Eksperci zalecają, by zastrzec swój PESEL co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku. NASK poinformowała, że eksperci podkreślają, że narażone na wyciek danych mogą być również osoby, które nie korzystały z usług firmy ALAB.
"Analiza wykazała, że doszło również do kradzieży wyników badań wykonywanych na zlecenie innych placówek medycznych, nienależących do grupy ALAB" - dodał NASK.
Eksperci przekazali, że wśród danych, które można znaleźć w upublicznionych wynikach badań, znajdują się m.in.: imię, nazwisko i PESEL osoby badanej. Polecają też, co zrobić gdy dane zostały upublicznione. Należy być przygotowanym i świadomym tego, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać. Ze wzmożoną czujnością traktować przychodzące wiadomości e-mail, SMS, wiadomości w komunikatorach i połączenia telefoniczne. Zawsze należy weryfikować ich nadawcę w instytucji, którą - jak twierdzi - reprezentuje.
Zalecają by skorzystać z nowej możliwości i zastrzec numer PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.
Podają też instrukcję jak zastrzec swój PESEL. Należy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie. Zalogować się do aplikacji mObywatel (wersja stacjonarna), np. wykorzystując Profil Zaufany. Wybrać polecenie "Zastrzeż PESEL".
Żeby sprawdzić czy dane są zagrożone, należy wejść na stronę: https://bezpiecznedane.gov.pl i wybrać polecenie "Sprawdź dane".
"Uwaga: w serwisie znajdują się wyłącznie dane dotychczas ujawnione przez przestępców. Ich liczba może się zmienić" - podkreśliła NASK.
Zastrzeżenie numeru PESEL
Jak informowało wcześniej Ministestwo Cyfryzacji od 17 listopada, każdy Polak może zastrzec swój numer PESEL. Ci, którzy to zrobią, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane, na przykład ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać. Będzie to możliwe po całkowitym wdrożeniu systemu, czyli w czerwcu 2024 roku.
Samo zastrzeżenie PESEL-u to pierwszy etap procesu, który zapewnieni ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości.
- Możemy już zastrzec swój PESEL. I mogą się integrować z naszym systemem banki. Dzięki temu, kiedy to już ruszy w pełnym wymiarze od 1 czerwca, możemy być pewni, że wiele osób będzie miało już włączoną usługę, a po drugie, że banki będą miały czas, żeby się do tego przygotować - wyjaśnił wtedy ówczesny minister cyfryzacji.
Czytaj także:
PAP/IAR/PR24.pl/mk