- Chat GPT jest jedną z najszybciej rozwijających się innowacji na świecie.
- Został wytrenowany na zbiorze danych, również tych pochodzących z artykułów z Wikipedii.
- Coraz częściej przy zbieraniu danych sięgamy do jego zasobów, jednak dane przetwarzane przez algorytmy trudno uwiarygodnić, bo nie podają źródeł.
- - Korzystanie z wiedzy Chatu GPT odbywa się na odpowiedzialność użytkowników - mówi Natalia Ćwik, Dyrektorka Generalna (CEO), Stowarzyszenie Wikimedia Polska.
Chat GPT został wytrenowany na zbiorze danych, również tych pochodzących z artykułów z Wikipedii. Ten projekt oparty na sztucznej inteligencji - jest jedną z najszybciej rozwijających się innowacji na świecie. Chat GPT - mimo wielu zalet, zdaniem ekspertów ma także szereg wad. Wśród użytkowników, a także obserwatorów rozwoju sztucznej inteligencji, pojawiają się pytania o zagrożenia jakie ze sobą niesie, wśród nich: czy sztuczna inteligencja może być zagrożeniem dla najpopularniejszego źródła wiedzy w sieci, Wikipedii?
Chat GPT - skąd bierze informacje?
- Do redagowania danych chat GPT trenowany był na różnego rodzaju źródłach, artykułach, książkach, ale też ogromnej ilości materiałów z internetu. Najprawdopodobniej również na Wikipedii, ponieważ jest to gigantyczny zbiór danych, zbiór informacji - mówi Natalia Ćwik, Dyrektorka Generalna Stowarzyszenia Wikimedia Polska. - Użytkownik korzysta z Chatu na własną odpowiedzialność, ponieważ nie jesteśmy w stanie weryfikować informacji skąd pochodzą przekazywane przez niego dane.
Jak przyznaje rozmówczyni Piotra Firana, pojawiające się informacje przygotowane przez Chat GPT są zbiorem różnych danych pochodzących z różnych miejsc. Są one zbierane i przetwarzane przez algorytmy, ale sztuczna inteligencja nie podaje i nie powołuje się na źródła ich pochodzenia.
Jak redagowane są hasła w Wikipedii?
- W Wikipedii zasada jest dokładnie odwrotna. Jedną z podstawowych zasad osób tworzących hasła jest podanie źródeł. Najlepiej, żeby to były źródła łatwo dostępne dla użytkownika, tak żeby on sam mógł sam zweryfikować informacje, które są tam zawarte - tłumaczy gość Czwórki. - To pozwala na ich weryfikację, ale także daje możliwość sprawdzenia ich czy porównania.
Jak podkreśla rozmówczyni Piotra Firana, polska Wikipedia przeszła ogromną ewolucję przez ostatnie lata. Wolontariusze opracowujący poszczególne hasła bardzo przywiązują wagę do tego, aby każda informacja była wiarygodna i poparta odpowiednimi odnośnikami.
- To jest wiedza cały czas uzupełniania i otwarta do edycji, dlatego hasła mają opcję "edytuj", po to, żeby mieć dostęp do jak największej liczby informacji - zaznacza Natalia Ćwik. - Jeżeli mówimy o ideowym, misyjnym podejściu, to również naszą rolą jest zwiększanie dostępu do źródeł. Mimo, że pochodzące z naszych stron informacje są wykorzystywane przez Chat GPT, nie obawiam się, że zastąpi on Wikipedię, bo tam przekazane dane raczej trzeba sprawdzać. Wikipedia natomiast przede wszystkim jest nie tylko wiarygodna, ale także jest doświadczeniem dla użytkowników, ale także dla osób ją tworzących.
15:16 CZWORKA/Reset - chat_GPT wilipedia 15.11 2023.mp3 Natalia Ćwik z Wikimedia Polska o Chacie GPT i sposobach korzystania sztucznej inteligencji z zasobów internetowych (Reset/Czwórka)
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Natalia Ćwik, Dyrektorka Generalna (CEO), Stowarzyszenie Wikimedia Polska.
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 17.15
aw/pj