Jak wyćwiczyć w sobie uważność?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 19:00
Uważność to skupianie uwagi na teraźniejszości i sposób, żeby uspokoić umysł. Czy można ją wyćwiczyć przy filiżance herbaty? O tym porozmawiamy w najbliższej audycji.
Mindfulness to nauka uważności w działaniu, skupienie się na tu i teraz
Mindfulness to nauka uważności w działaniu, skupienie się na "tu i teraz"Foto: leninscape/Pixababy/CC0 Creative Commons

Uważność w sensie potocznym dotyczy wrażliwości, skupienia, umiejętności dostrzegania pewnych rzeczy. Praktykowanie uważności zaś ma być uświadamianiem sobie tego, co w tym momencie jest obecne i w tym kontekście ma dwa wymiary: formalny i nieformalny. Nieformalny dotyczy świadomości odnośnie do tego, co w danym momencie robimy i doświadczamy.

Jednym ze sposobów na praktykowanie uważności czy redukcji codziennych stresów jest, "osadzanie" się czy "gruntowanie" w danym momencie. - W uważności, nazywanej też "mindfulness", nie chodzi tylko o to, żeby cały czas być szczęśliwym. Chodzi o to, żeby dawać sobie pole do czucia różnych emocji i przeżywania różnych stanów – tłumaczyła w Czwórce Weronika Liberska, autorka projektu EDUważność. - Chodzi o bycie w świadomości tu i teraz.

Mieszkańcy Dalekiego Wschodu ćwiczą uważność w byciu przy sobie i byciu z innymi podczas tradycyjnych ceremonii parzenia herbaty. Do tego potrzebna jest cisza, co raczej nie kojarzy się z naszymi pogaduchami przy kubku tego napoju. Jak wyglądają zatem herbaciane warsztaty z uważności? Czy to forma terapii grupowej?

Goście audycji: Kamila Drężek, psycholog, psychoterapeuta i Łukasz Drężek, terapeuta uzależnień – z miłości do herbaty i doświadczania wewnętrznej harmonii - stworzyli projekt "Łyk Ciszy". Skupia się on na wydobyciu terapeutycznego charakteru spotkań herbacianych. Praktyka "Łyk Ciszy" kształtuje uważność, uaktywnia procesy samoregulacji a w konsekwencji wpływa na poczucie harmonii, spokoju i szczęścia.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" - w poniedziałek (01.01) o 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Praca nad sobą, okiełznanie emocji, życzliwość. Co jeszcze? 13 zasad ludzi sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 09:33
- Każdego dnia pracujmy nad tym, jakie mamy cele, czego chcemy się jeszcze w życiu nauczyć i co chcemy zdobyć. Warto panować nad swoimi emocjami i być życzliwym dla świata - wyliczał Fryderyk Karzełek, mentor i szkoleniowiec z dziedziny rozwoju osobistego.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczuciownik. "Twoje ciało mówi o kondycji głowy"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 10:55
Ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. - Nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je dostrzegli, zauważyli i zajęli się nimi - przekonują w Czwórce autorki "Uczuciownika", psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka.
rozwiń zwiń