziś już to się zdarza, tak jak i panna młoda w trampkach lub adidasach - mówi trener etykiety Daria Korczak-Jaruga.

Skąd się wzięły dobre maniery?

Savoir-vivre, kindersztuba, bon ton, dobre maniery - nazw jest wiele, ale znaczenie jedno i to samo – umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Określenie "savoir-vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza "sztukę życia", a w przenośni "dobre obyczaje". To znajomość reguł, form towarzyskich i grzecznościowych oraz zasady postępowania w różnych sytuacjach.

- Podstawowe zasady savoir-vivre’u mówią, żeby obserwować otoczenie i to, jak zachowują się inni - mówi trener etykiety Daria Korczak-Jaruga. - To ułatwia nawiązywanie kontaktów i pozwala "poczuć się na miejscu".

Jak się witamy?

Najbezpieczniej rozpocząć rozmowę od zwrotów grzecznościowych "pan", "pani". - W etykiecie towarzyskiej przejście na "ty" pierwsza proponuje kobieta albo osoba starsza. W przypadku etykiety biznesowej taka propozycja powinna wyjść od osoby wyższej rangą. A jeśli ktoś wyciąga do nas rękę, uściśnijmy ją - tłumaczy gościni Czwórki. - Całowanie w dłoń jest reliktem przeszłości. Zwyczaj, który przyszedł do nas z Hiszpanii, kultywowany jest głównie przez starsze pokolenie. Jeśli chcemy tego uniknąć, podajmy dłoń jak do uścisku, żeby druga osoba nie miała wątpliwości, co powinna z nią zrobić. 

Wesela bez "widełek" - ile włożyć do koperty?

Czerwiec to czas ślubów, a wesele to dylemat, ile włożyć do koperty. - Tu niestety nie obowiązują żadne "widełki", więc najlepiej kierować się tym, na ile nas stać i ile chcemy do tej koperty włożyć - podpowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Powinniśmy być szczodrzy, ale w granicach rozsądku. Kierując się zasadami savoir-vivre’u, na wesele idziemy, żeby świętować ten dzień z młodymi. Warto też pamiętać, że do koperty - oprócz pieniędzy - należy włożyć liścik z życzeniami. Najlepiej napisanymi odręcznie. 

Posłuchaj
23:55 CZWÓRKA Czarno na zoltym - maniery 09.06.2024.mp3 Co dziś oznaczają "dobre maniery"? (Czarno na żółtym/Czwórka)

Kłopotliwa serwetka, nieporęczna torebka

- Zasiadając do nakrytego stołu - na talerzu albo po jego lewej stronie - mamy serwetkę, z którą jak najszybciej warto się zaprzyjaźnić - podkreśla ekspertka. - Serwetka powinna znaleźć się na kolanach, ale musimy ją położyć w odpowiedni sposób: składamy ją na pół i otwartą częścią kładziemy w naszą stronę, żeby łatwiej było nam wytrzeć usta. Bo ona też do tego służy. 

- Istotną kwestią jest to, że jeśli jesteśmy kobietą i mamy torebkę "kopertówkę", to umieszczamy ją albo za sobą na siedzeniu, albo właśnie pod serwetką. Ona nigdy nie może znaleźć się na stole, podobnie jak telefon - dodaje twórczyni Szkoły etykiety. - Warto też pamiętać, że na imprezach nie zmieniamy butów pod stołem, choćby grali nasz ulubiony numer, a makijaż poprawiamy tylko w toalecie.

Jak zmienia się savoir-vivre?

Savoir-vivre to jest coś więcej niż zwykłe, suche reguły: to prawdziwy styl życia, który powinien opierać się na trzech najważniejszych wartościach, na których powstawała kultura zachodnioeuropejska: dobru, prawdzie i pięknie.

- Savoir-vivre ewoluuje i dostosowuje się do naszych czasów. Najlepszy przykład to panny młode w trampkach. Coraz częściej możne je spotkać, choć takie obuwie nie jest zgodne z wcześniej panującymi zasadami - zauważa Daria Korczak-Jaruga. - Kiedyś nie do pomyślenia było też, żeby na wesele ubrać się w czarną sukienkę. Ta zasada teoretycznie obowiązuje do dziś, ale jeśli para młodych nie ma z tym problemu, to dlaczego nie założyć małej czarnej. Natomiast biały kolor w tym dniu zarezerwowany jest dla panny młodej.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Daria Korczak-Jaruga (trener etykiety, twórczyni profilu na Instagramie szkola_etykiety)

Data emisji: 09.06.2024

Godzina emisji: 12.10

kul/wmkor