Psychologia pozytywna. Jak nauczyć się ufać sobie?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 13:40
Jeśli choć raz w życiu zadaliście sobie pytanie "co jest ze mną nie tak?", to nasz gość psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz, wyjaśni, dlaczego tak się stało.
Jak radzić sobie z emocjami i co zrobić,że nie dać się im ponieść?
Jak radzić sobie z emocjami i co zrobić,że nie dać się im ponieść?Foto: Shutterstock/Max4e Photo

"Ja - Kobieta, której nie znałam. Jak nauczyć się ufać sobie" to nowa książka gościa Czwórki. Tatiana Mindewicz-Puacz radzi w niej, jak mierzyć się z tym, co aktualnie się przeżywa – na przykład z lękiem, który odczuwa się nawet wówczas, kiedy nic złego się w życiu nie dzieje.

- Najlepsza moc to ta, która płynie z nas i jest niezależna od tego, co dzieje się na zewnątrz. Zapisujmy swoje myśli, by z czasem nauczyć się kontrolować to, jak prowadzimy nasze życie.– mówiła w Czwórce Tatiana Mindewicz-Puacz. - Myśli mają moc sprawczą. Warto więc "wyciągać" je sobie z głowy, zapisywać, zachowywać. Dzięki temu możemy sami decydować, co myślimy o sobie, ale także - z drugiej strony - możemy odrzucić te negatywne emocje.

Jak tłumaczyła ekspertka, jest mnóstwo ludzi, którzy - choć pozornie świetnie sobie w życiu radzą - "nie mają zgody na siebie". - To ludzie, którzy są delikatniejsi niż wyglądają, są nieśmiali, choć starają się tak nie zachowywać, na zewnątrz są szalenie przebojowi, jednak to zupełnie nie zgadza się z ich wnętrzem. Nieśmiałość jest lękiem przed byciem sobą i jedni z nas potrafią ze sobą żyć, a inni muszą odbyć długą drogę, by się tego nauczyć.

- Robimy w życiu różne zrywy, a potem wracamy do "starych siebie", bo tak naprawdę boimy się zmian. Tymczasem złe emocje miną. Jeśli je przetrzymamy, zaczną dziać się cuda – podkreśla psychoterapeutka, która zagości w Czwórce we wtorkowy wieczór.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (14.11) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

kul

Czytaj także

Czy wizyta u psychologa to nadal temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 18:00
Wśród części z nas nadal pokutuje przekonanie, że problemy są oznaką słabości i jeśli musimy o nich opowiedzieć, to częściej naszym powiernikiem staje się przyjaciel, nie specjalista. Czy wizyta u psychologa i psychiatry to nadal temat tabu? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla kogo terapia? "Jej skuteczność w dużej mierze zależy od pacjenta"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:02
Za nami już chyba czasy, kiedy ludzie wstydzili się przyznać, że korzystają z pomocy terapeuty. Dzisiaj robi to wiele osób, które w dodatku nie wstydzą się do tego przyznać.  
rozwiń zwiń