Eduważność - w nauce i na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 20:56
W poniedziałkowe popołudnie przyjrzymy się wyjątkowemu projektowi: Eduważność, który przyda się nam nie tylko od września, gdy zacznie się szkoła, ale możemy korzystać z niego też w wakacje. 
Eduważność to projekt do szkoły i na wakacje
Eduważność to projekt do szkoły i na wakacjeFoto: Shutterstock

Eduważność to projekt, który ma na celu wprowadzenie uważności do polskich szkół oraz dzielenie się wiedzą i technikami wspierającymi psychiczny, a także społeczny dobrostan młodzieży i kadry. To program online dostosowany do użytku w szkołach w całej Polsce. I mimo że są wakacje to właśnie o nim warto teraz mówić. W Czwórce opowie o nim Weronika Liberska. Zdradzi tajemnice uważności w nauce, codziennym życiu, ale też podczas wakacji. Podpowie, jak uważnie wypoczywać, uspokoić umysł, zrobić tzw. "reset". 

O 15.00 powiemy o nowym obliczu używanych ubrań, a sprawcami zamieszania są tu studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stworzyli modowe projekty na bazie ubrań z największej sortowni odzieży używanej w naszej części Europy. W Czwórce opowiedzą o swojej koncepcji, inspiracjach i jak tego dokonali. 

W "Czwórce do piątej" wskoczymy też w świat prawa. Dwa najpopularniejsze systemy prawa w zakresie przyznawania obywatelstw na świecie to ius soli, tj. prawo ziemi oraz ius sanguinis, tj. prawo krwi. Zgodnie z zasadą ius soli, dziecko uzyskuje obywatelstwo tego kraju, na którego terytorium zostanie urodzone. Sprawdzimy, w których państwach obowiązuje takie prawo? Jakie obywatelstwo będzie miało dziecko, jeżeli urodziło się na pokładzie samolotu, a linie lotnicze nie należą do kraju pochodzenia matki? Co ze statkami i ambasadami?

Zapraszamy również na:

  • naukową ciekawostkę 
  • naukowy ekspres

Czytaj także:

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w poniedziałek (31.07) o godzinie 14.00 zaprasza Oliwia Krettek.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja moda
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń