- Wakacje to czas laby, rozluźnienia, festiwali muzycznych i koncertów.
- W tym czasie także wzmaga się działalność cyberprzestępców.
- Najczęściej możemy zostać oszukani w sieci korzystając z "super atrakcyjnych" okazji.
- Kupując bilety na koncerty i wydarzenia najlepiej korzystać z oficjalnych stron rekomendowanych przez organizatorów.
Koncerty, festiwale muzyczne i różnego rodzaju wydarzenia - letnie atrakcje kuszą, a jeszcze bardziej okazyjne oferty zakupu na nie biletów. Podpowiadamy, jak się chronić przed oszustwami w sieci.
Pośpiech i "okazja" to zły doradca
- Zwykle cyberprzestępcy wykorzystują to, że po prostu bardzo nam na danym koncercie zależy. Chęć wzięcia udziału w wydarzeniu sprawia, że zwykle nasza czujność maleje - mówi Paweł Jurek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Dagma Bezpieczeństwo IT. - Jeśli jeszcze do tego się okazuje, że możemy w okazyjnej cenie zdobyć bilet na koncert gwiazdy, to jest kolejny moment, w którym ją tracimy.
Jakie techniki stosują cyberprzestępcy?
Cyberprzestępcy kuszą na przeróżne sposoby. Najczęściej służą do tego aukcje na różnego rodzaju portalach lub w mediach społecznościowych. Przekaz jest jasny "jest okazja - kup tanio bilet", "mam do odsprzedania bilet". - Sytuacji jest wiele, ale najczęściej występuje artysta, na którym mi zależy, więc trzeba szybko kupić bilet. Kiedy termin jest bliski, ale nie tylko, może się okazać, że biletów nie ma w oficjalnych kanałach sprzedaży - opowiada gość Czwórki. - Wówczas sprawdzamy w sieci, jak to wygląda i trafiamy na "super ofertę". Może też być też tak, że bilety u sprzedawcy są dostępne w cenie X, ale na innych stronach ich cena wynosi Y i jest niższa od tej wyjściowej. Więc ta atrakcyjna cena jest dla nas "okazją".
Haczykiem jest też pośpiech i wymuszanie podjęcia szybkiej decyzji. Mogą pojawić się informacje, że to ostatnie sztuki, albo terminowe oferty. Wtedy jest presja, żeby skorzystać z oferty i szybko je kupić. Wówczas dokonujemy transakcji, nie weryfikując, komu tak naprawdę przesyłamy pieniądze.
Zobacz także:
Zakupy w sieci - uwaga na oszustów
Jak radzi specjalista, za każdym razem, kiedy widzimy oferty dalszej odsprzedaży biletów, które pochodzą z nieznanych nam źródeł, których nie jesteśmy pewni - musimy wzmóc ostrożność. Bowiem takie zakupy mogą mieć niemiłe dla nas konsekwencje.
- Może się okazać, że po prostu kupiliśmy fałszywy bilet i nie wejdziemy na imprezę. Straciliśmy więc pieniądze, które wpłaciliśmy. Może się też okazać, że na jakiejś stronie kupując bilet podaliśmy swoje dane, które potem zostały potem gdzieś wykorzystane - zwraca uwagę rozmówca Piotra Firana. - Może się także pojawić trzeci scenariusz: chcąc takie bilety kupić, weszliśmy na jakąś stronę internetową, przez którą nasz telefon lub komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, a wirus zaczyna "rozrabiać" na tym naszym sprzęcie.
Ważny zdrowy rozsądek i prewencja
Według Pawła Jurka, żeby uniknąć rozczarowań i problemów najlepiej przy zakupach korzystać tylko ze sprawdzonych i oficjalnych portali. Kiedy zabraknie na nich biletów na koncert ulubionej gwiazdy, po prostu najlepiej sobie darować jego "zdobycie". Jeśli jednak nie możemy się powstrzymać, zachowajmy rozwagę podczas transakcji.
14:16 Czwórka/Reset - oszustwa w sieci 01.08 2023..mp3 Paweł Jurek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa o oszustwach w sieci (Reset/Czwórka)
- Przy płatnościach, w takich sytuacjach lepiej jest płacić kartą niż Blikiem. W przypadku użycia karty obowiązuje chargeback, czyli procedura, w której, gdy kupowany towar nie został nam dostarczony, mamy powody do reklamacji i to nie u sprzedawcy, ale w naszym banku - zaznacza specjalista. - Pytanie komu i gdzie dane tej karty podajemy? Bardzo polecam tak zwane wirtualne karty, które są oferowane przez banki specjalnie do płatności internetowych. Miejmy na niej mniejsze limity. Można sobie także wyrobić zwykłą kartę na innym koncie, mieć na niej jakąś niewielką kwotę, którą przeznaczymy na płatności internetowe. Wówczas, w razie czego, nie stracimy całych naszych oszczędności.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Paweł Jurek (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Dagma Bezpieczeństwo IT)
Data emisji: 01.08.2023
Godzina emisji: 17.20
aw