Podróże małe i duże. Turystyka astronomiczna

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 21:23
Coraz większe zainteresowanie budzi forma turystyki niezwiązana ze zwiedzaniem miejsc na powierzchni Ziemi. - Turystyka astronomiczna pozwala na oglądanie niesamowitych zjawisk, jakie oferuje nam niebo - przekonuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Obserwowaniu niezwykłych zjawisk na niebie pomaga turystyka astronomiczna
Obserwowaniu niezwykłych zjawisk na niebie pomaga turystyka astronomicznaFoto: shutterstock/Sasin Paraksa
  • Turystyka astronomiczna – tym terminem określane są podróże w celu obserwacji zjawisk na niebie.
  • Głównie podróżujemy, żeby zobaczyć zaćmienie Słońca, zorzę polarną i Drogę Mleczną.
  • Ważne, żeby wybrać właściwy czas i miejsce na obserwacje oraz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.   

Turystyka astronomiczna to starszy brat turystyki kosmicznej, bo przecież piękno kosmosu można doskonale obserwować z Ziemi. Coraz więcej osób interesuje się zjawiskami zachodzącymi na niebie i podróżuje w ich poszukiwaniu do najdalszych zakątków naszego globu.


Turystyka astronomiczna - co można obserwować?

- Są trzy zjawiska główne, za którymi podróżuję po świecie. Pierwszym z nich jest całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce raz na kilkanaście miesięcy co prawda zdarza się na sesjach częściowych, jednak najbliższe całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero w 2135 roku - tłumaczy gość Czwórki. - Za naszego życia trudno będzie je zobaczyć, dlatego można wsiąść w samolot i polecieć w jakieś miejsce, gdzie będzie występowało. 

Kolejnym punktem na mapie poszukiwaczy zjawisk na niebie jest zorza polarna. Karol Wójcicki przekonuje, że widać ją także u nas, ale nie tak spektakularnie i nie w taki sposób jak na północy.

- Zorze polarne da się trochę dostrzec z terenu północnej Polski, bo co jakiś czas w mniejszej lub większej formie się u nas pojawiają. Jednak zawsze powtarzam, że te najlepsze zorze widoczne z naszego kraju nijak się mają do tych, nawet najsłabszych, widocznych za kołem podbiegunowym - podkreśla specjalista. - I to jest z pewnością obszar, w którym powinniśmy się znaleźć, jeśli chcemy zobaczyć to zjawisko w najlepszym wydaniu. Więc z Europy dobrze się wybrać na północ Skandynawii, Norwegii czy na koło podbiegunowe na Islandii.

 


Droga Mleczna - gdzie najlepiej ją oglądać?

Astronomiczny turysta jeździ po świecie także, żeby obserwować gwiazdy, a konkretnie Drogę Mleczną. Sezon na jej obserwacje zaczyna się wiosną i trwa do późnego lata.

W tym czasie Droga Mleczna jest widoczna także w Polsce. - Dobrze ją widać w Bieszczadach, ale w naszym kraju wtedy, gdy mamy najlepszy widok na Drogę Mleczną, noce są za krótkie i za jasne, żebyśmy tym widokiem mogli się w pełni nacieszyć - zaznacza rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Im dalej pojedziemy na południe, tym bardziej jasne centrum naszej galaktyki wznosi się ponad linię widnokręgu i prezentuje się bardziej spektakularnie. Jednak na południu Europy czasem miewamy problemy z ciemnym niebem. Stąd często wśród miłośników astronomii coraz popularniejsze są wyprawy do Afryki, do Namibii czy jak w moim przypadku w tym roku - do Australii - gdzie ten widok był naprawdę spektakularny.

Zobacz także:


Obserwacje nieba dają wiele niezwykłych doznań i sporo frajdy. Najlepszych miejsc do oglądania nieboskłonu możemy szukać na własną rękę, ale też warto skorzystać z pomocy. - Jeśli potrzebujemy sprzętu, dobrze jest skorzystać z pomocy lokalnych wielbicieli astronomii, którzy w danym miejscu mieszkają. Oni też znają okolicę jak własną kieszeń i potrafią wskazać najfajniejsze i najciemniejsze miejsca - podpowiada Karol Wójcicki. - Można też skorzystać z różnego rodzaju zorganizowanych wyjazdów, których na naszym rynku jest już coraz więcej. To jest już wiedza, której początkującym może zwyczajnie brakować, więc dobrze skorzystać z pomocy tych, którzy na temacie się znają.

 

Posłuchaj
08:50 CZWORKA/Reset - turystyka astronomiczne 11.10.2023.mp3 O turystyce astronomicznej opowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" (Czwórka/Reset)

 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 18.13

Czytaj także

Podróż autostopem. Jak zaplanować pierwszą w życiu podróż?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 10:20
W Czwórce sprawdzamy, jak podróżować autostopem. O czym warto pamiętać i jakimi zasadami się kierować? O tym opowiadają Patrycja i Dawid - doświadczeni autostopowicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowi nomadzi - jak zostać pracującym podróżnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 13:30
Nie martwi ich koniec wakacji ani to, że nadchodzi jesień. Pracują zdalnie, więc teoretycznie mogą to robić z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne, czego potrzebują, to internet i komputer. Cyfrowi nomadzi - bo o nich mowa - przyznają, że takie życie to prawdziwa wolność.
rozwiń zwiń