Miesiąc Dumy LGBTQ+. "Święto bycia sobą"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 15:30
Audycją "Dumni i głośni" Czwórka inauguruje Miesiąc Dumy w Polsce. Przed nami trzy godziny inspirujących rozmów i wyjątkowych historii, które celebrują różnorodność i promują równość.
1 czerwca rozpoczyna się Miesiąc Dumy  Pride Month  czyli święto bycia sobą. Na zdjęci Parada Równości w Pradze.
1 czerwca rozpoczyna się Miesiąc Dumy – Pride Month – czyli święto bycia sobą. Na zdjęci Parada Równości w Pradze.Foto: Ink Drop/ Shutterstock

Nazwa audycji nawiązuje do filmu "Dumni i wściekli" z 2014 roku, wyreżyserowanego przez Matthew Warchusa. Akcja brytyjskiego komediodramatu toczy się w lecie 1984 roku, kiedy to Margaret Thatcher - z jednej strony zamyka kolejne kopalnie, z drugiej prowadzi twardą politykę wobec osób LGBT. Młody aktywista Mark Ashton uważa, że geje powinni zjednoczyć się z górnikami i wspólnie walczyć z rządem o swoje interesy. Razem z przyjaciółmi rozpoczyna zbiórkę pieniędzy pod hasłem "Geje i lesbijki popierają górników". Strajkującym potrzebna jest każda pomoc, ale nie do końca są gotowi, żeby przyjąć ją od osób homoseksualnych.

Po godz. 15.00 porozmawiamy z jednym z czołowych ginekologów w Trójmieście. Dr Maciej Socha to nie tylko naukowiec i ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego na gdańskiej Zaspie, ale także mąż i aktywny działacz na rzecz praw społeczności LGBT+. Jako gej i zaangażowany obrońca równości, stara się być autentyczny w każdej roli, którą pełni stąd przydomek "nagi".  Jego profil na Instagramie, obserwowany przez prawie 80 tysięcy osób, inspiruje i wywołuje dyskusje, obalając wiele utartych schematów medycznych i społecznych. W rozmowie z "Nagim Ginekologiem" o tym, czym jest dla niego duma, co daje rozgłos i jakim jest narzędziem do walki o równość. 

O 16.00 odwiedzi nas Monika Czaplicka -  polska socjolożka specjalizująca się w marketingu w mediach społecznościowych. Autorka książek "Uwiedź klienta" i "Zarządzanie kryzysem w social media", autorka raportów socjologicznych o hejcie w sieci. Specjalizuje się w zarządzaniu kryzysami, hejtem i innymi negatywnymi zjawiskami w social mediach. Mentorka startupów, prowadzi kursy o reklamach na Facebooku, wystąpiła na ponad 400 konferencjach z branży marketingu i innych. Tworzy newsletter o inkluzywności. Od wielu lat zaangażowana w organizacje LGBTQ, takie jak Kampania Przeciw Homofobii. W 2010 roku była jedną z organizatorek EuroPride w Warszawie. W 2023 roku współtworzyła badanie Tęczowej Złotówki, które analizuje siłę nabywczą osób LGBTQ+ w Polsce. W rozmowie z Moniką Czaplicką o wyzwaniach jakie stoją przed aktywistami LGBTQ+, o najważniejszych problemach społeczności, oraz o roli social mediów w budowaniu poczucia dumy i "rozgłosu".

Misia Joachim: mój drag to opowieści o dziecięcych fantazjach i dorosłych koszmarach

W ostatniej godzinie audycji spotkamy się z Edmundem Krempińskim. Edmund jest transpłciowym mieszkańcem Łodzi, otwarcie mówiący o swojej tożsamości, który z dumą realizuje swoje marzenia. Rok temu został oficjalnym członkiem zespołu aktorskiego Teatru Nowego, stając się pierwszą transpłciową osobą w zespole publicznego teatru repertuarowego w Polsce. To ważne wydarzenie z kilku powodów. Po pierwsze, symbolizuje rosnącą akceptację i inkluzywność w polskim społeczeństwie oraz w środowisku artystycznym. Po drugie, daje nadzieję i inspirację dla innych osób transpłciowych, pokazując, że mogą osiągać swoje cele i marzenia niezależnie od tożsamości płciowej. Po trzecie, obecność Krempińskiego w prestiżowym teatrze pomaga zwiększyć widoczność i reprezentację osób transpłciowych w kulturze i sztuce, co może prowadzić do większego zrozumienia i akceptacji w społeczeństwie. Z Edmundem o jego głównej roli w spektaklu teatralnym „ Dobrze ułożony młodzieniec”, o jego podejściu do tematu dumy oraz o artystycznych projektach w których artysta ma możliwość eksploracji swojej tożsamości.

Zobacz także:

Tłem muzycznym audycji będą utwory osób artystycznych LGBTQ+ oraz artystek i artystów wspierających tę społeczność.  

***

Na audycję "Dumni i głośni" - w niedzielę (02.06), o godz. 15.00 - zaprasza Michał Piwowarek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka LGBTQ+
Czytaj także

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Szkoły z mniejszych miast wchodzą do czołówki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 09:52
Ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsza dziesiątka to szkoły najbardziej przyjazne, otwarte i bezpieczne dla wszystkich. Pierwsze miejsce zajęło 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy. Cieszy fakt, że w czołówce rankingu jest coraz więcej szkół z mniejszych miast. 
rozwiń zwiń