Polskie Radio
Section05
anatomia człowieka

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski genetyka

Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski mózg STYL ŻYCIA biologia matematyka filozofia NAUKA Przemysław Cięgotura

Czym jest ból i dlaczego przez niego cierpimy?

Każdy zna to uczucie, kiedy dopada nas ból. Bardzo często oznacza, że coś złego dzieje się z naszym organizmem, choć może też być reakcją na wysiłek fizyczny lub naturalne procesy zachodzące w naszym ciele. Niezależnie od jego pochodzenia, nasilenia i charakteru, utrudnia funkcjonowanie i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie i dieta zdrowie ból głowy ból brzucha lekarz medycyna migrena mózg

O czym decydują półkule mózgu?

Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Składa się z dwóch półkul, w których umiejscowione są różne zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. To właśnie stopień rozwinięcia tych struktur decyduje o tym, czy jesteśmy humanistami czy umysłami ścisłymi, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, czy myślimy twórczo czy logicznie.
Zobacz więcej na temat:  biologia fizyka mózg STYL ŻYCIA umysł magazyn wakacyjny