Gry komputerowe. Jak wpływają na mózg człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 08:20
Dzisiejsi nastolatkowie grają w gry komputerowe już od bardzo wczesnego dzieciństwa. Jaki ma to związek z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu? 
Branża gier wideo bardzo szybko się rozwija.
Branża gier wideo bardzo szybko się rozwija.Foto: Anton27/shutterstock.com

Gry typu strzelanki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość i refleks, w grach zespołowych rozwijamy umiejętności interpersonalne, gry logiczne i strategiczne rozwijają pamięć, a jeszcze inne sprawiają, że mózg staje się… neuroplastyczny.

Jak podkreślają eksperci, to, ze gry nas wciągają spowodowane jest właśnie faktem, że angażują do pracy dużą część naszego mózgu. - Gry mogą powodować uzależnienie i nierzadko psują nam "zwykłe" życie, ale jednocześnie rozwijają wiele dodatkowych umiejętności - tłumaczył w Czwórce neurofizjolog dr Paweł Boguszewski z Polskiej Akademii Nauk. - Te zdolności oczywiście ograniczone są do konkretnych sytuacji, nie przenoszą się na codzienność. Bo gry nie są zabawką edukacyjną.

Przedstawiciele branży gamingowej Łukasz Łopuszyński i  Wojciech Janek wyjaśniali, że gaming to aktywność niezwykle popularna wśród młodych ludzi, więc tego trendu nie da się zatrzymać. - Gry mogą rozwijać, poprawiać koncentrację, dają poczucie wspólnoty, uczą kompetencji miękkich, ale także działania pod presją czasu - opowiadali. - Są badania według których ludzie, którzy dziś wciąż się uczą, w przyszłości będą pracować w zawodach, jakich jeszcze nie ma. Być może część z nich będzie e-sportowcami.

Czy korzystanie z gier komputerowych wpływa na pamięć dzieci i umiejętność kontrolowania swojego zachowania?  Czy w dorosłym już życiu daje młodym ludziom jakieś korzyści? O tym opowie dr Magdalena Rowicka, gość najbliższego wydania audycji. 

***

Na "Wieczór z Czwórką" - we wtorek (08.08) o godz. 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Czytaj także

Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:00
W trakcie pandemii granie w gry stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu. Okazuje się jednak, że często długie przesiadywanie przed ekranem z padem w ręku nie zawsze ma pozytywne skutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt Tetrisa". Jak gry wpływają na postrzeganie świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:50
To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat.
rozwiń zwiń