Studia MBA - gdzie najlepiej studiować? Ranking MBA 2024 pomoże

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 11:20
Niedawno miesięcznik "Perspektywy" opublikował Ranking MBA 2024. Pokazuje on, które z prowadzonych w Polsce studiów MBA są rzetelne i odpowiadają międzynarodowym standardom. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w świetle afery wokół Collegium Humanum. 
Ranking MBA 2024 jest wskazówką dla tych, którzy chcą podjąć studia dla kadry menadżerskiej.
Ranking MBA 2024 jest wskazówką dla tych, którzy chcą podjąć studia dla kadry menadżerskiej. Foto: shutterstock/Dragana Gordic
  • Miesięcznik "Perspektywy" od 2002 roku publikuje ranking MBA.
  • Pod uwagę branych jest wiele kryteriów. Między innymi program, jego nowoczesność, kadra szkoląca i akredytacja międzynarodowych instytucji.
  • Ranking MBA 2024 został opublikowany pod koniec lutego. Wśród najlepszych znalazły się ex æquo dwie warszawskie uczelnie.
  • O rankingu opowiada Ewa Barlik, redaktor naczelna portalu mba.perspektywy.pl.

Publikowany od 2002 roku ranking MBA, w coraz większym stopniu staje się "wyceną rynkową" prowadzonych w Polsce programów MBA. Odzwierciedla to skład kapituły, w której główną grupą są wybitni menadżerowie, szefowie kluczowych firm i instytucji działających na rynku polskim i międzynarodowym. 


Ranking MBA 2024 - który program najlepszy?

29 lutego "Perspektywy” opublikowały Ranking MBA 2024, w którym wskazano uczelnie, które mogą pochwalić się programami MBA prowadzonymi według najlepszych międzynarodowych standardów.

- Odsyłam do rankingu, który może być pomocny zwłaszcza przy wyborze uczelni, jeżeli planujemy podjąć takie studia. Daje on rozeznanie, jak kształtuje się ten rynek - mówi gość Czwórki. - Zwycięzcami tegorocznego rankingu są dwie uczelnie warszawskie ex æquo, czyli Szkoła Główna Handlowa i Akademia Leona Koźmińskiego. Na podium znalazł się także Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.


Jakie kryteria brano przy ocenie najlepszych programów MBA?

Jak zaznacza rozmówczyni Mateusza Kulika, czołówka listy pokazuje, że nie ma podziału na uczelnie prywatne i publiczne. Wszystkie studia tego typu są studiami podyplomowymi i płatnymi. W tym wypadku liczą się programy realizowane przez poszczególne uczelnie.

- Kryteriów rankingu jest wiele. Jest to zarówno sam program, który jest oceniany przez kapitułę tego rankingu, jak również kadra, która kształci osoby zapisane na studia - tłumaczy specjalistka. - Brano również pod uwagę nowoczesność kształcenia i nowości w programach, takie jak wprowadzenie do programu studiów zasad ESG. W tej chwili są one zasadnicze w biznesie. Jest to wrażliwość w biznesie na sprawy społecznej i ekologicznej przejrzystości.



Wśród wielu kryteriów wprowadzono również ocenę równości szans kobiet i mężczyzn zarówno wśród kadry, jak i wśród absolwentów. Pod uwagę także brano opinie i oceny absolwentów oraz rozwój ich kariery. - To jest najbardziej wymierny wskaźnik sukcesu, który jest również głównym wskaźnikiem w bardzo znanym rankingu MBA drukowanym przez Financial Times - zaznacza Ewa Barlik. - Znalazła się w nim tylko jedna polska uczelnia.


MBA - standard ceniony w świecie biznesu 

MBA stanowi standard na świecie w kształceniu menadżerów i liderów najwyższej klasy. To bardzo wysoko cenione wykształcenie wśród znaczących i międzynarodowych firm. Specjalistka zaznacza, że jest to rodzaj trudnych, a zarazem bardzo ciekawych studiów. Ich wybór może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy i doświadczenia kadry menedżerskiej.

Ewa Barlik zauważa, że na rynku jest wiele szkół i placówek oferujących programy MBA. Jest ich obecnie blisko 150, z czego tylko siedem oferuje programy akredytowane przez międzynarodowe instytucje takie jak brytyjska AMBA i europejski EKUZ. Na rynku nie brakuje niestety tych, które proponują programy quasi MBA. 


Posłuchaj
15:53 CZWORKA/Reset - studia MBA 06.03.2024.mp3 O rankingu MBA 2024 opowiada Ewa Barlik, redaktor naczelna portalu mba.perspektywy.pl (Reset/Czwórka)

 


Ile trwają studia MBA?

Według tych najwyższych standardów studia MBA trwają cztery semestry. - Tyle potrzeba, żeby wyrobić program w ciągu 500 godzin, które odbywają się fizycznie na uczelni. To nie są spotkania online, grupa rzeczywiście spotyka się z instruktorem, z wykładowcą i ćwiczy różne trudne rzeczy z zakresu zarządzania - tłumaczy gość audycji. - Myślę, że przy wyborze programu podpowiedzią będą zawsze międzynarodowe akredytacje i jego uznanie w rankingach.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Ewa Barlik (redaktor naczelna portalu mba.perspektywy.pl)

Data emisji: 6.03.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/wmkor

Czytaj także

Program "UsuwaMy bariery" - jak podnosi kompetencje cyfrowe Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 20:11
Mniej niż połowa Polaków i Polek posiada podstawowe kompetencje cyfrowe - tak wynika z niedawno opublikowanego raportu Eurostat. - To mniej niż europejska średnia, dlatego Fundacja Zwolnieni z Teorii i Autopay stworzyli program "UsuwaMy bariery" - mówi Weronika Chmielewska, z Fundacji Zwolnieni z Teorii. - Ma on zmniejszyć dysproporcje umiejętności cyfrowych wśród Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#Otwarci na Biznes - jak z sukcesem rozwinąć swoją firmę?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 10:10
W audycji m.in. porozmawiamy o kursie #Otwarci na Biznes. To projekt skierowany do młodych, którzy myślą o założeniu swojej firmy.  
rozwiń zwiń