SoundED - śpiewaj i ucz się. Powstaje aplikacja wspierająca proces uczenia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 20:56
Grupa studentów stworzyła aplikację SoundED, która stanowi połączenie światów muzyki, nauki i nowych technologii. Ma pomóc w przyswajaniu materiału. - Dzięki aplikacji możemy połączyć naukę z przyjemnością, czyli słuchaniem muzyki - mówi Anna Koziara, współtwórczyni SoundED.
SoundED to aplikacja, która dzięki muzyce i nowym technologiom ma pomóc w nauce.
SoundED to aplikacja, która dzięki muzyce i nowym technologiom ma pomóc w nauce.Foto: shutterstock/fizkes
  • SoundED to aplikacja, której twórcami jest grupa studentów.
  • Aplikacja ma wspomóc proces nauki i sprawić, że jej przyswajanie będzie przyjemniejsze. 
  • SoundED stanowi połączenie światów muzyki, nauki i nowych technologii. 
  • Dzięki niej można będzie stworzyć piosenkę edukacyjną, która pomoże w nauce materiału. 

To dobra wiadomość dla uczniów i studentów. Być może już niedługo dostępna będzie aplikacja SoundED, która ma sprawić, że nauka będzie przyjemniejsza. Jej twórcami są Anna Koziara, Jan Szymańczak Jan Bęczkowski, Oskar Krawczyk i Cezary Cap, których połączył konkurs Econverse, w ramach którego projekt został zrealizowany. O swojej aplikacji opowiadają w Czwórce.

SoundED - co to za aplikacja? 

- Dzięki aplikacji możemy połączyć naukę z przyjemnością, czyli słuchaniem muzyki - mówi Anna Koziara. - Możemy sobie stworzyć piosenkę edukacyjną, która będzie zawierała tekst opierający się na naszych notatkach czy zagadnieniu, które musimy przyswoić np. do sprawdzianu do szkoły, a nie mamy czasu się uczyć.

Jak zaznaczają goście Czwórki, użytkownicy określają swoje preferencje muzyczne oraz wybierają temat do przyswojenia (notatki, zakres informacji), natomiast system generuje spersonalizowaną piosenkę edukacyjną indywidualnie dostosowaną do potrzeb ucznia.

 

Historia na słuchawkach 

Według pomysłodawców aplikacji, świetnie się może ona sprawdzać np. do nauki historii i wszędzie tam, gdzie konieczne jest przyswajanie dat. 

- Tu ważne jest także łączenia faktów z datami wydarzeń. Odpowiednia melodia, to najlepszy sposób, aby takie daty po prostu zapamiętać - tłumaczą goście Czwórki. - Kiedyś powstały piosenki o tematyce historycznej stworzone kilka lat temu. Jej twórcy T-raperzy znad Wisły (duet Grzegorz Wasowski i Sławomir Szczęśniak - przyp.red.) nagrali piosenki m.in. o Mieszku i Bolesławie Chrobrym.

 

Źr. Youtube/ T-Raperzy Znad Wisły - Mieszko! Mieszko! - Mój Koleżko!


Mnemotechnika w grze

Rozmówcy Piotra Firana podkreślają, że ich aplikacja, to wykorzystanie kreatywnego podejścia do nauki jakim jest mnemotechnika. - Słuchamy i jednocześnie się uczymy. To technika, która ułatwia nam szybkie i skuteczne zapamiętywanie - wyjaśniają. - Możemy szybciej zapamiętać, to, co nam wpada w ucho, przez co nasz mózg pamięta to razem z kontekstem i muzyką, która leciała.

Źr. Youtube/ T-Raperzy Znad Wisły - Zygmunt Stary (Oficjalny teledysk)


Startup z przyszłością

Choć prace są już mocno zaawansowane, na razie jednak uczniowie na aplikację muszą poczekać. - Oczywiście bardzo chcielibyśmy wprowadzić SoundED  w niedalekiej przyszłości. Dlatego też nawiązaliśmy współpracę z różnymi instytucjami, tak jak np. Digital University, który objął nasz projekt honorowym patronatem i zobowiązał się do pomocy we wszelkiego rodzaju zagadnieniach merytorycznych - podkreślają młodzi programiści.

- Dodatkowo wspiera nas Liceum Społeczne w Milanówku, które bardzo wierzy w nasz projekt. Obecnie pracujemy nad opracowaniem finalnej koncepcji, doszlifowanie jej, aby móc ruszyć z pracą już w bardzo niedalekiej przyszłości i aby aplikacja SoundED mogła służyć w rozwoju młodzieży już w niedługim czasie - dodają.


Źr. Youtube/T-Raperzy znad Wisły/Kazimierz Wielki


Posłuchaj
14:03 CZWORKA/Reset aplikacja SoundED - _muzyka_ (mp3) 2024_01_04-17-08-05.mp3 O aplikacji do nauki SoundED opowiadają jej twórcy (Reset/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Anna Koziara, Jan Szymańczak Jan Bęczkowski, Cezary Cap (Twórcy aplikacji SoundED)

Data emisji: 04.01.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/ans

Czytaj także

Interaktywna platforma dla studentów medycyny. By uczyć się łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 10:47
Weronika Gromek, Maja Czerniachowska i Oliwia Kaczmarczyk, studentki kierunku lekarskiego, wzięły sprawy w swoje ręce i w czasie lockdownów zaczęły tworzyć treści, które pomagają w nauce studentom medycyny. Cała opracowana przez nie wiedza trafiła na interaktywną platformę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inkubator UW. "Tutaj marzenia przekształcają się w realne biznesy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:50
Pod skrzydłami Inkubatora UW młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości.  To miejsce, w którym studenci, doktoranci i pracownicy UW przekształcają swoje pomysły i marzenia w realne biznesy.
rozwiń zwiń