Jak oswoić własny opór i żyć pełnią życia?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 11:20
Opór ma wiele twarzy, kamuflaży i chwytów. Niestety często nas zwodzi i odbiera szansę na zmianę. Na szczęście można spróbować się z nim "dogadać". 
Z oporem nie wygrasz, ale możesz się z nim zaprzyjaźnić i zmienić swoje życie - przekonuje Sylwia Kocoń. (zdj. ilustracyjne)
Z oporem nie wygrasz, ale możesz się z nim zaprzyjaźnić i zmienić swoje życie - przekonuje Sylwia Kocoń. (zdj. ilustracyjne)Foto: Pav-Pro Photography Ltd/Shutterstock

Gościnią najbliższego wydania audycji będzie Sylwia Kocoń - terapeutka, trenerka motywacyjna i autorka książki "Spełniaj się!". 

"Czy znasz to uczucie? Życie proponuje Ci coś świeżego, świetnego, coś, o czym zawsze marzyłaś, co może zmienić wszystko. Innymi słowy: proponuje Ci nowe szanse. Czekałaś na nie, więc się nimi cieszysz, wyobrażasz sobie, jak to będzie, gdy opcja zmieni się w fakt, jesteś gotowa na tę zmianę. Ale tylko przez chwilę. Bo wówczas dopadają Cię... Nie, nawet nie wątpliwości. Raczej zniechęcenie, rozproszenie, początkowa ekscytacja ustępuje dobrze znanej rezygnacji. To zniechęcenie to opór - nasz wewnętrzny obrońca. Bo niby chce dla nas dobrze, pragnie nas uchronić przed niewygodą, trudem i ryzykiem, tylko... On w większości przypadków wyolbrzymia i zwyczajnie nas zwodzi, odbierając szansę na pozytywne zmiany. Opór ma wiele twarzy, kamuflaży i chwytów. Przebiera się za znudzenie, rozkojarzenie, brak czasu czy nawet fizyczne turbulencje i cielesne symptomy. Zła wiadomość jest taka: z tym oporem nie wygrasz. Dobra z kolei brzmi: możesz się z nim zaprzyjaźnić i namówić go do tego, by grał na Twoją rzecz" - pisze w Sylwia Kocoń. Nam zdradzi, jak to zrobić. 

W cyklu "Wybory samorządowe" Weronika Puszkar sprawdzi, jakie udogodnienia przygotowano dla osób z niepełnosprawnościami. Zazwyczaj osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z pomocy innej osoby, które pomoże im zagłosować, ale muszą wcześniej to zgłosić komisji. Osoby mające problem z poruszaniem się, mogą zamówić transport. Sprawdzimy też co z osobami słabo i niewidzącymi. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (05.03) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Jak dotrzymać sobie słowa? "Nie rób postanowień, tylko działaj"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 16:00
Najsmutniejszy poniedziałek w roku - już 15 stycznia. Choć nie ma naukowych dowodów na istnienie "blue monday", są pewne przesłanki, które mogą tłumaczyć gorszy nastrój w tej części roku. To m.in. zbyt krótkie dni, dziura w portfelu po świątecznych wydatkach i niezrealizowane postanowienia noworoczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń