Żołnierze przyszłości. Postęp technologii i dylematy etyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 19:01
W Centrum Nauki Kopernik rozpoczął się Festiwal Przemiany. Jednym z punktów jego programu jest rozmowa na temat człowieka przyszłości i żołnierzy przyszłości. Prace nad nowoczesnymi technologiami trwają, a wraz z nimi pojawiają się pytania o moralność i etykę. 
Żołnierz przyszłości. Naukowcy pracują nad technologiami, które pomogą żołnierzom przyszłości.
Żołnierz przyszłości. Naukowcy pracują nad technologiami, które pomogą żołnierzom przyszłości. Foto: Shutterstock/K_E_N
  • W Centrum Nauki Kopernik trwa Festiwal Przemiany. Wydarzenie, które w centrum stawia człowieka. 
  • Tegorocznym hasłem wydarzenia jest "Superorganizm. Czy ciało ma granice?".
  • Jednym z tematów festiwalowej debaty będzie żołnierz przyszłości. 
  • Nowe technologie, genetyka, biotechnologia i im pokrewne nauki od lat wykorzystywane są przez instytuty badawcze by rozwijać możliwości wojskowe, także możliwości żołnierzy. 
  • Są  cztery technologie, które eksperci uznali za technologie najbliższej przyszłości. 
  • Taki rozwój stawia też przed nami dylematy etyczne i moralne. 

W Centrum Nauki Kopernik wystartował Festiwal Przemiany w jego centrum postawiony jest człowiek, a hasłem przewodnim jest: "Superorganizm. Czy ciało ma granice?". W Czwórce profesor Łukasz Kamieński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, który będzie jednym z gości wydarzenia zdradza jak może wyglądać żołnierz przyszłości. 

Żołnierze przyszłości

Amerykanie od dłuższego czasu rozwijają projekty udoskonalania żołnierzy za pomocą biotechnologii: od środków psychochemicznych po profilowanie genetyczne, od inteligentnych strojów i egzoszkieletów po poszerzanie zmysłów i percepcji.

- Od początku XXI wieku, wraz z rewolucją biotechnologiczną i nowymi możliwościami, jakie zaczęły dawać nowe technologie od genetyki po neurobiologię, od inżynierii reprodukcyjnej po psychofarmakologię, różne instytuty badawcze prowadzą różne projekty - mówi gość Piotra Firana. - Projekty prowadzone są też na zlecenie armii, a prowadzi je przede wszystkim katalizator innowacyjności wojskowej w Stanach Zjednoczonych czyli Agencja ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA). Zaczęto finansować i projektować różnorodne programy i projekty służące udoskonalaniu ciała człowieka, a potem również jego umysłu - dodaje.

Postęp technologii i nowe możliwości 

Technologie, o których mowa zwykłym ludziom kojarzą się raczej ze światem znanym z komiksów Marvela albo filmów science-fiction. - Trzeba pamiętać, że to są projekty. Nic z tych super nowoczesnych gadżetów nie weszło do służby ani nie przeszło testów, choć trwają nad nimi prace - wyjaśnia profesor Łukasz Kamieński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Posłuchaj
15:09 czwórka reset 05.10.2023 żołnierz przyszłości.mp3 O nowoczesnych technologiach i żołnierzach przyszłości opowiada profesor Łukasz Kamieński (Reset/Czwórka)

 

Czwórkowy gość zdradza, że w 2019 roku panel ekspertów z Departamentu Obrony, ekspertów różnych dziedzin dostał zlecenie by zidentyfikować technologie, które obecnie wyłaniają się i dają nadzieje na rozwój, a później mogą wejść do wyposażenia amerykańskich sił zbrojnych. 

Specjaliści w raporcie wskazali na cztery takie technologie:

  • dwie z nich dotyczą poszerzania i rekonfigurowania zmysłów, w tym percepcji, wzroku, słuchu. 
  • trzecia to egzoszkielet bojowy - czyli corobot, którego żołnierz nakłada i on odciąża jego mięśnie, dzięki czemu może przenosić ciężkie ładunki, nie męcząc się. 
  • czwarta technologia to interface mózg-maszyna, czyli połączenie mózgu człowieka z oprogramowaniem komputerowym, a w przyszłości wspomaganym przez algorytmy maszynowego uczenia się. 

Technologie przyszłości - wątpliwości natury moralnej

Badacze pracują nad udoskonaleniami, chcą wyjść poza to co jest możliwe naturalnie. To oczywiście nasuwa liczne wątpliwości natury etycznej i moralnej. 

Już od wieków chciano wpływać na świadomość żołnierzy. Przeróżne techniki były wdrażane już w czasie pierwszej czy drugiej wojny światowej. Dziś wkracza tu technologia i biotechnologia. 

- Automatyzacja pewnych zachowań jest elementem treningu wojskowego, żeby uczynić z żołnierza na polu bitwy trochę bezrefleksyjnego aktora - zauważa profesor. - W tej terminologii chciałbym uniknąć uprzedmiotowienie żołnierza, ale nie znaczy to, że takiego podejścia nie ma. DARPA już w 2001 roku uznała, że to człowiek jest najsłabszym ogniwem tego systemu. 

Naukowcy zajmujący się biotechnologią i tworzący nowe rozwiązania dla wojska zdają sobie sprawę z wyzwań i dylematów etycznych. Dlatego nad ich pracą czuwają specjalne komisje. 

Sprawdź też:

Podejście Zachodu do nowych technologii cały czas w centrum stawia człowieka. Jednak już nieco inaczej może to wyglądać w krajach azjatyckich np. w Chinach. - Tam rozwijane są podobne projekty, procuje sie nad połączeniem AI, neurobiologii i neurotechnologii - wyjaśnia ekspert.  - największym wyzwaniem XXI wieku może być dylemat: czy pozostajemy wierni naszym wartościom, stawiamy granice by nie podważać idei człowieczeństwa, ale pozwalamy się wyprzedać rywalom, czy poświęcamy wartości. 

Te i inne tematy zostaną poruszone podczas debaty o człowieku przyszłości na Festiwalu Przemiany, w niedzielę (8.10) w Centrum Nauki Kopernik. Spotkanie o żołnierzu przyszłości z profesorem Łukaszem Kamieńskim zaplanowane jest na godzinę 13.00.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: profesor Łukasz Kamieński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data emisji: 05.10.2023

Godzina emisji: 17.13

pj

Czytaj także

Voiceboty - "to technologia, która ma przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 22:50
Z pół miliona rozmów przeprowadzonych przez inteligentnych asystentów głosowych z potencjalnymi klientami, tylko 10% rozmówców kończy konwersację po tym jak usłyszy, że rozmawia z botem. - Coraz częściej takie rozwiązania są wykorzystywane przez firmy - mówi Finka Heynemann, twórczyni voicebotów. - Postęp technologiczny pozwala na ich coraz lepsze działanie, a także wyższy komfort komunikacji.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępczość na cenzurowanym - Sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:28
Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. 
rozwiń zwiń