- Według najprostszej definicji - cyfrowy nomada to osoba, która łączy pracę z podróżowaniem.
- Prognozy mówią, że do 2035 roku liczba pracowników zarabiających zdalnie i mogących pozwolić sobie na taki tryb życia przekroczy miliard.
- Do grona cyfrowych podróżników należą Kasia Jadaluk i Kuba Rybicki - twórcy podcastu "Dobra podróż".
- Pół roku podróżują po świecie, pół roku mieszkają w Polsce. Twierdzą, że taki tryb życia daje im wolność i możliwość przeżycia przygód, których nie doświadczy się za biurkiem.
"Cyfrowy nomadyzm to wolność wyboru"
Kasia Jadaluk i Kuba Rybicki są twórcami podcastu "Dobra podróż" i przekonują, że cyfrowy nomadyzm to wolność wyboru. - To my decydujemy, skąd pracujemy i co robimy - opowiadają. - Dużo łatwiej prowadzić taki styl życia, jeśli pracuje się w branży kreatywnej. Grafik czy specjalista IT to zawody, które nie wymagają stałej obecności w firmie. Wymagają natomiast dostępności przy komputerze i uczestniczenia w zebraniach czy spotkaniach online z klientami.
Dokąd jechać?
Dlatego też wybierając miejsce do życia, cyfrowi nomadzi biorą pod uwagę strefę czasową. Dużo wygodniej pracuje się, kiedy harmonogram naszego dnia dopasowany jest do harmonogramu firmy. Sytuacja, w której wstajemy w środku nocy, żeby połączyć się z pracodawcą z drugiego końca świata, na dłuższą metę może być męcząca.
08:43 CZWÓRKA Reset - nomada 13.09.2023.mp3 Cyfrowi nomadzi - dokąd podróżują i jak pracują? (Reset/Czwórka)
- Na przestrzeni ostatniego roku kilka razy zmienialiśmy miejsce pobytu. Na początku, przez 1,5 miesiąca, mieszkaliśmy w Słowenii. Ze znajomymi wynajęliśmy dom i tam razem pracowaliśmy, chodząc jednocześnie po górach - wspomina Kasia Jadaluk. - Potem przenieśliśmy się na Sri Lankę. Spędziliśmy tam 3 miesiące i korzystaliśmy ze słońca, podczas gdy w Polsce kończyła się jesień i zaczął padać pierwszy śnieg - dodaje Kuba Rybicki.
Kolejnym przystankiem gości Czwórki był Cypr. Zanim jednak tam dotarli, Kasia przez miesiąc pracowała sama z Maroka. - W momencie, kiedy w Polsce zaczyna robić się cieplej, wracamy. To zresztą popularna praktyka wśród cyfrowych nomadów. Pół roku spędza się tam, gdzie aura jest bardziej sprzyjająca i gdzie po prostu jest taniej, tak jak na Sri Lance, a potem - wraz z majówką - wracasz do kraju na kolejne pół roku - tłumaczą rozmówcy Jeremiego Angowskiego.
Cypr - Cztery państwa na jednej wyspie | Dobra Podróż
Gdzie mieszkać?
Autorzy podcastu "Dobra podróż" radzą też, jak wybrać odpowiednie lokum w miejscu, w którym chcemy się zatrzymać na dłużej. - Jeśli wiemy, że czeka nas intensywny czas pracy, wtedy wynajmujemy własne mieszkanie i dorzucamy do tego miejsce w przestrzeni co-workingowej. Wtedy też wybieramy większe ośrodki miejskie. Takie, w których więcej osób pracuje tak jak my - mówią. - Jeśli natomiast wiemy, że nie gonią nas terminy i możemy wrzucić na luz, wybieramy mniej uczęszczane kierunki. Tak na przykład było ze Sri Lanką. Polecili nam ją znajomi, ale zaznaczyli, że musimy liczyć się na przykład z przerwami w dostawie prądu. Wtedy też zdarza nam się wynajmować pokoje albo mieszkać razem ze znajomymi. Po dniu spędzonym przy komputerze dobrze jest mieć wokół siebie ludzi - podkreślają podróżnicy.
Sprawdź też:
Od czego zacząć?
- Kuba jest fotografem i pilotem wycieczek, ja zajmuję się grafiką. Nie porzuciliśmy wielkich korporacji, bo tak naprawdę od samego początku podróżowaliśmy. To było i jest naszym celem, więc praca zarobkowa pojawiła się trochę później - wspomina Kasia Jadaluk. - Zanim podjęłam się pierwszego zlecenia online, wzięłam komputer i pojechałam na działkę, żeby sprawdzić, jak to będzie wyglądać i co może mi być potrzebne. W tej chwili jesteśmy na takim etapie, że wynajęliśmy nasze polskie mieszkania i od roku jesteśmy w ciągłym ruchu.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Jeremi Angowski
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 18.10
kul