"Transpłciowość to nie wszystko". Jak zrozumieć, słuchać i kochać?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 11:07
Jako rodzice, ale i całe społeczeństwo, nie zawsze jesteśmy gotowi na wyzwania, które stawia przed nami życie. Z Piotrem Jaconiem porozmawiamy o tym, jak reagować, słuchać, rozumieć i kochać. 
Mam na imię Wiktoria - pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia - pisze Piotr Jacoń.
"Mam na imię Wiktoria" - pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia - pisze Piotr Jacoń. Foto: Shutterstock/Adam Wasilewski

"Mam na imię Wiktoria" - pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia. Zdanie padło, a my dalej przecież byliśmy tymi samymi rodzicami - reagującymi a vista, bo inaczej się nie da. […] Nie byliśmy na tę drogę przygotowani, to jasne. I my wszyscy, jako społeczeństwo, też bywamy nieprzygotowani - emocjonalnie, intelektualnie - na przyjęcie tego, co różne. Nie rozumiemy. A kiedy nie rozumiemy, to się buntujemy. Wściekamy, a czasem rozpaczamy. Dopiero potem zaczynamy pytać, uczymy się słuchać i powoli rozumieć, by na końcu już tylko kochać. I wierzę, że ma to głęboki sens" pisze Piotr Jacoń w książce "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". O tej książce, o dzieciach i rodzicach, porozmawiamy o 21.00 z Piotrem Jaconiem. 


W audycji zastanowimy się też czym jest trauma transgeneracyjna. Czy to niechciany "prezent" dla przyszłych pokoleń i skąd się bierze? Co można zrobić z kompleksami kulturowymi, przekazywanymi wzorcami i oczekiwaniami, które czasem bywają opresyjne np. "matka ma zawsze rację" "ojciec jest nieobecny" i wpływają na to jak młodzi rodzice próbują dopasować się do nowej roli. We współczesnym świecie traumatyzująca jest również presja mediów społecznościowych i będzie wpływać na przyszłe pokolenia. Jak wyrwać się z wpływu historycznej traumy? Na te wszystkie pytania poszukamy odpowiedzi z naszymi gośćmi, którymi będą Katarzyna Kwaśny-Czehak, psycholożka i psychoterapeutka, psychoanalityczka jungowska z Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii oraz prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny, socjolog, Kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" - w środę (19.06) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Czytaj także

Misia Joachim: mój drag to opowieści o dziecięcych fantazjach i dorosłych koszmarach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 10:46
- Drag jest formą sztuki, która opowiada o tym, co w tym momencie jest ważne i nie ma granic - mówi Misia Joachim, gościni audycji Uli Kaczyńskiej "Queer of the night". - Jest też buntem przeciwko normie - dodaje i przyznaje, że ma skłaniać do myślenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miesiąc Dumy LGBTQ+. "Święto bycia sobą"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 15:30
Audycją "Dumni i głośni" Czwórka inauguruje Miesiąc Dumy w Polsce. Przed nami trzy godziny inspirujących rozmów i wyjątkowych historii, które celebrują różnorodność i promują równość.
rozwiń zwiń