- Gościem audycji jest Marlena Ewą Kazoń, psychoterapeutka par i małżeństw.
- W Czwórce rozmawiamy o przejmowaniu od współpartnera emocji i przekonań.
- Mówimy też o przeniesieniu i osobowości zależnej.
Każdy z nas odczuwa emocje. Może je rozpoznawać, wsłuchiwać się w nie, ale także może je przejmować od kogoś, np. od partnera. - Żyjąc z kimś, nabywamy pewne cechy, pewne przywiązania i też pewne emocje na wskutek tego, że jesteśmy ze sobą blisko. Doświadcza tego wiele par - mówi gość Czwórki. - W psychoterapii, którą prowadzę, jest taka sesja poświęcona temu, co mam od partnera, a co od partnerki. Identyfikujemy wtedy te rzeczy i ustalamy, co jest nasze, a co jest od współpartnera.
Przekonania i emocje - sprawdź, czy są twoje
Jak zaznacza specjalistka, przejmować możemy nie tylko emocje i przekonania, ale też często zachowanie, sposób reagowania na pewne zdarzenia, sytuacje rodzinne i domowe.
- Bardzo często też się tak zdarza, że uczymy się od partnera, który zazwyczaj jest silniejszy w związku, to znaczy bardziej dominujący - tłumaczy Marlena Ewa Kazoń. - I to nie do końca są zawsze dobre rzeczy. Dlatego bardzo ważna jest taka weryfikacja, czy to zachowanie, ta myśl, ta emocja są moje. Czy ja się z nimi identyfikuję, czy może przynależą do naszego partnera. Tutaj dotykamy też takiego zagadnienia, które psychologicznie można określić mianem osobowości zależnej.
Sprawdź również:
Osobowość zależna - co to oznacza?
Rozmówczyni Kuby Jamrozka wyjaśnia, że taka osoba, nie tylko przejmuje zachowania i emocje od współpartnera, ale także uzależnia od niego swoje życie. - Uzależniamy swoje wybory, swoje decyzje od tego, co nasz współpartner powie. Od tego czy zgodzi się na coś bądź nie - wyjaśnia. - Bardzo często w domach, gdzie panowały uzależnienia, dzieci mają osobowość po części zależną i bardzo często z tą osobowością zależną idą później w relację i w związki. Do momentu, aż nie uświadomią sobie, dlaczego to robią, co im to daje, co im to zabiera, czy chcą to kontynuować, czy już nie. I jest to niezwykle ważne, to uświadomienie jest początkiem ich zmiany.
- Mam takie poczucie, że osobowości zależnych jest bardzo wiele. Niektóre są na tyle jednak niezależne, że wystarczy im kilka uświadamiających spotkań trwających, jak w terapii krótkoterminowej, do sześciu miesięcy - dodaje specjalistka. - Niektóre osoby potrzebują trochę dłużej nad sobą pracować, żeby się wyodrębnić i zyskać autonomię.
38:15 CZWORKA/Wieczór z czwórką związki partnerskie osobowość zależna 10.01.2024.mp3 Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka par i małżeństw, o psychologii związków (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
W audycji także wiele miejsca poświęcono tematowi przeniesienia, mówiono o terapii młodzieży, a także o zmianie podejścia do roli psychoterapii w życiu.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Marlena Ewa Kazoń (psychoterapeutka par i małżeństw)
Data emisji: 10.01.2024
Godzina emisji: 20.30
aw