Dzień Ubezpieczenia Samochodu. OC jest obowiązkowe. Jego brak może nas słono kosztować

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 19:36
1 lutego nazywany jest Dniem Ubezpieczenia Samochodu. To doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim posiadaczom pojazdów, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce i we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego brak może nas słono kosztować. 
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.Foto: shutterstock/BLACKWHITEPAILYN
  • 1 lutego to Dzień Ubezpieczenia Samochodu - przy tej okazji warto przypominać o obowiązkowym OC. 
  • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu.
  • Policja za brak OC nie wystawia mandatów, sporządza jednak notatkę do Funduszu Gwarancyjnego. 
  • Za brak OC grożą nam poważne konsekwencje finansowe. 
  • Zakres OC zawsze jest taki sam - różna może być cena.  

Dane z końca października 2022 roku wykazały, że w Polsce liczba pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC to prawie 32 miliony. Ważną polisę wtedy posiadało zaledwie 21,1 miliona. 

 OC jest obowiązkowe

- OC PPM to ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych. Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć obowiązkową polisę - mówi Agnieszka Durska, rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Musimy wykupić takie ubezpieczanie z chwilą rejestracji pojazdu. Kupujemy i jeździmy bezpieczne. Dlaczego warto to zrobić? - Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC to ponad 5 milionów euro w szkodach osobowych i ponad 1 milion euro w szkodach w majątkowych - jeśli my nie mamy takich pieniędzy we własnej kieszeni, to lepiej nie ryzykujmy. 

Policja podczas kontroli drogowych niejednokrotnie spotyka się z tłumaczeniami kierowców, którzy mówią, że zapomnieli przedłużyć ubezpieczenia. - Pozornie dobra informacja dla kierowcy jest taka, że nie grozi mu z naszego poziomu żadna odpowiedzialność - mówi nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Jednak już sporządzona notatka, a mamy obowiązek taką sporządzić, do Funduszu Gwarancyjnego spowoduje to, że gdy kierujący zobaczy, ile będzie musiał zapłacić za brak OC, to szybko pobiegnie ubezpieczyć samochód.


Posłuchaj
12:23 czwórka reset 01.02.2024 ubezpieczenie samochodu 17.12.mp3 Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe - dlaczego trzeba o nim pamiętać? (Reset/Czwórka)

 

Goście Czwórki zauważają, że często kupując auto "przejmujemy" polisę ubezpieczeniową od sprzedającego. Później niestety zapominamy o jej przedłużeniu. Polisa wygasa, a nad nami wisi groźba bardzo nieprzyjemnej grzywny. - W przypadku spowodowania szkody mamy obowiązek ją zlikwidować - nie tylko na mieniu, ale i na osobie - wyjaśnia specjalistka od ubezpieczeń. - Nieprzyjemna kwota to ta, kiedy z własnej kieszeni musimy zapłacić za wypadek. Kilka-kilkanaście tysięcy kosztuje zwykła stłuczka, przy szkodach na osobie - to ogromne pieniądze. 

Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Nakaz wykupienia ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) obowiązuje w Polsce i całej Unii Europejskiej. - Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć OC, rowerzystom i użytkownikom hulajnóg zalecamy wykupienie OC w życiu prywatnym i ubezpieczanie NNW czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków - wymienia gość Mateusza Kulika. 

Od kilku lat funkcjonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) w którym w każdej chwili możemy sprawdzić czy mamy aktywne ubezpieczenie, mogą to zrobić również specjaliści i kontrolujący nas. - Dziś nie ma możliwości, żeby kara nas nie spotkała - mówi nadkomisarz Robert Opas. - Warto wozić ze sobą choćby skan ubezpieczenia, by nie musieć wzywać policji, jeśli nie ma takiej konieczności. Przyjazd policji do stłuczki to też koszty - zawsze jesteśmy zobowiązani wystawić mandat. 

Ile kosztuje polisa OC?

Polisę OC wykupujemy raz do roku, raz na pół roku lub co miesiąc. - Średnia składka OC to około 500 zł i ta cena utrzymuje się już od kilku lat. Jak popatrzymy na skalę i sumę gwarancyjną w ubezpieczeniu to jest to naprawdę niewiele - mówi ekspertka. - Nie ma sensu oszczędzać w tak głupi sposób. Gdy płacimy w ratach to pamiętajmy o nich - jeśli nie zapłacimy to polisa się automatycznie nie przedłuży. Ochrony wtedy nie będzie - przestrzega. 

Zakres ubezpieczenia OC u każdego ubezpieczyciela jest taki sam - wyznaczają go przepisy ustawy. Cena zaś może być różna. 

Sprawdź też:

Po co nam AC?

Wybierając ubezpieczyciela często wykupujemy od cały pakiet ubezpieczeń. Lawirujemy między idealną ceną za zakresem ubezpieczenia. - Oprócz OC często kupujemy AC (Autocasco) i Assistance. To ochrona naszego majątku - mówi Agnieszka Durska. 

- Cena ubezpieczenia AC zależy od wartości naszego samochodu, ale też zakresu ubezpieczenia jaki wybierzemy - podkreśla. - Szukajmy dobrych ubezpieczycieli, porównujmy, sprawdzajmy, by ochrona była skuteczna - nie najtaniej tylko jak najlepiej. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

GośćAgnieszka Durska (rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Ubezpieczeń), nadkomisarz Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 01.02.2024

Godzina emisji: 17.12

pj

Czytaj także

Czarny lód na drodze. Zachowaj czujność i zwiększ odległość od innych aut

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 11:11
Na drodze o tej porze roku może pojawić się czarny lód, tworzy się on niezwykle szybko, niespodziewanie. To zjawisko zwane jest też gołoledzią lub, potocznie, szklanką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubezpieczenie mieszkania. Co i od czego ubezpieczamy?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 18:00
Najczęściej słyszymy o ubezpieczeniu aut, wyjazdów wakacyjnych czy smartfonów. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się ubezpieczenia mieszkań, ale i rzeczy w nich gromadzonych. 
rozwiń zwiń