Czym jest biometria? Jak działa to kodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 09:45
Biometria dziś rośnie w siłę. Wykorzystując skany tęczówki oka, linii papilarnych czy twarzy, chronimy dostęp do naszych telefonów, wchodzimy na pokład samolotów, a za chwilę zapłacimy w sklepie. W Czwórce sprawdzamy, czym jest biometria. 
Biometria to przyszłość zabezpieczeń. Jak działa biometria?
Biometria to przyszłość zabezpieczeń. Jak działa biometria?Foto: Shutterstock/ImageFlow
  • Biometria ma dwie definicje. W przypadku zabezpieczeń naszych urządzeń mówimy o dziedzinie nauk informatycznych. 
  • Biometria wykorzystuje nasze dane biometryczne, np. skan twarzy, tęczówki, odcisk palca, które zamienia na specjalne kody zwane wzorcem biometrycznym. 
  • Za pomocą biometrii zabezpieczamy smartfony, tablety, laptopy. Ta technologia wykorzystywana jest też na lotniskach. Wkrótce też, dzięki niej, zapłacimy spojrzeniem za zakupy. 

Dziś mówi się, że biometria jest najbardziej efektywnym systemem zabezpieczania naszych danych. Oferuje płynne i bezpieczne rozwiązanie, które przewyższa tradycyjne metody.

Czym jest biometria?

- Aby mówić o zaletach biometrii, musimy wiedzieć, czym ona jest - mówi dr Mateusz Trokielewicz, wiceprezes Global Biometric Council. - Biometria określana jest przez dwie definicje:

  • Szersza mówi o biometrii jako dziedzinie nauk statystycznych, która zajmuje się mierzeniem żywych organizmów. Ta nauka podaje różne dane statystyczne np. jaki jest średni rozmiar śledzia w Bałtyku. 
  • Nas interesuje węższe znaczenie biometrii, czyli dziedziny nauk informatycznych, która wykorzystuje cechy naszego wyglądu, konstrukcji czy zachowania ciała człowieka do celów automatycznego rozpoznawania jego tożsamości. 

Biometria to nasz osobisty, indywidualny podpis. Mogą nim być rysy twarzy, linie papilarne (odcisk palca) czy tęczówka oka. 

Jak działa biometria?

- Rozpoznawanie i kodowanie naszych danych biometrycznych działa z wykorzystaniem specjalistycznych matematycznych metod. One przetwarzają surowe dane biometryczne na kod - wyjaśnia ekspert. - Ten kod to reprezentacje matematyczne, które są skrócone. One są budowane w taki sposób, żeby nigdy nie dało się z tego kodu, który nazywamy wzorcem biometrycznym, dojść na powrót do surowych danych biometrycznych - podkreśla. 


Posłuchaj
12:36 czwórka reset 26.10.2023 biometria17.11.mp3 O biometrii opowiada dr Mateusz Trokielewicz (Reset/Czwórka)

 

Kilka lat temu na rynku pojawiły się smartfony, w których jako zabezpieczenia mogliśmy używać odcisku naszego palca. Z czasem zostało to zmienione na skan twarzy. Dr Mateusz Trokielewicz podkreśla jednak, że przy tej zmianie na pewno nie chodziło o brak skuteczności zabezpieczenia. Wyjaśnia, że każda biometria będzie tak silna, jak silną ją skonstruujemy. - Biometria odcisku palca wykorzystywana jest od ponad 100 lat, wywodzi się z daktyloskopii. Jest skuteczna - zaznacza. 

Dane biometryczne w dokumentach

Dane biometryczne dziś zapisywane są nawet podczas procedury wyrabiania dowodu osobistego czy paszportu. Widzimy też już ich praktyczne wykorzystanie. Na lotniskach pojawiają się bramki, które sczytują nasze dane z paszportu, a następnie proszą nas o skan twarzy lub odcisk palca. 

- Te urządzenia mają za zadanie sprawdzić, czy nosiciel paszportu jest osobą, która chce przedostać się przez bramki - tłumaczy gość Piotra Firana. - Taka bramka odczytuje nasze dane i dane biometryczne z czipu na paszporcie, prosi o skan twarzy lub palca. Jeśli wszystko się zgadza, to jesteśmy przepuszczani. 

W pierwszych miesiącach od wdrożenia tej technologii na lotniskach pojawiały się błędy i awarie. Zdaniem dr. Mateusza Trokielewicza było to spowodowane tym, że algorytmy były trenowane głównie na populacji białej i głównie na mężczyznach. Jeśli ktoś należał do innej grupy populacyjnej, to mógł napotkać problem. - Pojawiały się fałszywe akceptacje i fałszywe odrzucenia - przyznaje. - Dziś algorytmy zostały udoskonalone, były mocno trenowane na szerszej reprezentacji. 

Przyszłość biometrii

Wszystkie dane biometryczne są ściśle chronione, czy to przez instytucje, w których wyrabiamy dokumenty, czy przez producentów wykorzystujących biometrię. Bez wątpienia ta technologia będzie rozwijała się dalej. 

Zobacz także:

Już pojawiają się projekty, w których biometria wykorzystywana jest do płatności. - Jedna z amerykańskich firm wprowadza metodę płatności skanem dłoni - zdradza. - Polski startup z Wrocławia testuje płatności spojrzeniem, do którego wykorzystuje fuzje skanu twarzy i skanu oka. W praktyce działa to tak, że patrzymy na terminal wyposażony w sensor biometryczny i płacimy spojrzeniem - dodaje. 

Mateusz Trokielewicz ocenia, że w najbliższej przyszłości właśnie fuzje różnych metod będą dawały najlepszą identyfikację. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Mateusz Trokielewicz (wiceprezes Global Biometric Council)

Data emisji: 26.10.2023

Godzina emisji: 17.11

pj

Czytaj także

Voiceboty - "to technologia, która ma przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 22:50
Z pół miliona rozmów przeprowadzonych przez inteligentnych asystentów głosowych z potencjalnymi klientami, tylko 10% rozmówców kończy konwersację po tym jak usłyszy, że rozmawia z botem. - Coraz częściej takie rozwiązania są wykorzystywane przez firmy - mówi Finka Heynemann, twórczyni voicebotów. - Postęp technologiczny pozwala na ich coraz lepsze działanie, a także wyższy komfort komunikacji.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze przyszłości. Postęp technologii i dylematy etyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 19:01
W Centrum Nauki Kopernik rozpoczął się Festiwal Przemiany. Jednym z punktów jego programu jest rozmowa na temat człowieka przyszłości i żołnierzy przyszłości. Prace nad nowoczesnymi technologiami trwają, a wraz z nimi pojawiają się pytania o moralność i etykę. 
rozwiń zwiń